שתף קטע נבחר

נתניהו לנשיא ברזיל: "צעד ראשון לשגרירות בירושלים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו נועדו הערב במעון ראש הממשלה ודיברו על הידוק היחסים. נתניהו: "מברך על ההחלטה לפתוח משרד סחר רשמי בירושלים". בולסונרו: "שמח על ההסכמות, המדינות מתקרבות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך הערב (יום א') את נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו שהגיע לביקור בישראל. לאחר ארוחת ערב בהשתתפות שני המנהיגים, התייחס נתניהו להחלטת ברזיל לפתוח משרד דיפלומטי בירושלים, שישמש כחלק מהשגרירות בתל אביב. "אנחנו בירושלים ואני מברך על ההחלטה שלך לפתוח משרד סחר טכנולוגיה וחדשנות, משרד רשמי של ברזיל בירושלים. אני רוצה להאמין שזה צעד ראשון לקראת פתיחה של שגרירות ברזיל בירושלים", אמר נתניהו לאורחו. ynet העביר שידור חי מהצהרות שני המנהיגים.

 

 

נתניהו אמר עוד: "ברוך הבא בצל קורתנו אחי ז'איר, ברוך הבא לנשיא ברזיל ולמשלחתו. אני מאוד נרגש כפי ששרה ואני יחד עם בננו יאיר כשנוכחנו בהשבעתך.  אתה מייצג תקווה חדשה לברזיל. ברור מההחלטה שלך להיות פה שזו התחלה חדשה מדהימה ביחסי ברזיל-ישראל. אנחנו מרגישים שותפות של ערכים ותפישה בכל התחומים. מעל הכול אנחנו מרגישים את מה שהרגשנו מהעם בברזיל - תמיכה ואהבה גדולה".

 

נשיא ברזיל בולסונרו אמר: "הגעתי לכאן כאילו הגעתי הביתה. נראה שקראת לבן שלך (יאיר נתניהו. י"פ) על שמי". נתניהו העיר: "כרונולוגית זה נכון". בולסונרו הוסיף: "ברזיל ארץ ענקית ועשירה, זו הסיבה ששתי המדינות שלנו מתקרבות, מבחינה דתית, תרבותית ודמוקרטית".

בנימין נתניהו ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו בהצהרות לתקשורת  (צילום: יואב דודקביץ')
ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו (צילום: יואב דודקביץ')

בנימין נתניהו ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו בהצהרות לתקשורת  (צילום: יואב דודקביץ')
נתניהו לאחר הפגישה עם נשיא ברזיל(צילום: יואב דודקביץ')

בנימין נתניהו ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו בהצהרות לתקשורת  (צילום: יואב דודקביץ')
בולסונרו דיבר על הידוק היחסים(צילום: יואב דודקביץ')
 

מוקדם יותר הודיע כאמור משרד החוץ בברזיל כי המשרד הדיפלומטי החדש שנפתח בירושלים ישמש חלק מהשגרירות בתל אביב. "ברזיל החליטה להקים משרד בירושלים לקידום סחר, השקעות, טכנולוגיה וחדשנות, כחלק משגרירותה בישראל", נמסר ממשרד החוץ בברזיליה.

 

נציגות הסחר הדיפלומטית בירושלים תהיה שלוחה של השגרירות הברזילאית בתל אביב בדומה למודל של הונגריה שהקימה גם היא נציגות סחר דיפלומטית ולא שגרירות כמו ארצות הברית. נשיא ברזיל אמר בשיחות סגורות שכמו שטראמפ התעכב שנה בהחלטה על פתיחת השגרירות, צריך לתת לו זמן ופתיחת נציגות הסחר היא שלב בדרך. בהמשך ביקורו צפוי נשיא ברזיל לבקר ביד ושם ולטעת עץ בחורשת האומות. בולסונרו יקיים גם מפגש עם קהילת יוצאי ברזיל בישראל.

 

 

במעמד חתימת ההסכמים בין שתי המדינות, שהתרחש מוקדם יותר, אמר ראש הממשלה נתניהו: "אדוני הנשיא ידידי ז'איר בולסונארו. יאיר בעברית. זהו תענוג גדול בשבילי ובשם חברי לממשלה לקבל אותך ואת המשלחת שלך כאן בירושלים. אנחנו בפתח של עידן כביר ביחסים בינינו. ברזיל, שהיא אחת מהמעצמות הגדולות בעולם, וישראל שהיא מדינה עתיקה, אבל מעצמה טכנולוגית חדשה. אנחנו תמיד נזכור את התפקיד שברזיל מילאה בהחלטה על החלוקה באו"ם, ושל הנציג שלה אוסוולדו ארניה שהיה נשיא העצרת הכללית של האו"ם.

 

"אנחנו שמחים שאחרי שנים של יחסים קצת מהוססים אתה החלטת, החלטנו יחד, לפתוח עידן של שותפות ושיתוף פעולה בכל התחומים. מאז הביקור שלי, הראשון של ראש ממשלה בישראל בברזיל, אנחנו שלחנו שורה של מומחים, של משלחות ישראליות לברזיל בתחומים שונים, ואנחנו עומדים לחתום על שורה של הסכמים בעקבות המגעים הללו, וזו רק ההתחלה. אני רוצה שתדע שיש לך כאן עם שאוהב את ברזיל, ומדינה שרוצה שיתוף פעולה הדוק ביותר עם ברזיל תחת הנהגתך. תודה רבה לכם, וברוך בואך לירושלים".

בנימין נתניהו וז'איר בולסונרו בחתימה על הסכמים בילטרליים (צילום: רויטרס)
נתניהו ובולסונרו בחתימה על ההסכמים(צילום: רויטרס)

בנימין נתניהו וז'איר בולסונרו בחתימה על הסכמים בילטרליים (Photo: AFP)
נציגי שתי המדינות במעמד החתימה(Photo: AFP)

קבלת פנים נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו נתב
נתניהו ובולסונרו בקבלת הפנים בנתב"ג(צילום : חיים צח / לע"מ)

בולסונרו נחת הבוקר לביקור בן ארבעה ימים בישראל, ששיאו יהיה ביקור משותף עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכותל המערבי. נתניהו קיבל את פניו של הנשיא הברזילאי שמבקר לראשונה בישראל בקבלת פנים רשמית שנערכה בנמל התעופה בן גוריון.

 

 

לאחר נחיתתו, פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו לבולסונרו וכינה אותו בעברית "יאיר": "ברוך הבא לישראל. אנחנו עושים היסטוריה יחד. שלושה חודשים מאז השבעתך אתה מגיע לישראל כדי להביא את היחסים בינינו לשיא חדש".

 

קבלת פנים נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו נתב
פגישות, הסכמים וביקור בכותל. נתניהו ובולסונרו בנתב"ג(צילום : חיים צח / לע"מ)

בנימין נתניהו קבלת פנים נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו נתב
(צילום: EPA)

קבלת פנים נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו נתב
(צילום: AFP)

הוא הוסיף: "בביקורי בברזיל יצאתי החוצה והסתובבתי עם האנשים בברזיליה. התרשמתי בצורה בלתי רגילה מהאהדה והאהבה של העם הברזילאי לישראל. אני בטוח שכמו שאני ראיתי את האהדה הגדולה לישראל וכלפיי, אתה תפגוש את האהדה הגדולה לברזיל וכלפיך. ברזיל היא מדינת ענק עם פוטנציאל ענק, תחת הנהגתך הפוטנציאל ימומש".

 

על אף החשיבות שמייחסים בישראל לביקור, בולסונרו לא צפוי להודיע בביקורו על העברת השגרירות הברזילאית לירושלים כפי שהבטיח בקמפיין הבחירות. הימנעותו מהעברת השגרירות מגיעה עקב לחץ ערבי מאסיבי ואיומים בפגיעה בייצוא הברזילאי למדינות ערב. לפי מה שמסתמן ולפי התבטאויותיו של בולסונרו לפני בואו, הוא ילך בדרכה של הונגריה ויודיע על פתיחת נציגות סחר דיפלומטית בירושלים – כמעין פשרה.

 

במהלך ביקורו של בולסונרו יתקיים הפורום העסקי "פסגת החדשנות ישראל-ברזיל", אירוע כלכלי בין אנשי עסקים וחברות מובילות בישראל ובברזיל בהשתתפות בולסונרו ונתניהו. הנשיא הברזילאי גם יבקר בחברת "מובילאיי" וייפגש עם אנשי עסקים לארוחת צהריים.

 

 

 


פורסם לראשונה 31/03/2019 18:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו ונשיא ברזיל
צילום: AFP
מומלצים