שתף קטע נבחר

פעיל איכות הסביבה נמצא שרוף באמזונס

פרו: המיסיונר הבריטי פול מקולי סייע לשבטי ילידים להילחם בעבודות הכרייה וקידוחי הנפט ביערות הגשם, והממשלה בלימה ניסתה בעבר לגרשו

הפעיל הבריטי פול מקולי, שפעל במשך שנים למען שבטי ילידים בפרו במלחמתם נגד חברות כרייה ונפט, נמצא אתמול מת בהוסטל לצעירים שאותו ניהל ביערות הגשם. גופתו של מקולי, בן 71, נמצאה שרופה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

פול מקולי פעיל בריטי נמצא מת ב פרו אמזונס איכות הסביבה ()
פול מקולי. בית ספר לעניים ומלחמה בקודחים

בשנת 2010 ניסתה ממשלת פרו לשלול ממקולי את תעודת התושב שלו ולגרש אותו בגין פעילותו למען שבטי הילידים, פעילות שאותה תיארה כמעשי הסתה, אך היא לא הצליחה בכך. מקולי נלחם אז בניסיונות לפתוח את האמזונס לקידוח.

 

הרשויות בפרו פתחו בחקירה בנוגע לנסיבות מותו של מקולי, שהיה גם מיסיונר קתולי. הן תשאלו שישה צעירים ילידים שחיו בהוסטל שאותו הוא ניהל, באזור עני של העיר איקיטוס שבאמזונס.

 

מקולי חי בפרו יותר מ-20 שנה, ובמהלכן הקים בית ספר לקהילה ענייה בעיר הבירה לימה. בשנת 2004 ייסד את "רשת לורטו לאיכות הסביבה", ארגון הפועל למען קבוצות ילידים. מקולי ופעילים למען איכות הסביבה התנגדו לניסיונו של הנשיא דאז אלן גרסיה לפתוח את יערות האמזונס למיזמי קידוח חסרי תקדים במטרה לנצל נפט ומחצבים. שבטי הילידים טענו גם כי גרסיה לא עשה די כדי למנוע את פעולות הכריתה הנרחבות המאיימות לדבריהם על קיומם.

פול מקולי פעיל בריטי נמצא מת ב פרו אמזונס איכות הסביבה (צילום: shutterstock)
באמזונס בפרו(צילום: shutterstock)

בשנת 2010, כשממשלת פרו ניסתה לגרש אותו ומאות יצאו להפגין למענו, אמר מקולי ל-BBC כי קיווה ללמד את הפרואנים על זכויות האדם שלהם ועל זכויותיהם בכל הנוגע לסביבה: "לעתים קרובות כשמחנכים אנשים וגורמים להם להבין את זכויותיהם כדי שיהיו מסוגלים להתארגן ולוודא שהם מקבלים את מה שמגיע להם, יש מי שמאשימים את האחראים לזה בהסתה. אם זה פשע, אז כן, אני אשם".

 

פעילים למען איכות הסביבה ספדו היום למקולי. "כמה שהחדשות האלה קשות", כתבה ג'וליה אורונגה, פעילה בכירה בארגון למען איכות הסביבה. "אדם נהדר שעשה הרבה עבור קהילות הילידים, זכויותיהם והיערות שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקולי. שישה צעירים תושאלו
מומלצים