שתף קטע נבחר

חמאס: "חתימה על הסכמים עם ישראל - תוך ימים". מעבר כרם שלום ייפתח מחר

סגן מנהיג הארגון סאלח אל-ערורי טען כי בחמאס מדגישים שההבנות המתגבשות הן "לא שלום עם ישראל; אין לסוגיה צד מדיני". הוא הוסיף כי מטרת הצעדות היא "השגת תנאים טובים יותר לעמנו". בצה"ל אמרו כי "חמאס חויב להיות מרוסן" וכי "היום עבר בהצלחה". מחר תפתח ישראל את מעבר כרם שלום

 

  

 
עם שוך ההפגנות על הגדר ברצועת עזה, אמר הערב (שבת) סגן מנהיג חמאס, סאלח אל-עארורי, כי הן ישראל והן חמאס נמצאים בצומת: "כל הדרכים אפשריות - הרקטות והצעדות שניהם נמצאים. לא מדובר בשלום עם ישראל, אין לסוגיה הזו צד מדיני. אנו מעוניינים להפסיק את הלחימה בתמורה להסרת המצור. ישראל הפרה את ההסכמים ולכן חזרו הצעדות". בינתיים, מחר צפויה ישראל לפתוח את מעבר כרם שלום, שנסגר לאחר ירי הרקטה למושב משמרת שבשרון.

 

"אנו צופים חתימה על הסכמים בתוך ימים", המשיך אל-עארורי. "אנו נמשיך בכל הפעילויות הלאומיות ודרכי ההתנגדות לכיבוש, עד שנשיג את הסרת המצור. אנו מוכנים למאבק בכל רגע כדי להשיג את זכויותינו. הסרת המצור היא המטרה המרכזית. אנו רוצים להפסיק את התוקפנות הישראלית נגד עמנו, ולהשיג תנאים טובים יותר שיחזקו אותו - בתנאי המחייה שלו ובזכויותיו. אנו מניחים שזה יהיה בקרוב. יהיו הבנות לרגיעה שיקלו מאוד את המצור", אמר.

אסמאעיל הנייה ויחיא סינוואר חוגגים במוקד ההתפרעויות בעזה ()
איסמעיל הנייה ויחיא סינוואר בהפגנות בגבול הרצועה

יחיא סינוואר מנהיג חמאס בעזה מגיע למוקד ההתפרעויות ()
סינוואר מנהיג חמאס באחד ממוקדי ההתפרעויות

עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום: AFP  )
עימותים בגדר הרצועה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה(צילום: AFP )
 

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס התייחס גם הוא להפרות הסדר, ואמר כי למרות שחמאס סימן את היום הזה כיום מרכזי - ניתן להגדיר אותו כהצלחה. "חמאס שלט בסך הכול באירועים, וחויב להיות מרוסן. יש עוד מבחנים בקרוב", מסר. מספר המפגינים הגיעו בשיאו לכ-40 אלף, אך לפי שעה נותרו מאות בודדות של מוחים.

 

תא"ל מנליס הוסיף כי "מספרי מפרי הסדר שהגיעו לגדר היו קטנים. מדובר בחוליגנים וסוררים שחלקם אף הכו את 'סדרני חמאס' על האפודים הכתומים. היו גורמים מצריים שהסתובבו בשטח והיו חלק מהמנגנון שלו דיווחנו על האירועים. מערכת השיח שהתנהלה בגורמים שמעל צה"ל היו חלק מהמנגנון שאיפשר ניהול מושכל".

 

"הייתה כנראה רק נקודה אחת היום, מלבד אירוע הילדים, שבה פלסטינים חצו את הגדר ומיד חצו חזרה לרצועה. לא נקבל את הפיצוצים הליליים ליד הגבול, זהו רעיון שנועד ללחוץ על האזרחים הישראלים שילחצו על הקברניטים הישראלים כדי להשיג עוד הישגים".

 

עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום: AFP  )
מפגינים בגבול הרצועה(צילום: AFP )

עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום: AFP  )
(צילום: AFP )

עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום: AFP  )
(צילום: AFP )

למרות שלושת ההרוגים, ההערכות בישראל הן שחמאס מסכם גם הוא את היום הנוכחי בהצלחה - ולכן לא ימהר להגיב בירי רקטי.

 

גורם מדיני מסר לאחר סיום ההפגנות באזור הגבול כי "בזכות המדיניות הישראלית הכוללת תקיפות עוצמתיות של חיל האוויר, אזהרות חריפות שהועברו לחמאס, וההיערכות המסיבית של צה"ל שעליה הנחה ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו - אירועי הגדר עברו בשקט יחסי. ישראל מביעה סיפוק גם ממאמצי ההרגעה מהצד המצרי".

 

 

ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה ומנהיג הארגון בעזה, יחיא סינוואר, סיירו היום במוקדי הפגנות באזור הגבול. סינוואר מסר באחד המוקדים כי "אנחנו עוקבים אחר כל פשע שיבצע נתניהו ולא נבחל בשום מאמץ כדי להגן על עמנו. אנו מודים לעם האדיר הזה שממשיך בצעדה ומצייר את תמונת המצב במשך שנה שלמה באמצעות התנגדות עממית. העם שלנו מוכיח כי הוא דבק בעקרונות ובזכות השיבה, יהיו אשר יהיו אלה שמוותרים או מנרמלים (את היחסים עם ישראל)".

 

סינוואר הוסיף: "העם שלנו מוכיח כי הוא ממשיך וישבור את המצור, האנשים אומרים היום: 'אנו רוצים לחיות בכבוד'. ישראל נמצאת בפני מבחן חדש - אנחנו בפני שנה חדשה של צעדה זו. ההתמודדות של ההתנגדות עם הכיבוש בעניין הצעדות העממיות בשנה החדשה לא תהיה כפי שהייתה בשנה שחלפה".

  

במהלך סוף השבוע משלחת המודיעין המצרי ערכה פגישות עם כל הפלגים ברצועת עזה, וב"אל-מיאדין" דווח כי הפגישות התקיימו לשם "הבטחת הרגיעה". מנהיג חמאס הנייה, שגם הוא היה היום באחד ממוקדי ההפגנות, שוחח אתמול עם שר החוץ הקטארי ועדכן אותו בשיחות מול הבכירים המצריים בנוגע למתווה הרגיעה. "אנו ניצבים בפני צומת דרכים ובחינה מעמיקה של עמדות ישראל ותגובתה לדרישות של עמנו", אמר הנייה ואיים כי "לאור זאת תיקבע הדרך שלפיה יתנהל המצב. כל האופציות על השולחן". נראה כי בסופו של דבר סוכם על שקט יחסי, אולם כל התפתחות יכולה לשנות את התמונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנייה וסינוואר באחת ההפגנות ברצועת עזה
מומלצים