שתף קטע נבחר

עקפנו את איראן: מערת המלח הארוכה בעולם - בישראל

חוקרי מערות ישראלים ואירופאים סיימו מדידה מחודשת של המערה הארוכה בישראל הנמצאת בדרום ים המלח, ומצאו כי היא באורך של לפחות 10 ק"מ. המשמעות: זוהי מערת המלח הארוכה ביותר בעולם והיא עקפה מערה באיראן

 

 

 

שיא עולמי מלוח: לא פחות מ-150 מערות היורדות למעמקי סלעי המלח מוכרות בפינתו הדרומית של ים המלח. במשך עשרות שנים חוקרים מדענים את תופעות הטבע הייחודיות הקיימות באזור. כעת מתברר כי המערה הארוכה במקום הינה באורך של 10 ק"מ ולא 5.5 ק"מ כפי שסברו עד היום. בכך עוקפת המערה את מערת 3N באיראן, שהחזיקה במשך יותר מעשור בתואר מערת המלח הארוכה בעולם.

 

המערות נחקרו כבר בשנות ה-80 על ידי פרופ' עמוס פרומקין מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית ומנהל המרכז לחקר מערות. במסגרת המחקר תועדה מערת מלח אדירה, באורך כולל של כ-5.5 ק"מ שכונתה מערת מלח"ם. גילוי המערה הציג את עוצמת התופעה ברמה העולמית, שכן יתר מערות המלח שהיו מוכרות אז בעולם היו באורך של מאות מטרים בלבד.  אבל בשנת 2006 איבדה המערה את התואר. אז פורסם כי נמצאה מערה ארוכה יותר, מערת 3N באיראן באורך של כ-6.5 ק"מ.

 

מערת המלח (צילום: רוסלן פאול)
מערת המלח(צילום: רוסלן פאול)

מערת המלח (צילום: רוסלן פאול)
מערת המלח(צילום: רוסלן פאול)

מערת המלח (צילום: רוסלן פאול)
מערת המלח(צילום: רוסלן פאול)

 

בשנתיים האחרונות בוצעה מדידה מחודשת של המערה הישראלית על ידי חוקרים מהארץ והעולם - מהמרכז לחקר מערות באוניברסיטה העברית, מועדון שוחרי המערות (Israel Cave Explorers Club), ומועדון המערות ובית הספר "סופיה" בבולגריה, לצד צוות בינלאומי הכולל חוקרי מערות מבולגריה, צרפת, בריטניה, קרואטיה, רומניה וצ'כיה.

 

העבודה המשותפת, שנתמכה על ידי הפדרציה האירופאית למערנות (European speleological federation) והפדרציה הבולגרית למערנות, ואף על ידי משרד הנוער והספורט הבולגרי וקבוצות נוספות דוגמת ה-FSE, Aventure Verticale, Korda's, Scurion ועוד - הביאה לתוצאה חדשה, שהעלתה חיוך על פניהם של הישראלים. החוקרים מצאו שהאורך הכללי המצטבר של המערה הוא כ-10 ק"מ, כאשר ישנם חלקים נוספים שטרם מופו.

 

פרופ' עמוס פרומקין, שמוביל את מחקר מערות המלח במשך כארבעה עשורים, אמר: "המיפוי שביצענו בשבוע שעבר על ידי משלחת בינלאומית גרם לכולנו לפרץ של שמחה. באמצעות הכלים שנמצאים ברשותנו הצלחנו להבין שהמערה הזאת היא מערת המלח הגדולה ביותר בעולם, ושהיא עוקפת בענק את המערה הארוכה ביותר שתועדה עד כה ונמצאה באיראן. בניגוד לבדיקות שביצענו בעבר, הפעם מדובר במיפוי מלא ומקיף של המערה".

מערת המלח (צילום: רוסלן פאול)
מערת המלח(צילום: רוסלן פאול)

 

לגבי שיטות המדידה החדשות, אמר פרופ' פרומקין: "שיטות העבודה שהתפתחו עם השנים הופכים את מאמץ התיעוד המחודש לכדאי. לפני 30 שנה עבדנו עם סרטי מדידה, מצפן וקלינומטר. היום צוותי המיפוי עובדים עם מד טווח לייזר שמשדר ישירות לטאבלט. הדבר מאפשר עבודה מדויקת יותר שמציגה נאמנה את עוצמת התופעה. פתחים קשי גישה המובילים למפלסים עליונים לא נבדקו על ידנו באופן מלא עד עכשיו, ובדיקתם במסגרת העבודה הנוכחית הובילה לחלקים שלא היו מוכרים קודם לכן. הצגת המבנה המלא של המערה תורם להבנה נאמנה של עוצמת התופעה".

 

פרופ' פרומקין התייחס גם לגיל של המערה: "תארכנו את המערה בעזרת פחמן 14 ואנו יודעים שגילה כ-7,000 שנה. קצב התפתחות המחילות בסלע המלח הינו המהיר ביותר בגלל מסיסות המלח".

 

 

החוקרים בפתח המערה (צילום: אנטון ציקישב)
בועז לנגפורד, פרופ' עמוס פרומקין, יואב נגב ואפי כהן(צילום: אנטון ציקישב)

 

10 שעות ביום מתחת לאדמה

בועז לנגפורד, סטודנט לגיאולוגיה במכון למדעי כדור הארץ שבאוניברסיטה העברית ומערן במרכז לחקר מערות, שהוביל את המיפוי המחודש, הוסיף כי "מערות המלח בישראל הן תופעה בקנה מידה עולמי. בכל מפגש עם מערנים בחו"ל ההתלהבות פורצת עם הצגת מערות המלח. זו תופעה ייחודית עם תפוצה עולמית מוגבלת, כאשר אצלנו בישראל נמצאות רוב מערות המלח בעולם והנחקרות ביותר. בחינה מחודשת של מערת המלח"ם הייתה מתבקשת על מנת להציג את ממדיה המלאים ביחס למקבילות עולמיות. מסתבר שלישראל יש מקום של כבוד על הפודיום העולמי".

מערת המלח (צילום: אנטון ציקישב)
מערת המלח(צילום: אנטון ציקישב)

 

על העבודה במערה, סיפר לנגפורד: "על מנת לעבוד בדייקנות בחנו כל מפלס וכל מחילה. המערה היא עם מספר סעיפים שלכל אחד מהם מפלסים וקומות, ביניהם מחברים פירים אנכיים. ממש לא מקום ללכת בו לאיבוד".

 

יואב נגב, ממובילי הפרויקט ומוביל מועדון שוחרי המערות, אמר: "הפרוייקט התחיל בהתקשרות עם מועדון המערות של סופיה. המערנים הבולגרים הביעו נכונות לשיתוף פעולה בפרוייקט בישראל והיה ברור שמערת מלח"ם תהיה הפרוייקט המרכזי שלהם. אין לנו בארץ מערה כמוה שמתאימה לעבודה במסגרת של משלחות ושיתופי פעולה בינלאומיים, הן מבחינת גודל המערה והן מבחינת העוצמה של תופעת הטבע. בסך הכל השתתפו בפרוייקט כ-50 מערנים, מחציתם ישראלים ומחציתם זרים. כולם חוזרים הביתה בתחושה מיוחדת. לא כל יום קובעים שיא עולמי חדש".

מערת המלח (צילום: אנטון ציקישב)
מערת המלח(צילום: אנטון ציקישב)

 

 

על העבודה במערה, סיפר לנגפורד: "על מנת לעבוד בדייקנות בחנו כל מפלס וכל מחילה. המערה היא עם מספר סעיפים שלכל אחד מהם מפלסים וקומות, ביניהם מחברים פירים אנכיים. ממש לא מקום ללכת בו לאיבוד".

  

אפרים כהן, מערן במרכז לחקר מערות באוניברסיטה העברית, אמר: "העבודה במערה מתאימה לאנשי מערות מנוסים בלבד. 10 שעות ביום מתחת לאדמה בתיעוד של פירים ומחילות מלח 'אינסופיות' דורשים סבלנות. לפעמים נדמה לך שאתה מתקדם במעגלים. זחילות בערוצי מלח דמוי קרח, גלריות נטיפי מלח מדהימות וקירות של גבישי מלח - זו אחת החוויות הקרובות ביותר לשהות בכוכב אחר. השלמת תיעוד המערה דורשת עוד שלב ארוך של עיבוד הנתונים והמשך מדידות בשטח. עבודת השטח שנותרה היא הקשה ביותר שכן מדובר על האזורים הנידחים ביותר במערה. כרגע ידוע שאורך המערה הוא לפחות 10 ק"מ והיד עוד נטויה".

 

ולמי שרוצה לבקר במקום צפויה אכזבה. המערה איננה מוסדרת לביקורים של הציבור הרחב, כל כניסה אליה דורשת ליווי של מערן אשר מכיר את המערה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אנטון ציקישב
10 ק"מ. מערת המלח
צילום: אנטון ציקישב
מומלצים