שתף קטע נבחר

הכול זורם: הנחלים שוצפים, וזו התחזית המסתמנת לבחירות

מאגר מים בעמק יזרעאל נפרץ לאחר שעלה על גדותיו, בנחלים בצפון הזרימה אדירה. החזאי אופטימי לגבי יום הבחירות

נחלי הגולן והגליל לא מפסיקים לזרום לכינרת, ובעקבות מערכת הגשמים האחרונה אף נרשמו ספיקות שיא ביחס לעונה זו של השנה. בירדן, נמדדו בימים האחרונים זרימות של 100 מ"ק בשנייה, וגם כעת, לאחר הפוגה בגשמים, הזרימה היא בעוצמה של קרוב ל-80 מ"ק בשנייה. באזור כפר יהושע שבעמק יזרעאל נפרץ היום מאגר מים שהתמלא לחלוטין, והמים החלו לזרום לנחל הקישון. בשבוע שעבר נפרץ מאגר באזור התענך, שם זרמו לקישון מי קולחין מטוהרים.

 

 

מרשות המים נמסר כי ספיקות השיא היו כמובן בירדן. סמוך לגשר אריק נמדדה כמות של 100 מ"ק שנייה, בגשר הפקק 90 מ"ק שנייה ובשדה נחמיה 82 מ"ק לשנייה. זרימות חזקות היו גם בנחל משושים, 65 מ"ק שנייה, בשניר 45 מ"ק שנייה, ביהודייה 20 מק"ש ובדליות 19 מק"ש. עם שוך הגשמים נרשמו באזור גשר אריק ספיקות של 80 מק"ש, בגשר הפקק 70 ובשדה נחמיה 50. גם בנחלים באזורים אחרים בצפון נרשמו זרימות חזקות - קישון – 24 מ"ק לשנייה, החילזון 14 מק"ש ואפילו נחל חדרה עם 20 מק"ש.

 

שמעיה הרשקוביץ' ממושב רמת מגשימים ברמת הגולן יצא אתמול (שלישי) לטיול זרימות מדרום הרמה, באזור נטור, דרך קצרין ועד מפל התנור במטולה, ותיעד את המפלים, את הפריחה ואת חיות הבר שנהנות מהצמחייה הירוקה.

 

 

מפל תנור זורם (צילום: שמעיה הרשקוביץ, רמת מגשימים)
מפל התנור שוצף(צילום: שמעיה הרשקוביץ, רמת מגשימים)

צבאים מטיילים בנטור (צילום: שמעיה הרשקוביץ, רמת מגשימים)
צבאים מטיילים בנטור(צילום: שמעיה הרשקוביץ, רמת מגשימים)

צבאים מטיילים בנטור (צילום: שמעיה הרשקוביץ, רמת מגשימים)
צבאים בנטור(צילום: שמעיה הרשקוביץ, רמת מגשימים)

פריחה בגולן (צילום: שמעיה הרשקוביץ, רמת מגשימים)
פריחה בגולן(צילום: שמעיה הרשקוביץ, רמת מגשימים)

פריחה בגולן (צילום: שמעיה הרשקוביץ, רמת מגשימים)
פריחה בגולן(צילום: שמעיה הרשקוביץ, רמת מגשימים)

גם ברשות הכינרת מאושרים מהזרימות, שמבטיחות רענון לכל המערכות האקולוגיות בנחלים, כמו גם מפלס גבוה ועונת רחצה מוצלחת. מהנדס רשות הכינרת, אושרי ילוז, מזכיר כי מאז שנת 2013 חווינו שנים קשות ושחונות. "הקיץ היה יבש מאוד וגם בחורף לא התקיימה זרימת מים משמעותית בנחלים. כאשר אין זרימות בנחלים, קיימת השפעה שלילית על המערכות האקולוגיות והביולוגיות של הנחלים".

 

לדברי ילוז, "השנה היה חורף משמעותי, שבו כל ערוץ ניקוז טבעי בצפון זרם, ולא רק הנחלים. זה מראה שלא הכרנו המהלך חמש השנים האחרונות. זה מראה מרהיב. בתעלה המערבית של הירדן ובערוצי הנחלים עצמם המים בצבע חום עקב הסחף הרב, כתוצאה מעוצמת זרמי המים שהיכו בקרקע וסחפו אותה. אנו מרוצים מהחורף הזה, מהזרימות המרהיבות, מהמאגרים בגולן שגלשו מרוב מים, ומנסים לנצל ולנווט כך שכל טיפת מים תזרום לכינרת ותמלא אותה במים. זה המשאב החשוב ביותר לקיום חיים, וגם תורם למצב הרוח הלאומי, לא פחות חשוב".

 


 

ילוז ציין כי בזכות העבודות שביצעה רשות הכינרת בתעלות ובערוצים לא היו השנה הצפות. "למרות המשקעים הרבים, לא היו אירועי הצפות משמעותיים, לא באזורים חקלאיים ולא בשטחי מגורים. זה היה מבחן מוצלח לעבודה הרבה שהרשות משקיעה בתיחזוק הנחלים לאורך השנה. הוצאת סחף קרקע, עבודות עפר, גיזום, כיסוח מתמיד של קנה וצמחייה והצבת בולדרים במקרה הצורך, כל זאת רק בכדי לאפשר מעבר תקין לזרימת המים באפיקי הנחלים".

 

חזאי מטאו-טק נחום מליק צופה בהסתייגות, בשל הטווח הארוך, כי ביום הבחירות ישרור מזג אוויר נעים ואידיאלי. לדברי מליק, ביום רביעי בלילה וביום חמישי בבוקר קיימת אפשרות לגשם מקומי קל באזורים שונים בארץ במקביל לעלייה בטמפרטורות. לאחר מכן ביום שישי יהיה מעונן חלקית ותורגש ירידה במידות החום ואפשרות לגשם מקומי בצפון. בשבת יהיה נאה ונוח – מושלם לטיולים - והטמפרטורות יעלו שוב.

 

בין שבת לראשון שוב עשויים לרדת גשמים קלים באזורים שונים בארץ. מיום ראשון ועד לשלישי - יום הבחירות - מזג האוויר יתייצב ויתחמם. ביום שני צפויות טמפרטורות גבוהות מהרגיל לעונה, וביום שלישי, יום הבחירות, תורגש ירידה קלה בטמפרטורות שיהיו נוחות.


פורסם לראשונה 02/04/2019 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמעיה הרשקוביץ, רמת מגשימים
מפל התנור
צילום: שמעיה הרשקוביץ, רמת מגשימים
מומלצים