שתף קטע נבחר

הסדר בחטיפת הילד מקלנסווה לרמאללה: המעורבים לא הורשעו במעשה

תשעה חודשים אחרי שהילד כרים ג'ומהור (8) נחטף מביתו במשולש לשטחי הרשות, חתמה הפרקליטות על הסדר טיעון עם ארבעת המעורבים במעשה. במסגרת ההסדר, שאושר בבית המשפט, אף אחד מהארבעה לא הורשע בחטיפה. על שלושה מהם צפויים להיגזר 28 חודשי מאסר

 

 

הפרקליטות חתמה על הסדר טיעון עם ארבעת המעורבים בחטיפת הילד כרים ג'ומהור (8) מביתו בקלנסווה לרמאללה בקיץ האחרון. ההסדר אושר הבוקר (יום ג') בבית המשפט המחוזי בלוד. לפי ההסדר, שבו הודו המעורבים, אף אחד מהם לא הורשע בחטיפת הילד. הסיבות להסדר מצד הפרקליטות הן קשיים ראייתיים משמעותיים בתיק ורצון לחסוך את עדותו של הקטין בבית המשפט. הצדדים הופנו להליך גישור ובית המשפט המליץ להגיע להסדר.

 

מוהנד אל מוסראתי, מוסא עליוה ואחמד עליוה הורשעו לאחר הגשת כתב האישום המתוקן בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע, גניבה מרכב ופירוק רכב ושינוי זהות של רכב. הצדדים מבקשים מבית המשפט לגזור על השלושה 28 חודשי מאסר בפועל. הקבלן אחמד נקיב, שנטען כי יזם את המעשה, הורשע בסיוע לאחר חטיפה. עליו יבקשו הצדדים לגזור 13 חודשי מאסר. גזר הדיין יינתן במועד אחר.

כרים ג'ומהור ()
כרים ג'ומהור
 

מוהנד אל מוסראתי, מוסא עליוה ואחמד עלויה הואשמו בתחילה בעבירות של קשירת קשר, חטיפה לשם סחיטה, ניסיון חטיפה לשם סחיטה וגניבת רכב. אחמד נקיב הואשם בתחילה בשידול לביצוע פשע וקשירת קשר לביצוע פשע.

 

כתב האישום המקורי נגד ארבעת המעורבים הוגש לבית המשפט באוגוסט בשנה שעברה - חודש אחרי שכרים נחטף מביתו במשולש.

 

לפי כתב האישום המקורי, ב-2014 החל סכסוך בין האחים ג'מהור, אביו ודודו של כרים, לבין נקיב. בין הצדדים נערכה בוררות והתוצאה הייתה הסדר חוב, שלפיו האחים ישלמו לנקיב. סמוך ליולי 2018, על רקע קיום החוב, החליט נקיב לחטוף את מי מילדיהם של האחים כדי להפעיל עליהם לחץ לשלם את החוב.

 

הנאמשים אחמד נקיב, אחמד עליווה, מוסא עליוה ומוהנד אל מוסראתי חטיפה ילד כרים ג'ומהור קלנסוה שטחים ()
הנאשמים נקיב, אחמד עליוה, מוסא עליוה ומוסראתי

נטען כי נקיב שידל את שלושת הנאשמים האחרים להוציא לפועל את החטיפה. אחד הנאשמים שכר רכב והם גנבו לוחית רישוי ונסעו לבית האחים ג'ומהור בקלנסווה. בהגיעם לבית פגשו את כרים ובן דודו ופיתו אותם להתקרב לרכב כשהבטיחו לתת להם כסף. אז הם אחזו בכרים, הכניסו אותו לרכב ואיימו עליו שישתוק אחרת "ישחטו" אותו.

 

הוא הועבר לשטחי הרשות, באופן שלא ידוע עד היום, והוחזר לבית הוריו אחרי ארבעה ימים בסיוע תיווך של חאג' כריים ג'רושי מרמלה.

 

אביו של כרים, ג'בר, אמר אז כי החוטפים דרשו ממנו תשלום של ארבעה מיליון שקל תמורת בנו. "הילדים שלנו לא צריכים לשמש בשביל כסף. זה לא כמו מכונית שגונבים אותה במטרה לשרוף אותה. קיבלתי המון הצעות ולבסוף החלטתי שאני לא אתן להם אפילו שקל אחד", אמר אז האב.

שוקרי אבו טביק, גיורא זילברשטיין, חי אוזן, אשר חן ואיתן און (צילום: אלי סניור, יריב כץ)
עורכי הדין אבו טביק, זילברשטיין, אוזן, חן ואון(צילום: אלי סניור, יריב כץ)

את הנאשם אחמד נקיב מייצגים עורכי הדין שוקרי אבו טביק, גיורא זילברשטיין וחי אוזן. בתיק מייצגים גם עורכי הדין אשר חן ואיתן און. את התיק ניהלה עורכת הדין ליאת גלבוע מפרקליטות מחוז מרכז.

 

עו"ד אבו טביק אמר: "מדובר בתיק שכל כולו בוסס אך ורק על ראיות נסיבתיות ולא הייתה ראיה ישירה שיכלה לקשור את מרשי, ולכן הגענו להסדר טיעון. בשבוע הבא הוא ישתחרר לביתו".

 

עו"ד אשר חן אמר: "בסופו של דבר, בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות וההגנה שהנאשמים לא היו אשמים בחטיפה, אלא רק בעבירות מסביב של גניבת רכב. נקבע כי החטיפה עצמה לא נעשתה על ידי הנאשמים. זו הייתה טענת הנאשמים מלכתחילה".

 

עו"ד איתן און, שייצג את אל מוסראתי, אמר: "ההסדר נעוץ בעיקרו בקשיים ראייתיים משמעותיים שעמדו בתיק זה. בפרט בשים לב לנושאים המודיעיניים שהביאו להשבת הילד, אשר היוו משוכה לא פשוטה עבור הפרקליטות כשבאה לנהל את התיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים