שתף קטע נבחר

הטכנולוגיה בשירות הנוער: יוזמות לגלישה בטוחה ברשת

דף אינסטגרם שיהווה מוקד תמיכה, אפליקציית הדרכה, משחק אינטראקטיבי ועוד - תלמידי רשת בתי הספר של אורט רוצים להפוך את המרחב הדיגיטלי לבטוח יותר עבור הקהל הצעיר ולכן המציאו יוזמות מיוחדות שישתתפו מחר בתחרות ארצית. קבלו הצצה לפרויקטים

בשיתוף רשת אורט

 

רשת האינטרנט הפכה כבר מזמן להיות מרכז חיינו וכמעט כל עולמם של בני הנוער, שלעיתים נדמה שאת מרבית שעות הערות שלהם מבלים מול המסכים, בין אם עבור לימודים ובין אם בשעות הפנאי. יחד עם זאת, עד כמה שהרשת העולמית הזו פותחת בפנינו אפיקים חדשים, מאתגרת אותנו ומאפשרת לנו ללמוד דברים חדשים בקליק אחד, היא טומנת בחובה לא מעט סכנות ולכן חשוב, על מנת ליהנות מההיצע המגוון והרב שמזמן המרחב הדיגיטלי עבור המשתמשים, להכיר אותו על כל צדדיו. 

 

תכנית" שומרי מסך", המשותפת ל-Google ואורט ישראל, פועלת לקידום גלישה בטוחה ברשת האינטרנט ובמסגרתה מתגייסים תלמידים למען תלמידים, לסיוע הדדי, הכוונה, תמיכה, ליווי, העלאת מודעות ועוד. כל זאת במטרה להעצים את המשתמשים ולתת להם כלים לצמיחה, מימוש אישי והנאה בסביבת האינטרנט שלהם. התכנית הושקה בישראל לפני כשמונה שנים ופועלת היום ב-15 מדינות ברחבי העולם.

 

אחד מרגעי השיא של הפעילות בתכנית היא תחרות היוזמות במסגרתה מוצגים כ-30 מיזמים רלוונטיים לתכני התכנית, למשל, אפליקציות לשמירנ על שפה נאותה ברשת, סיוע לנפגעי בריונות רשת ועוד. כ-250 בני נוער - יהודים, מוסלמים, דרוזים ונוצרים מכ-30 בתי ספר מכל הארץ ישתתפו בתחרות שתתקיים מחר (8.4) באורט הרמלין בנתניה. במהלך שנת הפעילות משתתפי התחרות עברו תהליך - משלב סיעור המוחין עד לשלב בו מוצג המיזם בתחרות.

 

בשלב א של התחרות - כל קבוצה מציגה את המיזם שלה באמצעות יריד יוזמות מתוך כלל המיזמים יבחרו עשרה מיזמים שיעלו לשלב הגמר. שלב ב - פרזנטציות מיזמים על במה מול קהל ושופטים. שלב ג - הכרזה על שלושת הזוכים במקומות הראשונים .

 

ההכרזה על המנצחים תתבצע עפ"י החלטת הקהל ועפ"י הצבעת השופטים, הצבעת הקהל מהווה 40% מהניקוד והצבעת השופטים תהווה 60% מהניקוד.

 

והנה הצצה לפרויקטים שישתתפו מחר בתחרות - בהצלחה לכולם.

 

אורט דפנה קרית ביאליק

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
אורט דפנה קרית ביאליק

שם היוזמה: מסבירים שחבל על הזמן

 

היוזמה שמה דגש על צמצום זמן מסכים בעזרת יצירת משחק שנקרא "מתנבאים ברשת" שכולל גלגל ענק, צמידים מדליקים ואתר. במקביל, יצרנו שתי אפליקציות שיסייעו לבני נוער בזמן שהם מול המסך: האחת עוסקת בסינון תכנים והשניה היא סביבה בטוחה לשיח בנושא בריונות ברשת בליווי של אנשי מקצוע.

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
 

אורט חט"ב רבין קרית מוצקין

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
אורט חט"ב רבין קרית מוצקין

 

שם היוזמה: חדר שיח - חדר ללא ניידים.

 

בחדר זה נלמד לשחק, לדבר, להביט זה לזה בעיניים, להקשיב, לגלות אמפתיה, ולתקשר. איך נעשה זאת? יצרנו בחדר אווירה של בית: כורסאות, ספות, שטיחים על הרצפה. בחדר יש משחקי קופסה, קלפים רגשיים ועוד. נכניס קבוצות של תלמידים להפעלות שבנינו במיוחד לחדר, בהפעלות הם ילמדו לתקשר ולשוחח זה עם זה. בשלב מאוחר יותר, נאפשר לתלמידים להיכנס לבד, עם חברים ולבלות שם את זמנם. כל זה בתנאי שהם נכנסים ללא ניידים.

 

 

אורט אלאשרק

שם היוזמה: #תשקלו את המילים שלכם זה כבד!

 

המסר של היוזמה של תלמידי אורט אלאשראק עוספיה הוא שלמילים יש משקל שמכביד על מי ״שנושא״ אותם איתו למשך זמן . קהל היעד הוא כלל האנשים בחברה ובפרט - הנוער. מדובר בסרטון המתעד ניסוי חברתי שמעביר את תחושת הכובד של המילים הפוגעניות. ביקשנו מתלמידים ואנשים להרים תיק ובו מלא אבנים ועליהן כתובות מילים פוגעניות והקבלנו את החוויה לכובד של מילים פוגעות.

 

#زينوا الكلام لانه ثقيل!

 

אורט אלאשרק
אורט אלאשרק
 

 

אורט חט"ב מוקיבלה

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
אורט חט"ב מוקיבלה

שם היוזמה: "כשאת/ ה עומד/ ת מהצד את/ ה נותנ/ ת יד" "اذا وقفت لا مبالي، ساعدت في ايذائي»

 

הסרט מבוסס על העלאת המודעות והגשת עזרה לתלמידים החווים אירועי בריונות ברשת. הסרט מציג את בעיית הבריונות ברשתות החברתיות והשפעת המילה על הקורבן דרך ריסוס צבע אדום עם כל מילה או משפט משפיל ומכאיב ששולחים הבריונים.

 

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
 

אורט אלון יקנעם

 

אורט אלון יקנעם
אורט אלון יקנעם

 

שם היוזמה: Clear Talt שיחה נקייה

 

אפליקציה ישראלית חדשה. החליפו את הגרסה, שנו את התפיסה: צא'ט נקי מקללות, צ'אט נקי מתמונות גסות, מניעת השפלות והעלבות, שיח חיובי, מכבד ומגשר אפליקציה חדשה שיכולה לנטר קללות ותמונות מיניות מן השיח, ובכך להפוך את הצ'אט לנקי ומכבד. האפליקציה מלווה בקמפיין שלא רק מעלה את הנושא לסדר היום הציבורי, אלא מציע פתרון להורים פתרון אמיתי לבעיה.

 

 

"אורט רונסון" עספיא

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
אורט רונסון עספיא

 

היוזמה: ראיון עם תלמידה שחוותה בריונות ברשת

 

נושא: חשיפה לעולמו של מי שחווה בריונות ברשת.

 

מטרה: סרטון להעלאת מודעות בקרב התלמידים על שימוש ברשת האינטרנט. הסרטון מציג דיבור ישיר וגלוי עם קורבן של בריונות ברשת, כאשר דרך הסיפור האישי ניתן לגעת בכל צופה רגשית ומנטאלית. בסרטון יש דגש על העברת המסרים דרך התלמידים עצמם שהזדהו עם הסיפור האישי של חברתם.

 

אורט אלמונתבי כסייפה

 

שם היוזמה: אבטחת האינטרנט והמדיה החברתית.

 

היוזמה שלנו מבוססת על בניית אתר אינטרנט שמטרתו לספק תרבות וידע, וכן מתן מודעות והדרכה בנושא סחיטה, שיכלול משימות רבות, הוספת קטעי וידאו ועוד.

 

 

אורט אמירים בית שאן

אורט אמירים בית שאן
אורט אמירים בית שאן

שם היוזמה: קמפיין #גם אני פגעתי

 

היוזמה באה לידי ביטוי באמצעות סרטון חשיפה מרגש, שיהווה הכרזה על פתיחת קמפיין #גם אני פגעתי בכל הרשתות החברתיות, הקורא לפוגעים לשתף בסיפור שלהם על השינוי ועל תהליך החרטה. התלמידים המשתתפים בסרט ישתתפו בהצגת היוזמה, אשר תלווה בחלוקת סטיקרים וחומרים רלוונטיים.

 

  

אורט רוגוזין מגדל העמק

אורט רוגוזין מגדל העמק
אורט רוגוזין מגדל העמק

 

שם היוזמה: שינוי תרבות הדיבור

 

מטרה: היוזמה היא לשנות את תרבות הדיבור השגורה בפיהם של בני הנוער, ובכך ליצור חברה נעימה יותר בה קיימת תרבות דיבור ראויה לכל אדם, המעניקה חופש ביטוי לכל אדם.

 

ביצוע: באמצעות סרטון + פרזנטציה המשקפת ומראה אותי ואותך וכיצד אנו מדברים האחד לשני

 

אורט רוגוזין מגדל העמק
אורט רוגוזין מגדל העמק
 

אורט אלון נצרת עלית

 

שם היוזמה: מילים הורגות

 

סרטון על סיפור מטאפורי איך קבוצת נערים ונערות יכולים להשפיע על מצב רוחה ואורח חייה של נערה בקבוצת הוואטסאפ על ידי שימוש במילים הורגות

 

אורט החטיבה החדשה יקנעם

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()

שם היוזמה: מסקר למסר מסקר

 

'מסקר' פועל לצמצום הפערים בין עולם המבוגרים והילדים בנושאים חמים שונים.. יתור וזיהוי של הנושאים החמים בעולם הילדים והמבוגרים, כגון; ניהול זמן, בריונות והתמודדות, תקשורת ועוד... בכל נושא נערך סקר נפרד המופץ בשני פורמטים; לבני הנוער ולהוריהם. את נתוני הסקרים מעבדים ומציגים בסדרת סרטונים קצרים המנגישים את המסר העומד מאחורי הסקר.

 

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
 

אורט חולון

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
אורט חולון

שם היוזמה: "מאחורי המקלדת"

 

היוזמה שבחרנו בה היא יצירת סטיקרים לווטסאפ בנושא בריונות ברשת ומילה טובה. הסיבה לבחירה ביוזמה זו היא הקרבה שלה לקהל היעד שבו בחרנו, כיתות י' - יב'. בנוסף, פוטנציאל התפוצה של יוזמה זו גדול ויכולתו להגיע לכמות גדולה של אנשים באופן ויראלי בזמן קצר - משמעותית.

 

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
  

אורט רמלה ערבי
אורט רמלה ערבי
אורט רמלה ערבי

שם היוזמה: גלישה בטוחה באחריות שלך

 

היוזמה באה לידי ביטוי כאמנה מודפסת על מגן נייד, בשתי שפות, המלווה בראיון עם תלמיד לפני ואחרי שימוש במגן על מנת להעריך האם השימוש במגן מביא לשינוי התנהגותי בגלישה ברשת.

  

 

אורט אולפנת השומרון אלקנה

 

שם היוזמה:יומן לתלמיד בעיצוב שומרי מסך

 

יומן לתלמידי בית הספר היסודי הניתן לרכישה עבור התלמידים. היומן יכלול בתוכו תכנים רבים ומגוונים הקשורים לגלישה בטוחה ומוגנות ברשת.

 

 

אורט רמת יוסף בת ים

 

שם היוזמה: קיפרס - שומרים על הילדים

 

בשיתוף פעולה עם סטארט אפ העוסק בתחום הבטיחות ברשת, הקמנו תכנית לשיווק והסברה של אפליקציה לשליטה הורית במרחב הווירטואלי של ילדיהם.

 

 

אורט פסגות כרמיאל

 

שם היוזמה: #זהאני

 

היוזמה שלנו כוללת סדנאות לזיהוי תכונות האופי הפנימיות שבנו. ביוזמה 10 סדנאות שונות. כל סדנה מתמקדת בתכונת אופי אחת, אשר בסופה של כל סדנה יינתן צמיד ייחודי עם תליון בו חרוטה תכונת האופי אליה הגיע התלמיד מתוך התובנות בסדנה. היוזמה מכוונת בעיקר לאנשים השקטים שחשופים לבריונות ברשת ולא פועלים למנוע את הסיטואציה ע"י סיוע סדנאי לתלמידים למצוא את החוזקות בהם דרך כלים שיוכלו לכוון אותם ולעזור להם בכל מצב של בריונות, גם אם הם לא הקורבן.

 

 

אורט חילמי שאעפי
יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
אורט חילמי שאעפי

 

שם היוזמה: הורי מסך

 

ביוזמה זו, החלטנו לגעת בנישה מתאגרת - הורי נוער. כיוון שבעיר שלנו יש חוסר מודעות רב בעניין פיקוח הורים על זמן המסך של ילדיהם, נקטנו בחוגי בית להעלאת המודעות לסכנות ברשת וחתימה על אמנה עם כללים שיסייעו להורים לתמוך בילדיהם בכל הקשור לשימוש נכון בניידים וברשתות חברתיות.

 

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
 

אורט כרמים כרמיאל

 

שם היוזמה: אפליקציית הדרכה לנפגעי רשת

 

תכנית המסייעת לנפגעי רשת דרך שלבים כיצד להיחלץ מהמצב עליו נפלו. בתוכנית זו יהיו קריטריונים לפי סוגי מצוקה וגם סוגי אזורים.

 

 

אורט עירוני ד' מודיעין

 

היוזמה שלנו הינה חדר בריחה להורים, בו הם יקבלו מידע על תכני האפליקציות שילדיהם משתמשים תוך כדי התנסות במשימות שונות: סנפצ'ט, אינסטגרם, מיוזיקלי, יוטיוב, 105. בחדר יוצגו חידות שיהיו בחדר בריחה בנושא, כאשר מעבר לחידה ופתרונה, יקבלו גם מידע לאותו נושא.

 

 

אורט שטקליס נתניה

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
אורט שטקליס נתניה
 

 

שם היוזמה: Shtekelis Feed

 

יצרנו יוזמה - קיר (פיד) מתחלף כדוגמת הודעות וואצאפ שמראה סיטואציות שונות בהתמודדות של בני נוער במצבי לחץ חברתי, חרם, שיימינג, הפצה וכו׳. בכל יום הקיר מתחלף ב ״בועות שיחה״ ואז שומרי מסך נכנסים לתמונה ונותנים מענה כיצד להתמודד עם הסיטואציות המוצגות על הפיד.

 

המסר: שיש מענה לכולם בכל סוגי הבעיות.

 

קהל היעד: התלמידים וגם המורים מוזמנים להתרשם.


יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
 

אורט פסגות בית שאן  

אורט פסגות בית שאן
אורט פסגות בית שאן

 

שם היוזמה: My story

 

שומרי המסך של אורט פסגות בבית שאן פתחו עמוד שנקרא "my story" בו תלמידים מכיתות ה-ט משתפים במקרי ברינות שהם עוברים, או קוראים וידועים של בני נוער אחרים ונותנים להם תמיכה, עידוד וטיפים להתמודדות. זה עמוד אנונימי, תגובות פוגענית נמחקו במיידי על מנת לגרום לכל מי שעוקב להרגיש בטוח. התלמידים חשפו את העמוד בפני תלמידי היסודיים ותלמידי חטיבת הביניים והזמינו אותם לעקוב אחרי העמוד.

 

 

אורט דרסקי עכו

 

שם היוזמה: #משתפים, משנים, מעצימים

 

הדף יהווה מוקד תמיכה אנונימי של הנפגעים ברשת שגולשים באינסטגרם. לדף יועלו שאלות לדיון, תמונות ושיתופים אנונימיים של תלמידים שנפגעו והתלמידים שיתחזקו את העמוד ישיבו לשאלות ולווידויים שונים, הנגישים לכל משתמשי האינסטגרם שיוכלו לקרוא וללמוד מהתשובות.

 

אורט אבין רמת גן

 

שם היוזמה: אימוג'י חדש שמטרתו לשים גבול ברשתות החברתיות למלל לא ראוי ולא מכבד

 

תיכון אורט אבין יוזם אימוג'י חדש אשר יסמן קו גבול אדום להתנהגות לא ראויה ברשתות החברתיות. אלימות מילולית. חרמות. קללות. שיימינג. האימוג'י החדש יבטא עצירה וחשיבה מחדש על המילים. את זה נפיץ בכל מקום וגם בתחרות עצמה.

 

מכללת אורט גבעת רם

מכללת אורט גבעת רם
מכללת אורט גבעת רם
 

שם היוזמה: ערכת שיא לשומרי מסך

 

שומרי מסך במכללת אורט גבעת רם ערכו יום שיא בביה"ס לשכבת י' בו הפעילו דוכנים ופעילויות. את החוויה הזו החליטו לארוז לערכה עבור בתי ספר יסודיים המעוניינים לציין יום שיא של שומרי מסך. בערכה משחקים, פעילויות, סיטואציות ושאלות לדיון.

 

 

אורט זאב בוים קרית גת

יזמות מילה טובה של רשת אורט ()
אורט זאב בוים קרית גת

 

שם היוזמה: המרוץ לשומרי מסך

 

שומרי המסך מאורט זאב בוים , קריית גת, הפיקו את ה"מירוץ לשומרי המסך" . ה"מירוץ לשומרי המסך" הוא משחק תחרותי , אינטראקטיבי וספורטיבי שמטרתו לחשוף את תלמידי כיתות ז', בתחילת שנת הלימודים, לפעילות החשובה והמשמעותית של שומרי המסך בדרך חווייתית ומעוררת עניין . בנוסף , המשחק מאפשר לתלמידים הצעירים להכיר מבנה את בית הספר ולהתחבר זה לזה תוך קידום מיומנויות של שיתוף פעולה ועבודת צוות.

 

 

אורט דרסקי עכו

 

שם היוזמה: אנחנו כאן כדי למנוע - דף אינסטגרם

 

היוזמה דף אינסטגרם שיהווה מוקד תמיכה לכל תלמידי עכו וגם לציבור הרחב דף האינסטגרם יהווה מוקד לדיון סביב בעיות שונות שהעלו הגולשים ברשת, פרסום מידע ועצות והכל תחת מעטה אנונימיות שיאפשר לגולשים לשתף באופן חופשי חוויות ומקרים שחוו ולשאוב מכך עידוד ודרכים לפתרון. הדף יכלול "פינות" שונות: פינת ווידויים (אנונימית) - גם של קורבנות ברשת וגם של פוגעים ברשת- במטרה לעורר דיון ומודעות נכונה עם שאר הגולשים, משפטי מוטיבציה, נתונים על בריונות רשת.

 

אורט כרמים כרמיאל

 

שם היוזמה: אפליקציה

 

אפליקציית הדרכה למוחרם העונה על הצורך של הפניה לעזרה לכל מי שעבר אלימות מילולית/ פיזית/ רשתית וכו'. האפלקציה תאפשר לתלמידים שעוברים חרם להתמודד עם המצב. באמצעות טיפים, כלים להתמודדות, עצות מתלמידים מנוסים ועוד.

 

תוכנית שומרי המסך החלה את הפעילות בישראל בשנת 2012 עם חמישה בתי ספר וכיום מתנדבים בתכנית כ-1200 תלמידים מכ-45 בתי הספר של רשת אורט. הפעילות היא פעילות שנתית והתלמידים המתנדבים מפעילים אותה אל מול קהלי יעד רבים ומגוונים. בשנת 2016 התרחבה תכנית שומרי המסך, לתכנית שומרי המסך ג'וניור הפועלת גם בבתי הספר היסודיים בהנחייתם וליווים של שומרי המסך מהחטיבות והתיכונים של בתי הספר המשתייכים לרשת. התוכנית מאפשרת לתלמידי היסודי להיות שגרירים של רשת אינטרנט בטוחה ונבונה, ומעודדת את הצוות החינוכי להעביר חלק מהאחריות הכוללת לגלישה בטוחה לתלמידים עצמם.

 

בשיתוף רשת אורט

פורסם לראשונה 05/04/2019 13:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים