שתף קטע נבחר

נתניהו: "לצד שרידי באומל נמצאו הסרבל והציצית"

ראש הממשלה התייחס הערב להשבת גופתו של נעדר סולטן יעקוב ואמר: "זה אחד הרגעים המרגשים ביותר בכל שנותיי כראש ממשלה. מבצע החזרתו של באומל לישראל הוא ביטוי עילאי לערבות ההדדית ולאחוות הלוחמים שמאפיינים אותנו כעם, כצבא וכמדינה"

 

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (ד') להשבת גופתו של נעדר קרב סולטן יעקוב, זכריה באומל, לישראל ואמר: "זה אחד הרגעים המרגשים ביותר בכל שנותיי כראש ממשלה".

 

"לאורך כל השנים מדינת ישראל השקיעה מאמצים עצומים לפתור את חידת גורלו של באומל, כך גם לגבי שני חבריו מאותו הקרב, צבי פלדמן ויהודה כץ. עצמותיו של זכריה שהובאו לארץ זוהו בוודאות. בצמידות אליהן נמצאו גם הסרבל שלו והציצית שלו". אמר נתניהו.

 

בנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג)
בנימין נתניהו הערב(צילום: אוהד צויגנברג)

 

נתניהו הוסיף: "אני זוכר היטב את יונה, אביו של זכריה, ואת הכאב שלו כשהוא דיבר על בנו, את הערגה ואת הגעגועים. הוא חצה את כל העולם כדי לאתר כל פיסת מידע אודות בנו הנעדר. פעמים רבות יונה אמר לי בדמעות שיש לו תפילה אחת. למצוא את זכריה לפני שהוא עצמו הולך לעולמו. לצערנו יונה נפטר לפני כעשור והוא לא זכה להיות איתנו ברגע המרטיט הזה".

 

"מבצע החזרתו של זכריה באומל לישראל הוא ביטוי עילאי לערבות ההדדית ולאחוות הלוחמים שמאפיינים אותנו כעם, כצבא וכמדינה. זהו פירעון של חוב מוסרי ללוחמי צהל שנפלו ולמשפחותיהם. אני מתחייב שאנחנו נמשיך להשקיע כל מאמץ כל מאמץ כדי להחזיר הביתה גם את נעדרינו ונופלינו האחרים ובתוכם חבריו של זכריה - צבי פלדמן ויהודה כץ, אלי כהן, רון ארד, אורון שאול, הדר גולדין ונעדרים אחרים".

 

נתניהו רמז לפעולה שנדרשה כדי להשיב את באומל לישראל: "המאמץ הזה היה כרוך בפעולה מדינית ענפה שעוד יסופר עליה. הבאתו של חלל צה"ל לקבר ישראל היא תמיד פצע בלב המשפחה ובלב העם, אבל במקרה הזה, לפצעי השכול נלווית גם הסרת הספק. היום אנו מסירים את אי הוודאות סביב גורלו של זכריה. היום אנו סוגרים מעגל". 

 

זכריה באומל (צילום: דובר צה
זכריה באומל(צילום: דובר צה"ל)

מוקדם יותר הודיע ראש אגף כוח אדם בצה"ל, אלוף מוטי אלמוז, למשפחתו של רס"ל זכריה באומל ז"ל, אחד מנעדרי קרב סולטן יעקוב ממלחמת לבנון הראשונה, כי גופתו אותרה במהלך מבצע שזכה לשם "זמר נוגה" ועברה הליך זיהוי במכון לרפואה משפטית באבו כביר. באומל זוהה באמצעות בדיקות DNA, ויחד עם גופתו הושב גם ציודו האישי, שנמסר אחר הצהריים לקרובי משפחתו.

 

המבצע להבאת הגופה, בפיקודו של אל"מ א' מאגף המודיעין, תוכנן בחודשים האחרונים והגיע לשיא לפני כשבוע, עם האור הירוק שניתן לכוחות שהחזירו את באומל המנוח לישראל. "לא הייתה כאן עסקה ולא היה מו"מ להשבתו של באומל. הוא הוחזר בפעילות מבצעית", הבהיר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. "אנחנו לא מוסרים היכן נמצאה גופתו. הפעולה הוכיחה שמעולם לא עזבנו את העיסוק בתיק סולטאן יעקוב. המשפחות יודעות שנמשיך לעשות כל מאמץ להשיב הבנים הביתה".

 

"באל עראבייה" דווח כי במבצע להשבת הגופה סייעה רוסיה. פרשננו רון בן ישי מוסיף כי השבוע, ברגע שאומתה זהותו של החלל, צלצל ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וביקש להיפגש איתו השבוע כדי להודות לו וללבן את הנושאים האחרים שקשורים לסוריה שנשארו פתוחים מהפגישה הקודמת.

 

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס בטקס החלפת מפקדי פיקוד צפון להחזרת גופתו של זכריה באומל לישראל ואמר כי: "הדבקות במשימה אינה נוגעת רק לקרב, היא חשובה לא פחות בכל הנוגע לטיפול באנשינו".

 

"לאחר 37 שנים של מאמץ, צה"ל השיב את גופתו של רב סמל זכריה באומל, מנעדרי הקרב בסולטון יעקב לקבר ישראל" אמר כוכבי. "מדובר במאמץ רב שנים של קהילת המודיעין וענף איתור הנעדרים באגף כוח האדם במהלכו בוצעו מחקרים ומבצעים שונים לאיתור נעדרי הקרב. שיא המאמץ בסידרת מבצעים שהוביל בחודשים האחרונים אגף המודיעין שהביאו לאיתורו והבאתו של באומל ז"ל".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
בנימין נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים