שתף קטע נבחר

חורף באפריל: האי בכנרת הולך ונעלם, אלו שיאני הגשם

יותר מ-100 מ"מ גשם נמדדו ביישובים בצפון במערכת החורפית הנוכחית, מפלס הכנרת מזנק והאי הופך לקטן יותר ויותר. בשעות הערב יתחדשו הגשמים, מחר - יום הפכפך. ומה צפוי בחודש אפריל?

 

 

האביב החל רשמית לפני 10 ימים, שעון הקיץ נכנס לתוקפו בסוף השבוע, חודש אפריל נפתח היום - אבל בחוץ נראה שהחורף משתולל. הגשמים נמשכים גם היום בעוז, ובחיפה אף היה בשעות הצהריים שבר ענן שהמטיר כ-5 מ"מ גשם בפרק זמן של כ-20 דקות. בחלק מהאזורים בצפון נרשמו כמויות גשם תלת ספרתיות. 

 

באורטל שבצפון רמת הגולן נמדדו 127 מ"מ מאז תחילת המערכת החורפית, ביום חמישי. במעלות נרשמו 116 מ"מ. גם בערים הגדולות נרשמה כמות משקעים משמעותית - בגוש דן נרשמו 40 מ"מ, בירושלים 39 מ"מ ובחיפה 47 מ"מ. ברשות הכנרת הביעו סיפוק מהעלייה המהירה במפלס, לאחר שהבוקר נרשם זינוק של 11 ס"מ במפלס הימה. אחת מתופעות הלוואי המבורכות - האי בכנרת הולך ונעלם.

 

 

 
האי כנרת הולך ונעלם (צילום:  שי מזרחי, רשות הכינרת)
האי כנרת הולך ונעלם(צילום: שי מזרחי, רשות הכינרת)

האי כנרת הולך ונעלם (צילום:  שי מזרחי, רשות הכינרת)
(צילום: שי מזרחי, רשות הכינרת)

כמות המשקעים מיום חמישי ועד היום ב12 בצהריים  ()

ברשות אמרו כי עונת הרחצה תיפתח ב-12 באפריל, לפני תחילת חופשת הפסח של התלמידים. תחנות ההצלה בחופים יאוישו, וייפתחו תחנות עזרה ראשונה ושירותי החוף. באתר החרמון ירדו היום 5 ס"מ של שלג. מהנהלת האתר נמסר כי החל ממחר יהיה האתר פתוח למבקרים, ללא תשלום בכניסה (השימוש במתקנים כרוך בתשלום).

 

במקביל לברכה שמביאים איתם הגשמים, סופת ברד שפקדה בשבת את הגולן גרמה נזקים כבדים למטעים הנשירים. תופעת לוואי נוספת למזג האוויר - יחד עם המים שגולשים ממאגר עורבים שברמת הגולן, גלשו גם דגים מסוג כסיף וקרפיון.

חוף הים בתל אביב (צילום: אבי הסנר)
חוף הים בתל אביב(צילום: אבי הסנר)

מזג אוויר דג גלישה ממאגר עורבים רמת הגולן נשפכו גם דגי קרפיון ו כסיף (צילום: דוד כץ)
בעקבות הגשמים: דגים גלשו ממאגר עורבים בגולן(צילום: דוד כץ)

"אנחנו בהשפעתה של מערכת חורפית לגמרי שנוצרה במזרח הים התיכון, כתוצאה מחדירה של אוויר קר שהיה במזרח אירופה והגיע אלינו", אמר החזאי צחי וקסמן מ"מטאו טק" לאולפן ynet. "מה שקרה במערכת הנוכחית זה שאספקת האוויר הקר היתה ממושכת מהרגיל לתקופה זו של השנה ולכן גם אנחנו זוכים לכמויות גשם כל כך גדולות שיורדות במיוחד בצפון".

 

"היום ימשיכו לרדת גשמים בצפון ובמרכז עם חשש לשיטפונות באזור ים המלח ובקעת הירדן", הוסיף החזאי. "בצהריים צפויה הפוגה מסוימת בגשמים בחוף, אבל בשעות הערב המאוחרות והלילה יחזור לאזור עוד גוש אוויר בלתי יציב שיגרום להתחדשות מסוימת בגשמים במישור החוף ובצפון. מחר נקום עדיין ליום הפכפך עם גשם בצפון ובמרכז. לא בכמויות כמו היום, אבל כן ילוו אותנו מראות המטריות והגשם. מיום רביעי הטמפרטורות יעלו במידה כזו שנחוש אביב. נראה די הרבה שמש אבל יכול להיות שיהיה אירוע גשם ביום חמישי. מזג האוויר לא מתייצב לחלוטין".

 

החזאי נחום מליק, אף הוא מחברת "מטאו טק", אמר כי חודש מרץ היה אחד הגשומים בעשור האחרון. לפי המודל האמריקני, גם חודש אפריל עשוי להיות גשום מהממוצע. עם זאת, המודל האירופי חוזה חודש ממוצע מבחינת גשמים.

 

אלכסנדרה לוקש וניר (שוקו) כהן השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  שי מזרחי, רשות הכינרת
האי בכנרת הולך ונעלם
צילום: שי מזרחי, רשות הכינרת
מומלצים