שתף קטע נבחר

אישום: נכה צה"ל ומקורביו קיבלו מיליוני שקלים במרמה

תושב נתניה, שזקוק לתמיכה 24 שעות ביממה, מסר למשרד הביטחון מצג שווא על ליווי של שלושה מקורביו אף שלרוב הדבר לא בוצע. בעקבות כך גרפו הארבעה לפי האישום יותר משני מיליון שקלים. | עדכון: במאי 2020 חזרה בה הפרקליטות מהאישום נגד האיש

 

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

 

עדכון: ב-27 במאי 2020 הודיעה הפרקליטות כי היא חוזרת בה מכתב האישום נגד סרנגה

 

אליהו סרנגה (42) מנתניה הוא נכה צה"ל שזקוק לליווי 24 שעות ביממה. כתב אישום שהוגש אתמול (יום ה') לבית המשפט המחוזי בתל אביב, מתאר כיצד הנכה ומקורביו קיבלו בעורמה באופן שיטתי מיליוני שקלים מאגף השיקום במשרד הביטחון.

 

שאר הנאשמים במרמה המשותפת הם האח חיים סרנגה (39) מבני ברק, הגיסה ניצן סרנגה (32) וגדעון מחלוף (57) מבנימינה. המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה מייחסת לארבעה קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בצוותא. האחים סרנגה מואשמים אף בשיבוש מהלכי משפט והדחה בעדות, וחיים מואשם גם בהלבנת הון.

 

לפי כתבי האישום, שהוגשו על ידי עורכי הדין טל פרג'ון ואלעד אשכנזי, הנאשם המרכזי קיבל את הכספים, אולם במשך שנים חתם על דו"חות שעות הליווי ביודעו שאינם משקפים את השעות שבוצעו בפועל. כתוצאה מכך, נטען, קיבלו המלווים במשך שנים כספים בגובה מיליוני שקלים תמורת שעות ליווי שכביכול ביצעו.

 

בינואר 1999 נחתם הסכם בין חברת הליווי מטעם משרד הביטחון לבין הנאשמים, שלפיו הם התחייבו לעבוד כמלווים של סרנגה בשעות שיוקצו להם. בתמורה נקבע כי הם יקבלו את שכרם לפי שעות העבודה בפועל.

 

עובדת זרה ליוותה את הנאשם 

הנאשמים דיווחו לחברת הליווי על שעות העבודה בדו"חות חודשיים, שהועברו למשרד הביטחון. בעקבות כך שילם משרד הביטחון לנאשמים בין 2005 ל-2015 2.460,000 שקלים. לפי כתב האישום, התברר כי במהלך רובן המוחלט של השעות הנאשמים לא שהו עם סרנגה. כמו כן הנאשם נמנע מלגלות על המרמה לחברת הליווי ולמשרד הביטחון.

 

עוד נטען כי במקום עבודת הליווי שלא ביצעו, שכרו הנאשמים את שירותיה של מלווה בשכר, עובדת זרה שליוותה בפועל את אליהו סרנגה, וקיבלה משכורת חודשית נמוכה משמעותית מהסכום ששולם לנאשמים על ידי חברת הליווי ומשרד הביטחון.

 

בנוגע לאח חיים סרנגה, נטען כי הוא הלבין הון בסכום של כ-700 אלף שקלים בכך שעשה פעולה ברכוש אסור וזאת במטרה להסתיר או להסוות את מקורו ואת זהות בעלי הזכויות.

 

עו"ד שי לוי, שמייצג את מחלוף, מסר בתגובה: "חומרי החקירה טרם התקבלו למשרדנו. נגיב בבית המשפט בהתאם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים