שתף קטע נבחר

רפורמת אי-הפללה לצרכני קנאביס החלה: "הקלה חלקית"

על פי הרפורמה של השר ארדן, משתמשים ללא עבר פלילי שייתפסו עם פחות מ-15 גרם ויעמדו בתנאים, ייקנסו תחילה, ורק בפעם הרביעית יעברו הליך פלילי. עורך מגזין "קנאביס": "נוכל להגיש בג"צ נגד הפללה"

 

 

רפורמת אי ההפללה למשתמשי הקנאביס, שהוביל השר לביטחון פנים גלעד ארדן, נכנסה היום (ב') לתוקפה. על פי הנוהל החדש, שכולל כמה תנאים ליישומו, שוטר שיתפוס אדם בגיר מעל גיל 18 עם קנאביס בכמות של עד 15 גרם יצטרך לבדוק כמה פרמטרים כדי לקבוע האם מדובר בהחזקת סמים לצורך שימוש עצמי או לא. בין הפרמטרים: נסיבות התפיסה ועברו הפלילי של האזרח. אם האזרח יעמוד בפרמטרים, הוא יקבל תחילה קנס כספי, ורק מהפעם הרביעית יעבור הליך פלילי.

 

אורן ליבוביץ', עורך מגזין "קנאביס", אמר הבוקר באולפן ynet כי "מדובר במודל שמאפשר מדיניות אי-הפללה בתנאי שאין לך עבר פלילי. כלומר, אם לא עישנת בעבר ולא עברת עבירה תוך כדי עישון. אם נניח זרקת את הסיגריה הצידה או קיללת את השוטר - זו עבירה כפולה, ולכן אתה לא עומד בתנאים.

 

"החזקה לשימוש עצמי, לפי הרפורמה, תיחשב עד 15 גרם. אם לא תפסו אותך בעבר ואין לך עבר פלילי, אז אתה זכאי לשלם קנס בסך 1,000 שקלים. בפעם השנייה שנתפסת, זה 2,000 שקלים, בפעם השלישית זה הסדר מותנה, שלילת רישיונות, דיווח לרשויות הרווחה, ובפעם רביעית זה הליך פלילי. זה כאילו הקלה".

 

גלעד ארדן מסיבת עיתונאים מועמדים ל למפכ
מוביל הרפורמה, השר גלעד ארדן(צילום: מוטי קמחי)
 

ליבוביץ' הוסיף כי "עד היום בגלל שהענישה על פי החוק כל כך חמורה, המדינה והמשטרה בעצם שחררו את מי שנתפס בפעם הראשונה, בלי לפתוח לו תיק. עכשיו הם מקלים על האכיפה, השוטר רושם לך קנס במקום וכידוע מי שמשלם קנס נחשב בחוק כמי שהודה והורשע בעבירה פלילית".

 

- איפה מותר לעשן פיזית? אם עישנתי בבית, המשטרה תדפוק לי בדלת?

"אסור לעשן קנאביס על פי חוק. המשטרה רשאית להיכנס לבתים ולהאשים אותך באחזקה – זה לא השתנה. הסוגיה היא הקנסות. הבשורה כעת היא קודם כל תודעתית. זה מעביר מסר ומאפשר הקלה לאנשים מסוימים, ושנית זה מאפשר להגיש עתירה לבג"צ נגד עצם ההפללה".

 

- זאת לגליזציה?

"המילה לגליזציה קצת מפחידה. כששואלים את הציבור לגבי לגליזציה, 45% אחוז תומכים, אבל כששואלים על הסדרת של שוק קנאביס חוקי לבגירים, בדומה לאלכוהול, 71% תומכים. כשאומרים לגליזציה מתכוונים להסדרה חוקית ומכירה מפוקחת לבני 21 ומעלה".

קנאביס (צילום: shutterstock)
קנאביס(צילום: shutterstock)
 

- יש ציבור שמעשן, פוליטיקאים עישנו, זה בסדר שבנאדם בוגר יעשן קנאביס?

"הזכרת את יאיר לפיד וישב פה עופר שלח, אני לא נכנס לתעמולת בחירות, אבל אני מאוכזב כישראלי מהמפלגה הזו. מפלגה ליברלית של צעירים שבאים להחליף את אג'נדה, ומועמדיה הבכירים מתנגדים בתוקף. הם מנותקים מהציבור".

 

 - אתה מצביע לפייגלין?

"ממש לא, רחוק מזה. אתמול האנשים שלו פוצצו באלימות כנס לגליזציה שערכנו, התביישתי בשביל הציבור. שאלתי אותו בכנס 'אם הלגליזציה שהוא מדבר עליה כוללת מכירה בחנויות?", הוא השיב שלא. זה לא באמת לגליזציה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה, מוטי קמחי
השר גלעד ארדן
צילום: דוברות המשטרה, מוטי קמחי
מומלצים