שתף קטע נבחר

כך נבלמו המפגינים: בדרך להבנות ישראל-חמאס

בצה"ל מעריכים כי המטח לעבר אשכול נעשה ע"י הג'יהאד האיסאלמי או ארגונים סוררים אחרים, אך הוחלט להכיל זאת בשל המאמצים של חמאס לשמור על השקט. הגזרים - הבטחה להקלות על הסגר, והמקלות - כוחות חי"ר ושריון שאיימו להיכנס, הולידו שקט יחסי והסכמות מתגבשות

בצה"ל מעריכים כי מטח השיגורים הלילה (ראשון) לעבר המועצה האזורית אשכול במהלך הלילה נעשה על-ידי הג'יהאד האיסאלמי, או ע"י ארגונים סוררים אחרים. בישראל הוחלט "להכיל" את השיגורים כדי לא לפגוע בתהליך ההסדרה מול חמאס שהחל כבר בסוף השבוע שעבר וגרם להפגנות להיות מרוסנות באופן יחסי.

 

שנה על הגדרות / פרויקט מיוחד

 

 

כמו כן, העובדה שיחידת ההטרדות הליליות של חמאס אינה פעלה בלילה האחרון היא סימן נוסף לרצונו של הארגון להסדרה, ובישראל מוכנים לגלות סבלנות לנוכח המאמצים הניכרים של חמאס לשמור על השקט.

 

התגובה של צה"ל למטח - תקיפות טנקים על עמדות חמאס לאורך הגבול - לא תסב נזק רב לארגון. עם זאת, כל הכוחות שהוקפצו לעוטף יישארו בשטח בכוננות מלאה למקרה שחמאס ישנה לפתע את כוונותיו וישראל תחליט לפעול בכל העוצמה

 

כל הצדדים יכולים לרשום לעצמם הצלחה באירועי הגדר בעזה. חמאס הצליח להביא עשרות אלפי מפגינים אל הגדר, ובה בשעה לשלוט כמעט בכולם. ישראל נערכה כראוי, שילבה מקלות וגזרים. והמתווכים המצרים לחצו על הנקודות הנכונות בשני הצדדים ואף פעלו בשטח עם מנגנון בקרה תוך כדי שההמונים מתכנסים ליד הגדר.

 

אזרחי עזה, שרבים מהם הגיעו לגדר והיו נכונים להתנפץ עליה, להיהרג או להישאר נכים לכל חייהם, לא עשו זאת לנוכח ההתנהלות הנבונה של הדרגים הבכירים בישראל, בחמאס ובמצרים. מספר ההרוגים היה קטן משמעותית מבהפגנות ענק קודמות.

 

בצה"ל מעריכים כי מטח השיגורים לעבר המועצה האזורית אשכול במהלך הלילה נעשה על-ידי הג'יהאד האיסאלמי, או ע"י ארגונים סוררים אחרים. בישראל הוחלט "להכיל" את השיגורים כדי לא לפגוע בתהליך ההסדרה מול חמאס שהחל כבר בסוף השבוע שעבר וגרם להפגנות להיות מרוסנות באופן יחסי.

 

כמו כן, העובדה שיחידת ההטרדות הליליות של חמאס אינה פעלה בלילה האחרון היא סימן נוסף לרצונו של הארגון להסדרה, ובישראל מוכנים לגלות סבלנות לנוכח המאמצים הניכרים של חמאס לשמור על השקט. כל הכוחות שהוקפצו לעוטף יישארו בשטח בכוננות מלאה למקרה שחמאס ישנה לפתע את כוונותיו וישראל תחליט לפעול בכל העוצמה.

 

40 מיליון דולר בחודש מקטאר

כדי להבין מדוע התשבחות הללו מגיעות לכל הצדדים, צריך לזכור שעד לפני פחות מ-24 מתחילת ההפגנה, ההערכה הריאלית הייתה שאנו עומדים בפני התנגשויות חמורות על הגדר שיובילו להרוגים רבים בצד הפלסטיני - וכי במוצאי שבת כבר נהיה בעיצומה של הסלמה רבתי שעלולה להכניס את צה"ל לפעולה קרקעית בעזה.

 

זה לא קרה בעיקר מפני שחמאס הגיע למסקנה שיש לו מה לאבד. אנשי המודיעין המצרי, שנעו בין ישראל לרצועת עזה ביממה האחרונה, הצליחו לשכנע את הנהגת חמאס בעזה - כולל את הקיצונים ביותר כמו מוחמד דף - שישראל רצינית בכוונותיה להקל בצורה משמעותית ביותר את הסגר ולאפשר הקלות רבות בתחום הכלכלי גם לחמאס וגם לאזרחי הרצועה.

 

הנציג הקטארי הבטיח גם לחמאס שיקבל 40 מיליון דולר לחודש עד סוף השנה הנוכחית, והאו"ם הבטיח לממן פרויקטים של תעסוקה יזומה שיעסיקו אלפים. כל זה הוביל את חמאס למסקנה שעליו לעצור את כדור השלג לפני שהוא מתחיל להתגלגל.

עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום: AFP  )
האימאמים במסגדים איימו: מי שיתקרב יותר מדי וייהרג - לא ייחשב שהיד(צילום: AFP )

יחיא סינוואר מנהיג חמאס בעזה מגיע למוקד ההתפרעויות ()
סלפי עם סינוואר. חמאס הבין שיש לו יותר מה להפסיד

הגורם השני שהניע את חמאס להפעיל את כל כוח הריסון היה ההיערכות והמוכנות של צה"ל. חמאס ראה במו עיניו את הכוח האיכותי הסדיר שהולך ונצבר בשטחי כינוס הסמוכים לרצועה והבין שהפעם זו לא רק מניפולציה לצורכי הרתעה והפחדה, אלא שישראל מתכוונת ברצינות לפעול בחזית רחבה אם תהיה הסלמה.

 

חמאס הבין מתצפיות ההיערכות ומדיווחי התקשורת הישראלית והעולמית שאם לא ירסן את המפגינים על הגדר - לא רק שיאבד את ההטבות שישראל מסכימה לתת לו כמעט בלי תמורה מצדו, אלא שעזה עלולה להיחרב. הוא הסיק את המסקנות.

 

 

עימותים בגדר רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה לצעדות השיבה (צילום: AFP  )
(צילום: AFP )

"מי שיתקרב לגדר לא ייחשב שהיד"

המוכנות הישראלית התבטאה לא רק בצבירת כוחות רגלים ושריון איכותיים, אלא גם בהצבת מטובי הצלפים של צה"ל בעמדות מול הגדר; בהקמת גדר מונעת חדירות מול מחסום קרני; ובאמצעים חדשים לטיפול בהמוני מפגינים מבלי להרוג אותם. כך למשל הפעיל צה"ל מתקן הפולט צלילים שהאוזן האנושית לא יכולה לשאת. המתקן שנקרא "שאגה" הופעל לראשונה היום, די בהצלחה. כמו כן צוידו הצלפים בתחמושת אל-הרג ובגז מדמיע מסוג חדש וחריף יותר מהרגיל.

 

אמצעים אלה ועוד אחרים חדשים שצה"ל הפעיל, וגם עיצוב השטח על ידי הקמת סוללות עפר מכשילות וקשות לטיפוס למפגינים - כל אלה תרמו לכך שהיו ניסיונות מעטים יותר מבהפגנות גדולות קודמות לפרוץ לעבר הגדר.

 

לא רק צה"ל - גם חמאס השקיע מצידו מאמצים ניכרים. המצרים שיכנעו את חמאס שהמפגינים לא יתקרבו אל הגדר למרחק של פחות מ-300 מטר. חמאס הסכים לכך וביום שישי קראו האימאמים במסגדים בעזה שלא להתקרב אל הגדר ואמרו: "כל מי שייפגע מאש הצלפים הישראלים בתוך שטח הרצועה, במרחק של יותר מ-300 מטרים ייחשב שהיד. מי שיתקרב לגדר ממרחק של פחות מ-300 מטרים לא ייחשב שהיד".

 

לאזהרה הזו יש גם משמעות כלכלית - כי מי שנחשב שהיד מקבל קצבה של 100 דולר לחודש מהחמאס, ובמקרים מסוימים יותר. אחרת, משפחתו לא תקבל דבר.

 

האפודים הזוהרים

חמאס לא הסתפק בזה. הוא הקים מחסומים בכבישים המוליכים למוקדי ההפגנות בגדר ווידא שמי שלא צריך להגיע למוקדי ההפגנות - כלומר קיצוניים, סלאפיסטים ואנשי ארגוני הסרבנים - לא יבוא. בנוסף ערכו במחסומים בדיקות לאנשים שנסעו באוטובוסים להפגנות כדי לוודא שהם אינם נושאים נשק, מטענים או רימוני רסס.

 

הבדיקות האלה לא היו לגמרי יסודיות, ולכן הושלכו מדי פעם במהלך ההפגנות מטעני נפץ ורימונים, אך מספרם היה נמוך משמעותית. כשחמאס רוצה - חמאס יכול. הוא גם פרש את אנשי משרד הפנים, כולל כוחות ביטחון הפנים, לבושים אפודים זוהרים בצבע כתום, ששימשו כסדרנים ומנעו גישה אל הגדר.

פלסטינים עם ווסטים כתומים שתפקידם להרחיק מפגינים מהגדר ()
אנשי האפודים הזוהרים של חמאס. לא ויתרו גם כשספגו אלימות
 

ראינו אתמול, כששכבנו ליד הגדר, איך הסדרנים והסדרניות - כולם אנשי חמאס - מופיעים בכל פעם שהתקבצה קבוצה גדולה של מפגינים שכנראה הייתה להם כוונה לפרוץ לעבר הגדר ולנסות לחדור אותה. היו מקרים של עימותים בכוח שבהם הוכו הסדרנים, אבל לא ויתרו.

 

נוצר מצב שבו 40 אלף מפגינים התכנסו במוקדים השונים - אך רק מעטים מהם נעו לאזור הגדר. השאר הסתפקו בהפנינג שהוועדה המארגנת סיפקה להם. צה"ל כאמור דאג להציב את הצלפים ואת המפקדים המנוסים ביותר במוקדי החיכוך וכך האירוע התנהל בשליטה כמעט מוחלטת משני הצדדים.

 

מה אמור לקבל כל צד

"איני יכול להבטיח שהלילה לא יימשכו ההטרדות על הגדר והפיצוצים והרעש", אמר גורם צבאי בכיר ומנוסה. "גם לא אופתע אם רקטה תעוף הלילה בטעות או שלא בטעות. אבל אנחנו מוכנים לכל תרחיש. הכוחות נמצאים במקומם, לבצע כל מה שיידרש מהם בהמשך".

מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי ומפקדים נוספים בסיור בשטח (צילום: דובר צה
מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, בסיור בשטח(צילום: דובר צה"ל)
 

המתווכים, אנשי המודיעין המצרי, מביעים אופטימיות ביחס לתוצאות המשא ומתן על הסדרה אפשרית. גם מבכירי הנהגת החמאס וגם בישראל נשמעו אתמול התבטאויות אופטימיות. בכיר ישראלי אמר ל-ynet שנחוץ עוד מאמץ קטן ואפשר יהיה להגיע לתוצאות שלפיהן חמאס יקבל חלק ניכר מדרישותיו, והעיקר - אוכלוסיית הרצועה תיחלץ במעט מהמצוקה ההומניטרית ותקבל יותר שעות חשמל ביום, שטחי הדיג יורחבו ויהיה כסף לתשלום משכורות ולמשפחות נזקקות.

 

ביום שני, אחרי ירי הרקטה שפגעה בבית משפחת וולף במושב משמרת שבשרון, עצרה ישראל את העברת הדלק לייצור חשמל דרך מעבר כרם שלום. ואז, מעשה שטן, באותו יום גם התקלקלה טורבינה בתחנת הכוח בעזה. כתוצאה מכך קיבלו תושבי הרצועה עד היום שעות ספורות של חשמל. את זה מתכוונת ישראל לתקן במהירות אם חמאס ייענה לדרישה להפסיק את הטרור.

 

למעשה, הדרישה הישראלית כוללת שלושה מרכיבים: הפסקת הטרור - משמע הפרחת בלוני התעברה והנפץ, ירי הרקטות ופצצות המרגמה, והצליפות ורימוני רסס לעבר חיילי צה"ל; בנוסף, ישראל דורשת שהעזתים לא ינצלו את הגדלת כמות הסחורות שיותר להכניס לרצועה כדי להבריח חומרים לייצור חומרי נפץ ואמצעי לחימה אחרים. הדרישה השלישית היא שכאשר יהיה שיפור ממשי בתנאים ברצועה - ייכנס חמאס למו"מ על החזרת הנעדרים והשבויים לישראל.

 

אין ספק שאירועי אתמול מהווים סימן מעודד לגבי האפשרות להשיג רגיעה ארוכת טווח ברצועה ובעוטף עזה, אבל אם זו לא תושג - בצה"ל מבהירים כי כל האופציות יהיו קיימות בעוד יומיים, שבוע או חודשיים, וכי חמאס יודע את זה - ולכן הוא מורתע למרות דברי הרהב של מנהיגיו.


פורסם לראשונה 30/03/2019 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים