שתף קטע נבחר

17 מנדטים לפייגלין אצל הסטודנטים: "סטארט-אפ פוליטי"

המפלגה שמסתמנת כהפתעת הבחירות זכתה לתמיכה גדולה גם בסקר התאחדות הסטודנטים. דנה מתא "זהות" בבינתחומי: "ב-90% מהקמפוסים יש תאים של המפלגה". עדן מאוניברסיטת ת"א תצביע לכחול לבן: "לא הגיוני שסטודנטים יבחרו במי ששואף להקים בית מקדש"

משה פייגלין (צילום: מוטי קמחי)
פייגלין באוניברסיטת ת"א. לפי סקר הסטודנטים, יהיה ראש המפלגה השנייה בגודלה בכנסת(צילום: מוטי קמחי)

"כחול לבן" עם 47 מנדטים, "זהות" של משה פייגלין היא המפלגה השנייה בגודלה בכנסת, מרצ השלישית והליכוד מסתפקים ב-13 מושבים – כך עולה מתוצאות מדגם הבחירות בקרב הסטודנטים שפרסמה הבוקר (ב') התאחדות הסטודנטים הארצית.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

  

בסקר השתתפו 3,287 סטודנטים והוא התקיים במשך כמעט חודש במספר מכללות ואוניברסיטאות ובהן אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת תל אביב, המרכז הבינתחומי הרצליה, ומכללת סמינר הקיבוצים. עם זאת, יש לציין כי המדגם לא נערך בכלל המוסדות האקדמיים בישראל ועל כן נרשמו בו מספר הטיות, כאשר המרכזית שבהן היא העובדה שאף אחת מן המפלגות החרדיות או הערביות לא עוברות בו את אחוז החסימה.

בלי חרדים וערבים: תוצאות סקר הסטודנטים לקראת הבחירות ()

 

 

על פי הסקר, אל המקום השלישי, אחרי כחול לבן וזהות, הגיעה מרצ עם לא פחות מ-15 מנדטים. מפלגת העבודה זכתה במדגם ב-14 מנדטים ולאחר מכן הליכוד עם 13. על פי המדגם, איחוד מפלגות הימין והימין החדש זוכות כל אחת לשבעה מנדטים. יהדות התורה, חד"ש-תע"ל, כולנו, גשר, בל"ד-רע"ם, ישראל ביתנו וש"ס – כולן לא עוברות את אחוז החסימה, על פי הסקר.

 

במסגרת הסקר נשאלו הסטודנטים גם מה הוא הנושא החשוב ביותר מבחינתם במערכת הבחירות הקרובה. כמעט מחצית מהם השיבו כי העניין החברתי כלכלי ובכללו יוקר המחיה – הוא הנושא החשוב ביותר. 14 אחוזים השיבו כי "מצב הדמוקרטיה הישראלית" הוא הנושא החשוב ביותר, ורק 12 אחוזים רשמו "דת ומדינה".

שלומי יחיאב, יו
"שכבת הצעירים משוועת לפתרון". שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית(צילום: התאחדות הסטודנטים)

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, שלמי יחיאב, אמר: "שכבת הצעירים הגדולה במדינה משוועת לפתרון, ואני דורש מהממשלה שתקום - בין אם תהיה זו ימין או שמאל, שתיקח את התחום תחת כנפיה ותשקיע את מירב המשאבים כדי לייצר לנו הצעירים עתיד טוב יותר".

 

"מתלבטים בין זהות למרצ"

תוצאות הסקר המייחסות פופולריות רבה בקרב הסטודנטים למפלגת זהות בראשות ח"כ לשעבר משה פייגלין, עולות בקנה אחד עם הסקרים האחרונים שבהם המפלגה זוכה לארבעה עד שישה מנדטים. יש לציין כי לאחרונה קיימה אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב סקר בקרב הסטודנטים במוסד האקדמי, ממנו עולה כי זהות זוכה ל-15 מנדטים (אחרי כחול לבן, מרצ והעבודה).

 

אחת הסברות לתמיכה לה זוכה פייגלין בקרב הסטודנטים היא תמיכתו הנחרצת בלגליזציה של קנאביס, מה שהפך לאחד הדגלים המרכזיים שלו ושל מפלגתו. דנה קניקובסקי, פעילה של המפלגה וממקימות תא הסטודנטים של זהות במרכז הבינתחומי בהרצליה, לא מופתעת מתוצאות הסקר, ומספרת כי הסטודנטים הם קבוצה בה בחרה המפלגה להתמקד.

דנה קניקובסקי, סטודנטית בבינתחומי הרצליה ()
דנה קניקובסקי, מקימת תא הסטודנטים של זהות בבינתחומי בהרצליה

"נחשפתי לכל הרעיון של זהות דרך ספרו של פייגלין 'קץ הנורמליות'", היא אומרת. "הרגשתי שיש משהו שעונה על מה שחיפשתי, והדבר מורגש גם בשטח. אנשים שעד היום הצביעו מתוך איזושהי פשרה לדבר שהכי קרוב והכי עונה על מה שהם מחפשים, בסופו של דבר בזהות יש משהו חדש שנותן את האפשרות להצביע בלב שלם.

 

"אני יודעת שיש אנשים שמתלבטים בין מרצ לזהות, אבל נרתעים מהרעיונות הסוציאליסטיים. בבינתחומי הקמנו את התא ולאט לאט אנחנו מקבלים עוד ועוד בקשות מסטודנטים להצטרף אליו. בנוסף, ב-90% מהקמפוסים קיימים תאים של המפלגה. אוכלוסיית היעד של המפלגה היא בגילאים שבין 18 ל-35, והסטודנטים הם חלק בלתי נפרד מהקבוצה הזו. צעירים לא מפחדים מסטארט-אפים, וזה ללא ספק הסטארט-אפ של הפוליטיקה".

 

 

מנגד, עדן עציון, סטודנטית מאוניברסיטת תל אביב, תצביע לכחול לבן. לדבריה, רוב החברים שלה יצביעו כמוה. "חבל לי שמי שרוצה להצביע לפייגלין לא טורח לקרוא את המצע שלו", היא אומרת. "אני בטוחה שאם כך היו עושים הסטודנטים – הוא לא היה מקבל 17 מנדטים. אני לא חושבת שסטודנטים, ובטח לא כאלו מאוניברסיטת תל אביב, היו מצביעים למפלגה שלו אם היו בודקים מה הוא אומר מעבר ללגליזציה.

 

"מפלגה שלא מכירה בזוגות חד-מיניים ובאופן טבעי שואפת להקים בית מקדש, נראה לי לא הגיוני שסטודנטים יצביעו לה. מאוד מפריע לי לשמוע שכל בן אדם שהוא לא הטרוסקסואל הוא שונה, ושמעמדו בחברה לא שווה לשלי. באופן אישי, לא שמעתי על בן אדם שבאמת התעמק במצע ורוצה להצביע לזהות. רוב האנשים שאני מכירה מצביעים לכחול לבן או למפלגת העבודה".

 

לדבריה של עציון, פעילות התא של זהות לא משמעותית בקמפוס בו היא לומדת. "באוניברסיטת תל אביב, בכל מקרה, אני לא רואה את הפעילים של זהות. אני מצביעה לכחול לבן כי אני מבינה שכרגע זו המפלגה היחידה שיש לה סיכוי להציג קואליציה שתייצג חלק מהאינטרסים שלי. הממשלה האחרונה ייצגה אחוז זעום מהאינטרסים שלי, אם לא אפס. כחול לבן היא מפלגה שיש לה סיכוי להקים ממשלה שקצת יותר תייצג אותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
לפי סקר הסטודנטים, פייגלין יזכה ב-17 מנדטים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים