שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  מאסר עולם לרוצח החייל רון קוקיא בפיגוע בערד

  חאלד אבו ג'ודה מכסייפה, שדקר למוות את סמל קוקיא לפני שנה וחצי, נשלח למאסר עולם ולעוד 20 שנים בכלא. "חייו קופדו רק בשל היותו יהודי. הנאשם ביצע את הפעולות עקב אידיאולוגיה מעוותת ורצחנית", כתב השופט. אביו של החייל: "הוא היה צריך לקבל גזר דין מוות"

   

   

  בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר עונש מאסר עולם ו-20 שנה נוספות, וכן פיצוי של 258 אלף שקלים - הפיצוי המרבי בחוק - על המחבל חאלד אבו ג'ודה (24) מכסייפה, שרצח את החייל סמל רון קוקיא (19) בנובמבר 2017 בערד. זאהי, אחיו של חאלד, מואשם בניסיון רצח ומשפטו עדיין מתנהל.

   

  בית המשפט קיבל למעשה את בקשת הפרקליטות - לגזור על הרוצח מאסר עולם ועוד 20 שנה בכלא בגין שאר העבירות שבהן הוא הורשע. התובעת עו"ד מורן גז אמרה כי "הנאשם תכנן את הרצח ממניעים לאומניים והותיר את רון מדמם למוות לאחר שחטף את הנשק שלו. רון לא יזכה להיות בחתונה של אחותו, הוא לא יזכה להתחתן בעצמו, הוא גם לא יזכה לאהוב, לא יזכה לסיים את שירותו הצבאי ולא יזכה להיות בחדר לידה עם האישה שיאהב כי הנאשם בחר לגדוע את כל חלומותיו וחלומות משפחתו באכזריות".

  חאלד אבו ג'ודה החשוד ברצח החייל רון קוקיא בערד (צילום: חיים הורנשטיין)
  חאלד אבו ג'ודה בבית המשפט(צילום: חיים הורנשטיין)
    

  ראש ההרכב, השופט נתן זלוצ'ובר, הקריא חלק מגזר הדין: "חייו של רון קוקיא ז"ל קופדו רק בשל היותו יהודי. החלטתו של הנאשם לבצע פיגוע רצחני הייתה עם תכנון מוקדם. הנאשם הוא שהגה את הרעיון לבצע את הפיגוע והוא גם זה שהוציא את זה לפועל. הוא ביצע את הפעולות בעקבות אידיאולוגיה מעוותת ורצחנית. הנאשם שלל את זכותו לחיים של רון".

   

  השופט הוסיף: "הנאשם שיתף את אחיו זאהי בכוונתיו והשניים אף סיכמו כי יקראו לנשק במילת קוד 'פיצה' על מנת שכוונותינהם לא יחשפו. הנאשם הוא שהגה את הרעיון לבצע את הפיגוע והוא גם זה שהוציאו אל הפועל".

  רון קוקיא ז"ל ()
  רון קוקיא ז"ל
   

  בועז קוקיא, אביו של רון, התייחס להחלטת בית המשפט: "הוא היה צריך לקבל עונש מוות, גזר דין חד וברור, הוא בוגד ורוצח, אנחנו נפעל לשלול את האזרחות שלו. אני קורא למשטרה להעמיד את אב המשפחה לדין, הוא מחבל כמו ילדיו".

   

  קוקיא נרצח בדקירות סכין בעת שחיכה בתחנת הסעה לחיילים בערד. נשקו האישי נחטף. פחות מיממה לאחר מכן נעצרו בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל חאלד ואחיו זאהי.

   

  לפי כתב האישום, חאלד הבחין בקוקיא לבדו - והחליט לבצע את הפיגוע שתכנן. הוא יצר קשר טלפוני עם זאהי ומסר לו כי "יש פיצה". בסיום השיחה ירד חאלד מהרכב מצויד בסכין וצעד לכיוון החייל, שי

  שב באותה העת על ספסל. חאלד התקרב לחייל מאחור ודקר אותו כמה פעמים בחלקים שונים בגופו בעודו מנסה לחטוף מקוקיא את נשקו.

   

  קוקיא אחז בנשק בכוחותיו האחרונים כדי למנוע את חטיפתו, אך חאלד גבר עליו ונמלט ברכבו מהמקום לכסייפה, כשהוא מותיר את החייל מדמם למוות.

   

  לאחר הימלטותו מהמקום הגיע חאלד לביתו שבאזור כסייפה - ושם פגש בזאהי, הציג לפניו את הסכין מגואלת בדם ואת נשקו האישי של קוקיא. הוא סיפר לאחיו כי רצח חייל ובכך בעצם מימש את תכניתם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים הורנשטיין
  רון קוקיא והרוצח
  צילום: חיים הורנשטיין
  מומלצים