שתף קטע נבחר

סמוטריץ': "לכבוש את עזה מחדש, לפתוח שעריה להגירה ענקית"

הפיכתו לכוכב סרטוני השמאל, חיזקה את מעמדו של מס' 2 באיחוד מפלגות הימין אחרי קדנציה אחת בלבד. בסיור עמו הבהיר ח"כ סמוטריץ' כי הפתרון לעזה חייב לכלול שינוי בתפישה: "לעשות את זה בצורה מעשית שצורבת תודעה". על השותף החדש בן גביר: "יהיה אחת ההצגות הטובות בעיר"

 

 

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הצליח להפוך בקדנציה הראשונה שלו בכנסת למטאור של הימין האידיאולוגי. הפרלמנטר הנמרץ, שרק לפני שבוע מלאו לו 39, נחשב למחוקק משמעותי באגף אחרי שיזם והוביל למשל את חוק ההסדרה. זאת סיבה מספיק טובה מבחינת השמאל להפוך את בכיר איחוד מפלגות הימין לסמל מרכזי - וכך מצא עצמו מספר 2 בחיבור של הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית מככב בסרטוני ההסברה של הצד השני.

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

בצלאל סמוטריץ' (צילום: אורי דוידוביץ')
"פוליטיקה היא אמנות האפשר". ח"כ סמוטריץ'(צילום: אורי דוידוביץ')

ליווינו אותו השבוע. הוא סייר בדרום תל אביב ביחד עם שותפו הפוליטי החדש, הרב רפי פרץ. הגענו אליו הביתה, ראינו אותו מנגן על הפסנתר הביתי, וספגנו אינסוף התנצלויות על כך שבמערכת הבחירות הוא לא מספיק לגזום את הדשא.

 

על השאלה האם הוא מרוצה מהתפקוד של בנימין נתניהו, השיב סמוטריץ': "מה האלטרנטיבה? בגלל שאנחנו לא מרוצים עד הסוף מנתניהו נלך עכשיו להקים ממשלת שמאל שנמצאת 180 מעלות מכל מה שאנחנו מאמינים וחשוב לנו? אני למדתי בארבע שנים בפוליטיקה, אתה הולך למערכת פוליטית, אתה מבין שפוליטיקה היא אמנות האפשר, ואנחנו מנסים למקסם את ההישג ואת היכולת מכל אירוע נתון".

 

העלינו בפני סמוטריץ' את סוגיית השותפות בינו לבין איתמר בן גביר. הח"כ שפותח קדנציה שנייה מלא שבחים לשותף החדש: "איתמר בן גביר בכנסת הולך להיות אחת ההצגות הטובות ביותר בעיר. הוא איש חכם, מוכשר, חרוץ, הוא יאתגר, ואני באמת חושב, אגב, שכשסתיו שפיר ותמר זנדברג ניסו לפסול אותו זה פשוט כי הן מפחדות, זאת האמת.

 

"אני להפך, אני רוצה אותו חלק מהמשחק הדמוקרטי, אני רוצה אותו מאתגר. דרך אגב, הוא יאתגר הרבה גם אותי, תדע לך. יכול להיות שהמפסיד הכי גדול מהמהלך הזה יהיה דווקא אני, כי יהיה מי שיאתגר אותי כל הזמן מימין, וכל מה שאני לא אעשה מספיק, אז פתאום אני לא מספיק ימני ולא מספיק דתי, בסדר, אבל אני דמוקרט אמיתי".

 

המתיחות הביטחונית סביב רצועת עזה "מקפיצה" אותו. "אם הייתי יכול, הייתי חזור לראשית שנות התשעים. שם התחילה האיוולת, שם התחילה התפישה, המחשבה הזאת, שאתה יכול לברוח מהטרור. והמציאות מלמדת שכשאתה בורח מהטרור הוא רודף אחריך. בסופו של יום עזה היא פצצת זמן, עם מנגנון השמדה שמכוון כלפי מדינת ישראל".

 

- מה התוכנית הסדורה שלך?

"אני כובש את עזה מחדש, מפרק שם את כל הכוחות המזוינים מנשקם, פותח את שעריה להגירה ענקית, וזה יכול להיות בהחלט מהלך אזורי שעובד עם מדינות אחרות ועובד עם אירופה. זה חלק מתפישה הרבה יותר רחבה שאומרת: חברים יקרים, אין ולא תקום לעולם ישות לאומית ערבית בארץ ישראל בין הירדן לים, נקודה.

 

"עושים את זה בצורה מעשית שצורבת תודעה, הכרעה תודעתית. הגיע הזמן אחרי 100 שנה להכריע את הסכסוך הזה, פשוט כדי שהחברה הישראלית לא תמצא את עצמה עוד 100 שנה מנהלת אותו באותה הצורה, אלא תגיע סוף-סוף אל המנוחה ואל הנחלה. אני חושב שזה אפשרי, אני חושב שמגיע לציבור הישראלי לקבל את זה. זה אולי נראה קצת מסובך וקשה בשלבים הראשונים, אבל אין דרך אחרת".

ועדת הבחירות (צילום: אוהד צויגנברג)
בן גביר. "אני רוצה אותו מאתגר"(צילום: אוהד צויגנברג)

- אתה חוזה לנו קדנציה של פיצוץ גדול בין הרשות המחוקקת והמבצעת לרשות השופטת?

"לא פיצוץ. אני צופה קדנציה של הסדרה. אני צופה קדנציה שתחזיר את המערכת לנורמליות, לשפיות, שבה הכנסת מחוקקת, הממשלה מושלת ובית משפט שופט ומכריע בסכסוכים ולא במצב שבו, כמו היום, מצב כאוטי, לא בריא ולא נכון, שבו בית משפט נותן לעצמו סמכויות לנהל מדיניות במקום ממשלה או במקום כנסת".

 

- אתה חוזר על המשפט "בעתיד, כל העם, פחות או יותר, יהיה ציונות דתית".

"מה זו ציונות דתית? מה זה? ציונות דתית זה אהבת העם, זה אהבת הארץ, זה אהבת המדינה. וזה מסירות ואידיאליזם והליכה לצבא ומעורבות בכל התהליכים כאן במדינת ישראל אני חושב שחלקים אדירים בחברה הישראלית, היום כבר, הם בעצם ציונים דתיים.

 

"עכשיו תשמע, יש נתק ואנחנו צריכים לעשות חשבון נפש לעצמנו למה זה עוצר רגע לפני השיוך הפוליטי. בסוף, בשיוך הפוליטי, אנחנו עדיין לא רואים את המוני בית ישראל נוהרים אל הקלפיות עם פתקי 'טב', אבל אני חושב שזה יקרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי דוידוביץ'
ח"כ סמוטריץ'
צילום: אורי דוידוביץ'
מומלצים