שתף קטע נבחר

השבט העתיק האכזר ביותר בהיסטוריה

ענקים, שריריים, אלימים: בני הימנאיה ניצלו את המחלות והרעב באירופה, טבחו ללא רחם וחיסלו ציבליזציות לפני 5,000 שנה

 

בני ימנאיה ארכיאולוגיה טבח ()
בני ימנאיה, כפי שתוארו לפני כמעט 100 שנה

שבט שחי בתקופה הנאוליתית, לפני יותר מ-4,000 שנה, היה אולי החברה האנושית האלימה ביותר שחיה אי פעם. עדויות חדשות הובילו ארכיאולוגים לקבוע כי בני "ימנאיה" טבחו ללא רחם ביריביהם.

 

על פי המחקרים, החברה הקדמונית הסתייעה במחלות, בקרבות וברעב שהיו נחלת יבשת אירופה במאות השנים שלפני כן, ופשטה על היבשת, כשהיא משמידה ציביליזציות שלמות ומותירה מאחוריה הרס וחורבן.

 

DNA שנלקח מאתרי קבורה פרהיסטוריים חשף כי הלוחמים הללו, שרבים מהם כנראה רכבו על סוסים, היו גבוהים ושריריים. בני ימנאיה הגיעו למזרח אירופה לפני כ-5,000 שנה, והתרבות והמנהגים שלהם התפשטו במהירות, מזרחה ומערבה.

בני ימנאיה ארכיאולוגיה טבח ()
טבחו בגברים, הכניסו להריון את הנשים. אנשי ימנאיה

 

 

 

אותה חברה קברה את מתיה בבורות קבורה ולא בקברי אחים, שהיו נפוצים באותה עת. קורות עץ כיסו את הקבר ותל המכונה קורגאן, או רוגם, נוצר מעל אתר הקבורה. אתרי קבורה כאלו, שמזוהים עם אנשי ימנאיה, נמצאו ברחבי אירופה.

 

אכלו בשר ומוצרי חלב

מומחים ציינו כי הימנאיה ניצלו את העובדה שאירופה הייתה חלשה ופגיעה. עדויות ארכיאולוגיות, הכוללות DNA, ניתוח איזוטופי ואף אבקות בוטניות מאתרים קדומים, העלו כי מאות השנים שלפני הדומיננטיות של ימנאיה היו תקופה של סבל גדול.

 

התיישבויות גדולות בעידן שלפני כן נמחקו עקב עוני ומחלות. מחלה הדומה למגפה השחורה התגלתה לראשונה לפני 5,700 שנה. "התיישבויות ענק אלו החלו להינטש זמן קצר אחרי אותה תקופה", אמר פרופ' כריסטיאן כריסטיאנסן מאוניברסיטת גטבורג למגזין New Scientist. "ב-5,400, כבר לא היה להם זכר".

סטונהנג' (צילום: רולנד מיקס)
סטונהנג'. הדורות שבנו אותו נכחדו עם פלישת ימנאיה(צילום: רולנד מיקס)

אלו ששרדו את התקופה הקשה היו מעטים וחלשים. בני ימנאיה, שלא נפגעו מהאירועים הקשים שהתרחשו לפני הגעתם, שגשגו אל מול המקומיים המסכנים. "הם כנראה אכלו בעיקר בשר ומוצרי חלב", אמר פרופ' כריסטיאנסן. "הם היו בריאים יותר וכנראה חזקים יחסית מבחינה פיזית".

 

במחקר מעורר מחלוקת מ-2017 נטען כי מנהגי הקבורה של הנשים והגברים השתנו לאחר הפלישה של ימנאיה. מנהגי קבורת בני ימנאיה נותרו זהים, אך הנשים נטמנו באותו אופן שבו קברו הציביליזציות המקומיות. לפי אחת ההערכות, המשמעות היא שימנאיה טבחו בכל הגברים, והכניסו להריון את הנשים.

 

לא הותירו זכר לדורות שלפניהם

עדות להתנגדות מקומית נדירה נראתה באולאו שבגרמניה, שם ילדים ונשים נקברו יחדיו. ניתוח איזוטופי של השיניים של המבוגרים העלה שאינם מקומיים, אלא שהיגרו לאזור - ככל הנראה נשים שתפסו בני ימנאיה. מתוך 13 הקבורים שם, סיבת המוות של 5 הייתה כנראה פציעות שנגרמו להם - ומומחים סבורים כי זו עדות לטבח של שבטים יריבים, כנראה כנקמה. הגברים היו בעת הפשיטה מחוץ למקום, כנראה טיפלו בבקר, והנשים והילדים נותרו חסרי הגנה.

בני ימנאיה ארכיאולוגיה טבח ()
שרידים באולאו שבגרמניה, שם ככל הנראה נקמו בימנאיה

בני ימנאיה שלטו באירופה עד לפני 4,000 שנה. בתחילה, לפני 5,000 שנה, הם הגיעו לדרום מזרח היבשת, ותוך 100 שנה הגיעו למרכז אירופה, שהיה מיוער מאוד באותה תקופה. הם התרבו עם בני "קורדד וור", בזמן שבמקביל החלו להופיע בחצי האי האיברי אנשי "בל ביקר". גם התרבות הזו התפשטה במהירות ותוך כמה מאות נעה צפונה ואומצה על ידי קורדד וור, שנשאו DNA של בני ימנאיה.

 

או אז גם שבטים אלו החלו להתרבות בינם לבין עצמם, ואלו שכונו "ימנאיה ביקרס" הגיעו לבריטניה, כשהם משתמשים בידע בשיט שקיבלו מקרוביהם מחצי האי האיברי. בערך לפני 4,400 שנה הם כבשו את בריטניה ותוך דורות ספורים לא הותירו זכר מבחינה גנטית למתיישבים שלפניהם, שבין היתר בנו את סטונהנג'. "אני די משוכנע שהייתה סוג של שואה", אמר פרופ' כריסטיאנסן על הפשיטה של אנשי ימנאיה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים