שתף קטע נבחר

בראשית מתקרבת לירח - והרשת משתגעת

עם כל דיווח על התקדמות של החללית הישראלית, הרשתות החברתיות מתמלאות בתגובות וגם בתיאוריות קונספירציה. מה, לא ידעתם שכדור הארץ שטוח?

כיומיים אחרי שנגלה מי יהיו נציגינו בכנסת ה-21, צפויה לנחות על הירח החללית הישראלית הראשונה - בראשית : את המסע המתוקשר של בראשית מרעיון ראשוני, לתחרות נושאת פרסים של גוגל, להקמת עמותת SpaceIL ושיתוף הפעולה עם התעשייה אווירית, דרך גיוס המשאבים ועד לשיגור המיוחל לפני חודש וחצי, ליווה כל הזמן הניסיון לעורר כאן את המקבילה הישראלית ל"אפקט אפולו". אותו גל שסחף את האמריקאים עם ההכרזה על תוכנית אפולו, ובא לידי ביטוי בהתלהבות כללית מעיסוק מדעי, חקר החלל וקדמה טכנולוגית.

 

  (צילום: spaceIL)
התמונה הראשונה של בראשית החללית(צילום: spaceIL)

 

בהתאמה, "אפקט בראשית" כבר מתחיל להתגבש. את היוזמה הישראלית להנחתת חללית ליוו בעמותה באמצעות עשרות מתנדבים שהגיעו לבתי ספר ברחבי הארץ ושיתפו באתגרים הטכנולוגיים; ספר הילדים "בראשית החללית" נמכר לצד שורה של מוצרי צריכה עם לוגו העמותה כמו חולצות וכובעים; ורבים מהישראלים מלווים את המסע של בראשית דרך מהדורות החדשות, הכותרות בעיתונים וגם ברשתות החברתיות - מחכים בשקיקה לכל תמרון מוצלח או לעוד תמונת חלל. כצפוי, בכל פעם שמתפרסמת תמונה, מהלך או תמרון חדש - הרשתות נמלאות בתגובות: 

 

 

 

 

 

 

 

 

דפנה ג'קסון, מנכ"לית קרן קאהן, מספרת על "אפקט בראשית" מאחורי הקלעים: "ההד הציבורי שאנו עדים לנו בימים אלו זוהו התגשמות של עוד חלום. ההתעניינות התקשורתית, השיח ההולך והגובר ברשת, אלו הפירות לעמל של שנים רבות בהן החללית נבנתה. כל העוסקים בפרויקט והאנשים שהצטרפו אליו הבינו את המשמעות הלאומית וההיסטורית של המשימה ואנחנו מאוד נרגשים לראות את החשיפה והפרגון מהציבור בארץ ובעולם כולו. תחומי החלל והמדע הגיעו למיינסטרים וגאווה ישראלית חזרה ללקסיקון שלנו".

 

 

וכמו עם אפקט אפולו, גם במקרה של בראשית יש מי שמתעקשים להזהיר מפני קנונייה אפשרית. הבולטים שבהם טוענים כי התמונות של בראשית מזוייפות מסיבה אחת: כדור הארץ שטוח, ולכן לא ייתכן שבתמונות הוא מופיע בצורה עגולה. בהתאם, חובבי הקונספירציה שלפיה כדור הארץ שטוח, מסתערים על כל ממצא ועל כל תמונה, ועושים כל מה שאפשר כדי להפריך אותן. כלומר, משתמשים בפוטושופ ובטיעונים שמאתגרים את כל בסיסי הידע הקיימים.

 

 
 

  

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: spaceIL והתעשייה האווירית
בראשית החללית
צילום: spaceIL והתעשייה האווירית
מומלצים