שתף קטע נבחר

ניצחון לטבע: נדחתה תביעת פטנטים של חברת אורקסו נגדה

החברה השבדית טענה שבשתי תרופות גנריות לטיפול בהתמכרות למשככי כאבים שמייצרת טבע בוצעה הפרה של הפטנט על התרופה הנמכרה ביותר שלה; חבר מושבעים בארה"ב דחה טענה זו

חבר מושבעים בארה"ב דחה אתמול (ו') תביעה שהגישה חברת אורקסו (Orexo) השבדית, שטענה שבשתי תרופות גנריות לטיפול בהתמכרות למשככי כאבים שמייצרת טבע בוצעה הפרה של הפטנט על התרופה הנמכרת ביותר של החברה, זובסולב.

 

חטיבה בחברת טבע יצרה גרסאות גנריות לתרופות סובוקסון (Suboxone) וסובוטקס (Subutex), המיוצרות על ידי חברה שלישית – אינדיוויור (Indivior), שלא לקחה חלק בתביעה. לטענת אורקסו, במוצרים של טבע נעשה שימוש באותה נוסחה המכוסה על ידי הגנת הפטנט של זובסולב. אולם חבר המושבעים במשפט שנערך בבית המשפט הפדראלי בווילמינגטון, דלוואר, צידד בטבע.

 

בעקבות זאת, נפלו אתמול המניות של אורקסו הנסחרות בשטוקהולם, וסיימו את היום בירידה של 9.3%. החברה דרשה בתביעתה תשלום של 41 מיליון דולר בתמלוגים ובמכירות. דובר החברה מסר כי לפסק הדין לא תהיה השפעה על זובסולב, וכי הפטנט עדיין בתוקף.

 

שווי השוק לתרופות המטפלות בהתמכרות למשככי כאבים עמד על קרוב ל-2.8 מיליארד דולר ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני 2018, כך על פי הנתונים שאספה סוכנות בלומברג. אף שנרשמה מאז האטה קלה במכירות, ההערכה היא כי הן יזנקו שוב על רקע עלייה במקרי המוות הקשורים להתמכרות.

 

מגפת ההתמכרות למשככי כאבים לא מראה סימנים שהיא עומדת להיעלם בקרוב. מספר מקרי המוות השנתיים כתוצאה ממנת יתר בארה"ב צפויים לטפס ל-81,700 ב-2025, עלייה של 147% מאז 2015, כך לפי מחקר שנערך בחודש שעבר. בינתיים, מדינות וערים תובעות יצרניות תרופות ומפיצים במיליארדי דולרים, שאמורים לכסות את ההפסדים הפיננסים כתוצאה מהמגפה.

 

"אני מאוד מאוכזב ומופתע מהחלטת בית המשפט", הגיב מנכ"ל אורקסו ניקולאי סורנסון, "חשבתי שיש לנו טיעונים חזקים". עוד הוסיף כי החברה שוקלת לערער.

 

בראיון שהעניק לאחר פסק הדין, סיפר שהמושבעים לא שמעו כי בנובמבר 2016 השופטת סו רובינסון, שכבר פרשה מאז, פסקה כי הפטנט תקף והופר על ידי הגרסה הגנרית של טבע לזובסולב. במשפט הנוכחי, השופט קאלם קונולי לא הרשה להכליל את המקרה הזה בראיות. לפי סורנסון, ההחלטה הזו היוותה "מכשול גדול" שהקשה על אורקסו להוכיח את הטענה.

 

טבע מסרה כי החברה "מרוצה מהפסיקה היום" וכי "אנחנו שמחים להמשיך ולספק את התרופות החשובות הללו למטופלים שסובלים מהתמכרות למשככי כאבים".

 

הפטנט בתוקף עד ה-24 בספטמבר, כך לפי מרשם הפטנטים הרשמי של מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). זובסולב מתחרה גם בתרופה ויויטרול של חברת Alkermes. במקביל חברת Dr. Reddy’s Laboratories זכתה לאחרונה לאחר מאבק משפטי בן שנתיים בזכות למכור גרסה זולה יותר של Suboxone Film, התרופה הנמכרת ביותר בארה"ב לטיפול בהתמכרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים