שתף קטע נבחר

"חשש שמחירי הנדל"ן יעלו"

עורכי דין, שמאים, נציגי משרד המשפטים, יו"ר ועדות ערר ויזמי נדל"ן נפגשו ביום עיון מקצועי, שעסק בסוגיות הבוערות ביותר בענף הנדל"ן. תחת הכותרת "הרשויות מול הפרט: איזונים ובלמים" דנו אנשי המקצוע בחסמים הבולטים בענף ובפתרונות האפשריים

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

 

תחת הכותרת "הרשויות מול הפרט: איזונים ובלמים" התכנסו עורכי דין, שמאים, נציגי משרד המשפטים, יושבי ראש ועדות הערר ויזמי נדל"ן ותיקים ליום עיון מקצועי, שעסק בסוגיות הליבה השונות של ענף הנדל"ן. "אחת לשנה לערך אנחנו עורכים כנס, והזמנו אנשי מקצוע מהתחום לדבר על ענייני נדל"ן, לדבר על חידושים בתחום - ויש לנו פה מחוקקים שיושבים ומפרשים את החוקים, האנשים האלה באים לפה להסביר ולהגיד מהן המגמות ומהם הכיוונים של הענף, ובפאנלים מקצועיים ננסה לדון על כל הסוגיות", מתאר עו"ד צבי שוב, מי שארגן את יום העיון ובעליו של משרד עורכי הדין צבי שוב, שעוסק בתחום המקרקעין, התכנון והבנייה ומתמחה במשפט האזרחי בדיני חוזים, משפט מנהלי ומיסוי מקרקעין.

 

כנס שוב (קרדיט: ירון ברנר)
משלבים ידיים: הרשויות מול הפרט, מגמות בענף הנדל"ן, תיקוני חקיקה וחידושים בתחום(קרדיט: ירון ברנר)

 

"זה כנס שמתקיים אחת לשנה - והפעם בחרנו לעסוק בממשק שבין הרשות לפרט", אומרת עו"ד דפנה סירוטה הולנדר, מנהלת מחלקת נדל"ן והתחדשות עירונית במשרד עוה"ד צבי שוב. "בכנס הזה אנחנו פוגשים מצד אחד את יושבי ראש ועדת הערר, ומן הצד האחר עורכי דין שעוסקים בתחום מדי יום - ויחד מנסים לעורר שיח על הנושאים המשותפים. אנחנו רואים פה איך בממשק שבין הרשות לבין הפרט אנחנו מוצאים את הפתרונות, ומעלים את הסוגיות שהן בעייתיות עם מחשבה קדימה", היא מוסיפה.

 

החלק הראשון של יום העיון עסק בנושאי התכנון והבנייה - היטלי ההשבחה, תכנון ורישוי וועדות התכנון. אחד הדיונים המרכזיים שלו היה שותף המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, נסב סביב המאבק התמידי שבין הרשות לפרט. "הנושא של הפאנל שאני הנחיתי, "חובתו של הפרט לתרום מקניינו לטובת הציבור - היכן עובר הגבול", הוא סוגיה שהיא תמיד קשה. בעבר חתכו מהאזרח הרבה יותר בקלות, לא משנה גם אם לוקחים לו את כל הקרקע. לאט-לאט הדברים האלה הולכים ומשתנים, אבל הם משתנים יותר בפסיקה, בחקיקה קצת פחות. מצד שני, ככל שהרשויות צריכות יותר כסף הן מושפעות מההיטלים האלה, הן מנסות למשוך את זה על חשבון הפרט, לקחת את ההיטלים, להגדיל את היטל ההשבחה, וזה משפיע על כל הדברים האלה. המאזן הזה הוא מאזן במאבק מתמיד", מסביר עו"ד שוב.

