שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כל הפרטים על מערכת נתוני האשראי של בנק ישראל
  עם השקת המאגר ב-12 באפריל, בכפוף להסכמת הלווה, מאגרי מידע פיננסים רבים יהיו זמינים לנותני ההלוואה, דבר שיאפשר להם לתת לכם הצעה משתלמת יותר, זאת אם הייתם לווים טובים עד כה

  בשיתוף מימון ישיר

   

  ב-12 באפריל, שבוע בדיוק לפני ליל הסדר, ישיק בנק ישראל כלי חדש המיועד לסייע למשקי הבית, ועל כן יהיה נגיש יחסית, להבדיל מהכלים הרבים האחרים שלו שאמנם משפיעים על הציבור - אך עוברים הרבה מעל לראשו. מדובר במאגר נתוני האשראי, שאמור להגביר את התחרות בשוק האשראי הקמעונאי.

   

  איך זה עובד? כיום, עיקר המידע הפיננסי לגבי לווים נמצא בידיהם של הבנקים, מה שמקנה להם יתרון תחרותי על פני נותני אשראי חוץ בנקאי, להם חסרים נתונים רבים באמצעותם ניתן לתת הצעה משתלמת ללווה. עם השקת המאגר, בכפוף להסכמת הלווה כמובן, מאגרי מידע פיננסים רבים יהיו זמינים לנותני ההלוואה, דבר שיאפשר להם לתת לכם הצעה משתלמת יותר, זאת אם הייתם לווים טובים עד כה. עם זאת, אם הנתונים שלכם ישקפו פרופיל מסוכן עבור החברות, החשיפה עלולה לפגוע בכם.

   

  אילוסטרציה: הלוואה (צילום: shutterstock)
  אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

   

  בין היתר, המאגר יקבל מידע מהבנקים, חברות כרטיסי האשראי, נותני האשראי החוץ בנקאים וגופים דוגמת כונס הנכסים הרשמי, הוצאה לפועל וכדומה. עם מתן הסכמה מצד לקוח למתן רשות למציע אשראי להציץ בנתוניו, האחרון יפנה ללשכת אשראי מורשה, והיא תנפיק לו דו"ח שיסייע לו להחליט האם לתת ללקוח אשראי, ובאילו תנאים. מדובר בנתונים שנאספו לאורך שלוש השנים שעברו מאז הפנייה, וההחלטה עצמה נתונה לנותן האשראי, כשהלשכה משמשת כמעין ממליץ-מנתח בלבד.

   

  הכלי החדש לא נועד לשימושם של נותני ההלוואות בלבד, אלא גם לשימוש האזרחים, שמהשקתו יהיו זכאים לקבל מדי שנה דו"ח אישי חינמי, ובו ריכוז נתונים הנוגעים להלוואות ולריביות; מסגרות אשראי; ערבויות שהועמדו לטובת האזרח ועסקאות אשראי להן הוא ערב; הגבלות שהוטלו על חשבון העובר ושב; תיקי פשיטת רגל או חדלות פירעון שנפתחו בכונס הנכסים הרשמי; ועוד.

   

  החזקת המידע הזה צפויה להעביר כוח ללקוח בעת התמקחותו אל מול מציע האשראי, בצורה שתסייע לו לקבל את העסקה המשתלמת ביותר בעבורו. בנוסף, הדו״ח יכול להוות מעין אינדיקציה פרטית להתנהלות הפיננסית של כל אדם מול עצמו, ובכך להסיק מסקנות עבור המשך דרכו.

   

  עם השקת השירות, כל אדם יידרש לשניים מתוך שלושה אמצעי זיהוי - דרכון ישראלי, תעודת זהות וכרטיס אשראי ישראלי - כדי להירשם אליו. את פעולת הזמנת הדו"חות האישיים, כמו גם את ניהול הרשאות מתן המידע, יהיה ניתן לעשות בטלפון או באמצעות אתר אינטרנט ייעודי שייפתח בכתובת https://www.creditdata.org.il .

   

  שם, לאחר ההזדהות, כל לקוח ייתקל באזור אישי בעל שלוש קטגוריות. בקטגוריות "הסטטוס שלך", יוכל כל אדם לנהל את הרשאות איסוף המדיע שלו - בין אם ירצה שנתוני האשראי לגביו לא יאספו כלל ובין אם ירצה לקבוע הגבלות שונות; בקטגוריית ה"דו"חות" ניתן יהיה להזמין דו"חות מעבר לדו"ח השנתי החינמי, במחירים שנעים בין עשרה שקלים ל-41 שקלים; וקטגורית "פניות", שדרכה יהיה ניתן להגיש ולעקוב אחר בקשות לתיקון מידע, הגשת תלונות ובקשות לסיוע כללי או טכני.

   

  בשיתוף מימון ישיר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים