שתף קטע נבחר

תיעוד מיוחד: צוות ynet על הגדר במוקד האלימות הגדול בעזה

רבבות פלסטינים הפגינו מול לוחמי הנח"ל במוקד סג'עיה, שנעזרו לראשונה באמצעי אל-הרג חדשים. בשני הצדדים עשו מאמצים גדולים למנוע הרוגים, והמפקדים נעזרו בחומה כפולה וחדשה שהוקמה ליד הגדר ובעמדות פיקוד ותצפית ש"מסתתרות" בסוללות האדמה. דיווח מיוחד מהגבול

 

 

 

בלימת רבבות מפגינים פלסטינים במוקד המהומות הגדול והאלים ביותר לאורך גבול הרצועה: לוחמי גדוד 50 של חטיבת הנח"ל ניצבו היום (שבת) מול המבחן הגדול שלהם בתקופת תעסוקתם המבצעית, שבועות לאחר שהחליפו את חבריהם מחטיבת הצנחנים בגזרת נחל עוז שמול השכונה העזתית סג'עיה.

 

שנה על הגדר | פרויקט מיוחד

 

ארבעה מהלוחמים ניצבו בתצפית ובעמדת פיקוד שולטת ממסתור מזוין שנבנה בשבוע האחרון, בתוך סוללת אדמה גבוהה הנושקת לציר המערכת ולגדר הגבול. עיניהם דומעות מבעד לחרך הפתוח שדרכו נכנסים אדי הגז שחבריהם יורים מרכבי הזאב והדוד ממוגני הירי למרגלות עמדתם. הרוח הצפון-מזרחית לא מסייעת להם, משום שהיא נעה לכיוון ישראל. 

התפרעויות פלסטינים עזה (צילום: רויטרס)
כוחות צה"ל לאורך גדר גבול הרצועה בעזה(צילום: רויטרס)

התפרעויות פלסטינים עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

התפרעויות פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טנקים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

טנקים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בכל אחד מהרכבים של צה"ל, שמגיעים ממש עד לגדר, קצין הוא זה שמפקד על הכוח - לרוב מפקד מחלקה או מפקד פלוגה. אין כאן מקום לטעויות: שגיאה בשיקול הדעת או בירי מבצעי לא תקין לעבר ההמון שמנגד, וגופות הפלסטינים שייערמו יתועדו בשידור חי.
 
במהלך ההפגנות היום נהרג פלסטיני אחד שניסה לפרוץ את הגדר. בלילה נהרג פעיל טרור אחר, כתוצאה מהפגזת עמדת חמאס שמקרבתה הופעלו מטעני החבלה הרבים - לרוב ממרחק של 200-300 מהגדר בצידה העזתי אך לא רק: היום ספג לפחות אחד מהרכבים הממוגנים רסס ממטען שהתפוצץ בקרבתו. באירוע דומה לפני כשבוע הושבת רכב צבאי בנסיבות דומות.
עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום:EPA)
הפגנות לציון יום האדמה ויום השנה לצעדות השיבה: העימותים בגדר(צילום:EPA)

עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום:EPA)
(צילום:EPA)
עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום: AFP  )
(צילום: AFP )
עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום: AFP  )
(צילום: AFP )
הלוחמים כאן כמעט ולא פורקים מהרכבים הממוגנים, נמנעים להיחשף לאש צלפים פלסטינים. מתוך הרכבים הם יורים  את רימוני הגז וגם, כפי שהוכשרו לאחרונה, יורים דרך חרכים מיוחדים מרובי צלפים. עוצמת הרעש של פיצוץ מטעני החבלה שהפלסטינים מפוצצים ליד הגדר כה עוצמתיים, עד שמהיישובים סמוכי הגבול הם נשמעים כמו נפילה של פצצת מרגמה סמוכה.
 
מעמדות צה"ל שעל הגדר הם נשמעים כמו נפילה של פצצה ממטוס קרב במשקל של רבע טון. לא כל המטענים מתוחכמים; על חלקם חמאס לא מבזבז חומר נפץ ומכין אותם מחומרים כמו אשלגן וסוכר.
 
מנגד, בצה"ל נערכו היטב ליום האדמה: שני אמצעי אל-הרג חדשים הוכנסו למערכה: "שאגה", המכונה גם "נום", שיוצרת רעש מחריש אזניים יותר מהגירסה הקודמת - ה"צעקה", וכן ה"בר כוח", מכלית שיורה מים מצחינים בגוון כחול שמכתים את בגדיהם של מפרי הסדר.
 
בנוסף, צה"ל בנה לאחרונה במוקדי העימות העיקריים, ובהם במוקד מול סג'עיה, חומה חדשה בגובה רם: חלקה התחתון מגן מפגיעות כדורים וחלקה הגבוה, השקוף, סופג יידוי אבנים ורסיסים.
 
עשרות אלפי פלסטינים הגיעו בצהריים למוקדי ההפגנות בגדר הגבול. כאמור, מפגין פלסטיני בן 17 נהרג. עשרות נפצעו, בהם שבעה במצב אנוש וקשה. דובר צה"ל מסר כי המפגינים "מיידים אבנים, מבעירים צמיגים במספר מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה".
 
מדובר בהפגנה הגדולה ביותר של "צעדות השיבה" מאז תחילת הקמפיין. שנייה לה היא הפגנת "יום הנכבה" ב-15 במאי 2018 - אז נהרגו 60 פלסטינים. ב-17:15 עדכן צה"ל על 19 אלף פלסטינים במוקדי ההפגנות, שעה לפני כן לפי ההערכות היו כ-40 אלף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
מתוך התיעוד
צילום: רועי עידן
מומלצים