 

כנס שוב (קרדיט: ירון ברנר)
מימין: עו"ד צבי שוב והמשנה ליועמ"ש עו"ד ארז קמיניץ (קרדיט: ירון ברנר)

 

 

בדיוק כמו בשטח - ניכר כי תחום ההתחדשות העירונית בלט בדיונים המקצועיים, עם ציפייה לחידושים לאחר הרכבת הממשלה החדשה. נציגה נוספת של משרד המשפטים, עו"ד כרמית יוליס, ראש אשכול נדל"ן במשרד המשפטים, תיארה את תיקוני החקיקה הצפויים ביום שלאחר הבחירות. "היום דיברתי בכנס על מספר תיקוני חקיקה שיש לנו כוונה לתקן לקראת הממשלה הבאה, כגורם מקצועי ובשיתוף פעולה עם הממשלה הבאה", היא מתארת. "הנושאים שאנחנו בעיקר היינו רוצים לתת להם דגש נוגעים לתחום ההתחדשות העירונית, והעולם הזה בהחלט מוליד שורה של חסמים משפטיים", אומרת יוליס.

 

"בענף ההתחדשות העירונית יש סוגיות משפטיות רבות שאיתן יש להתמודד - חשוב לנו בכלל כמשרד המשפטים לפנות אל הציבור, אל כל הציבור שהוא בעצם רלוונטי לתחומים האלה, שאנחנו נוטלים חלק משמעותי בהסדרה שלהם. אני חושבת שבסופו של דבר שיתוף פעולה כזה יכול להוביל לחקיקה שתהיה נכונה יותר ומתאימה יותר", מוסיפה יוליס.

 

התחדשות עירונית (צילום: מתן טורקיה)
תיקוני חקיקה בענף ההתחדשות העירונית שיסייעו לתחום להתפתח(צילום: מתן טורקיה)

 

"תחום ההתחדשות העירונית זה תחום שתופס תאוצה בשנים האחרונות", מציינת עו"ד סירוטה הולנדר. "מדובר בתחום יחסית חדש, בסדר גודל של עשר שנים. לאור העובדה שמדובר בחידוש של בניינים ישנים, בשכונות שהתשתיות לא תומכות בהן, צריך להסתכל על הפרויקטים האלה במאקרו ולהבין שלא מספיק לתת איזושהי תמורה לבניין ספציפי בלי לחשוב על המכלול, ולכן כדי שהתוצאה תהיה טובה ואפקטיבית צריך באמת שהרשויות המקומיות, עם הרשות להתחדשות עירונית, ייתנו איזושהי חשיבה כוללת כדי לפתור את הדברים", היא מעידה.

 

כנס שוב (קרדיט: ירון ברנר)
כל גורמי המקצוע בענף הנדל"ן התכנסו לדון על הנושאים הבוערים(קרדיט: ירון ברנר)

בחלק השני של יום העיון דנו גורמי המקצוע בתחום שמסקרן כל בית בישראל - מחירי הדיור. בפאנלים שונים סקרו המומחים את התמורות בענף, תחום המיסוי ורישום המקרקעין. "בכנס לקחתי חלק בפאנל של 'מחירי הדיור לאן?' - נושא שמסקרן את כל בית ישראל", מתארת דורית סדן, סמנכ"לית שיווק ומכירות בחברת שיכון ובינוי. "אני רואה בשטח זוגות צעירים רבים שנכנסו למעגל הרוכשים, אבל לצערי הם רכשו דירות לאו דווקא במקומות שהם היו רוצים לגור בהם, ואיכשהו התמלאו פרויקטים ב"משקיעים", אני קוראת להם. בפריפריה המרוחקת לא היו בכלל מכרזים בשנתיים האחרונות של שוק חופשי, אז היות שכך החשש שלי בתחום הזה שהמחירים יעלו, בעצם אין הרבה אלטרנטיבות", היא מציינת.

 

"בסופו של יום המטרה שלנו היא שאנשים יידעו מהם השיקולים של מי שנתן את ההחלטות, ישמעו קצת דברים שהולכים לצאת אל הפועל ויידעו להמליץ יותר טוב למי שהם נמצאים איתו. ששמאים קצת יידעו יותר כיוונים, עורכי הדין יידעו, קבלנים יידעו למה הם מצפים - או יגידו את עמדתם וינסו להשפיע", מסכם עו"ד שוב.

 

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון שרון
סוגיות בתכנון ובנייה ומחירי הנדל"ן לאן?
צילום: ירון שרון
מומלצים