שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איש הציפור - מעל הפקקים ועשן המפלטים
  לפני עשור וחצי הפך איב רוסי לראשון בהיסטוריה שטס עם כנפיים ומנוע צמודים לגופו. כעת הוא מביט גם על ישראל מלמעלה

  איב רוסי נמשך כבר כילד לעולם התעופה. כאדם בוגר הפך לטייס קרב וכעת, לאחר שפרש, הוא ממשיך לטוס - בלי מטוס. כשכנפיים ומנוע צמודים לגופו הוא מתרגל אווירובטיקה בקצב מסחרר אלפי רגל מעל הקרקע. כעת הוא בישראל ומתראיין לאולפן ynet:

   

   

  לפני 15 שנה הפכת לאדם הראשון אי פעם שטס ללא מטוס וקיבלת את הכינוי "איש הציפור"-"איש הסילון", אז איך זה להסתכל על כולם מלמעלה?

  "זו הרגשה מאד טובה. זו לא פעם ראשונה בה אני רואה אנשים מלמעלה. אני טייס לשעבר. אבל זה פנטסטי להיות כמעט עירום בשמיים כמו ציפור. זו פעם ראשונה בה טסתי רק עם גופי הקטן וכנפיים על הגב, זו הרגשה נהדרת".

   

  איש הציפור ()

  זה לא מפחיד?

  "ה היה מפחיד, אבל כמקצוען אתה תמיד דואג לתוכנית גיבוי. אז גם כשאתה בגובה-תעופה אתה בטוח, כי יש שני מצנחים על הגב. יש לי מספיק זמן לפתוח את המצנח".

   

  איך זה בדיוק עובד?

  "אני עדיין לא יכול להתחיל מהקרקע וצריך הליקופטר שיביא אותי לגובה של 5,000 רגל. שם אני מתניע את המנועים מחוץ להליקופטר ונשען אחורה. וזה רגע הקסם, כשאני נופל כמו אבן בהתחלה, צובר תאוצה וכוח, ואז מקשת את הגוף כמו שעושים כשמוציאים את היד מהחלון, וזה נותן לי את האפשרות לעוף ולטפס".

   

  איש הציפור ()

  מאיפה הגיעה התשוקה הזאת לתעופה, התשוקה לשמיים?

  זה ייחודי, אני לא "טייס של משהו", אני "הדבר שטס". כילד נפעמתי ממטוסים והייתה לי הזדמנות להיות טייס אזרחי וטייס קרב, במקביל עסקתי בספורט כמו מצנחי רחיפה וצניחה חופשית, וזה היה הדבר הכי קרוב לחלום שלי לעוף. כשאתה עף אתה חופשי, זה רק אתה, לא עם דבר גדול מסביבך כמו מטוס".

   

  ספר לנו על הפעם הראשונה, מה קרה לך פיזית בגוף?

  "זה מאד עוצמתי. יש לי יותר כוח ממשקל, זה אומר שאני יכול להמריא אנכית. ידעתי שיהיו תופעות מיוחדות, אבל בפעם הראשונה אתה לא יודע. אתה מעט בלחץ וכמו שאמרת, אתה צריך להיות מותאם פיזית. שכן כשאתה "הדבר שטס", אתה צריך להתאים. אין לי כבלים או משהו, זה הגוף שלי, אני לא ארנולד שוורצנגר, אני בכושר של אדם רגיל, אני בן 60".

   

  איב רוסי, איש הציפור (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  אתה מכיר הרי את ההרגשה, אתה הרי טייס קרב, איפה אתה נהנה יותר?

  "אלה שני עולמות שונים, טסתי במיראז' 3, כמו זה שרואים מאחורי ועל מטוס כפיר. זה הבדל גדול, אי אפשר להשוות בין שתי החוויות, זה סוג של חלום ומכונה".

   

  מה אומרת המשפחה על זה? האישה?

  "אשתי השנייה ידעה שאני די משוגע וידעה שזה חלק ממני, התשוקה הזאת. גם אשתי הראשונה ידעה שאני מלא תשוקה לגבי זה, אבל יש נזק משני לתשוקה הזאת. אתה בעולם שלך ואתה חושב שאנשים אחרים גם שם, אבל זה לא המקרה. וזה גרם לגירושי בסוף".

   

  איב רוסי, איש הציפור (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  איך ישראל נראית מלמעלה?

  "יפה, בדיוק חזרתי מטיסה. זו תערובת של טבע ונוף וחופים, בערים יש הרבה בניינים, ראיתי הרבה אנשים עושים פעילויות כיפיות כמו גלישה והפלגות ויש צוקים קטנים שאפשר לדאות מהם. הופתעתי כי חשבתי שיהיה הרבה יותר יבש, אבל גיליתי שזה מאוד ירוק ויפה.

   

  איב רוסי הגיע לארץ כאורח של גל פלג, מנכ"ל ומייסד ג'טסטר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים