שתף קטע נבחר

ראשי מערכת הביטחון לשעבר: "ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות"

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק תקף את נתניהו על התנהלותו באישור מכירת הצוללות וגייס גם את שרלוק הולמס למערכה: "כאשר אתה שולל את כל האפשרויות הסבירות אז האפשרות היחידה שנותרת, ככל שהיא הזויה, היא הנכונה". ראש המל"ל לשעבר: "פרשת השחיתות הגדולה בהיסטוריה"

 

 

 

בכירים לשעבר במערכת הביטחון התייחסו הערב (ד') במסיבת עיתונאים בתל אביב לפרשת הצוללות ודרשו שתוקם ועדת חקירה ממלכתית. הבכירים: ראש הממשלה לשעבר ושר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, ראש המל"ל לשעבר עוזי ארד ומנכ"ל משרד הביטחון לשעבר האלוף במיל' עמוס ירון.

  

עוזי ארד, ראש המל"ל לשעבר וקול בוטה נגד נתניהו בשנים האחרונות אמר: "משנחשפה פרשת הצוללות וכלי השיט באמצעות תחקיר עיתונאי, החשיפה לגבי גנור ועל כך שעורך דינו של ראש הממשלה מעורב בנושא הייתה מהלומת בטן עבורי. כבר אז אמרתי בפומבי שזו כנראה פרשת השחיתות ואי-הסדרים הגדולה ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל".

 

מסיבת עיתונאים בכירים ממסד בטחוני (צילום: מוטי קמחי)
הבכירים הערב בת"א(צילום: מוטי קמחי)

ארד טען שנדרשת ועדת חקירה ממלכתית והסביר מדוע: "הפרשה מתמקדת באמצעי הלחימה המרכזיים של מדינת ישראל, כולל אמצעים יקרים וקריטיים. סדרי הגודל של התקציבים מגיעים למיליארדים, הדרג אליו זה מגיע עד ללשכת ראש הממשלה והעובדה שמעורבים שני אירועים חמורים: מתן שוחד לבכירים ישראלים וסדרי קבלת ההחלטות שליוו את הדבר לא עמדו במנהל תקין ושיקול נכון, אלא עמדו בסימן פגיעה בשיקול דעת ושיקולים זרים.

 

"יש שאלות שאי-אפשר לפתור שלא בוועדת חקירה ממלכתית. זה לא פלילי, זה חמור מכך כי זה גובה מחיר ביטחוני, ועדת חקירה יכולה לזמן עדים ויש הרבה כיוונים שצריך למצות כדי שדבר כזה לא יתרחש שוב". במהלך דבריו של ארד התפרצה אישה מהקהל בצעקות וניסתה להפריע לנאום.

 

 
מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, האלוף במיל' אילן בירן הוסיף: "ועדה ממלכתית צריכה לחקור תהליכים ולא עובדות. החשש הכי עמוק שלי הוא שמערכות שלמות, ואני מקווה שזה יתבדה, במקום להביע את דעתן בצורה ברורה - השתתקו ולא נקטו פעולה. זה חמור שבעתיים. אשמח שתהיה ועדת חקירה שתיתן את המלצותיה ואני מקווה שיהיה תיקון ושהעסקות הבאות יהיו שקופות וערכיות".
 

יורם בן זאב, שגריר ישראל בגרמניה לשעבר שטיפל בעסקאות לקניית הצוללות הרביעית והחמישית התייחס גם הוא למכירת הצוללות: "במפגש של ראש הממשלה עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל עלה נושא הצוללות וראש הממשלה ביקש שיהיה על זה אמברגו והנחה אותי לגבי נתיבי הדיווח. אז חשבתי שזה נכון וגם היום אני חושב שזה היה נכון, ובמשך ארבע שנים של טיפול בעסקה מורכבת ומפותלת שום דבר לא דלף. אך במהלך השנים הסתבר לי שבחשיכה המוטלת על הפעלת דיווחים צומחות בקטריות רעילות, וכשמסתכלים אחורה רואים שחלק גדול ממי שהקיף את מקבלי ההחלטות אולי נגועים בפלילים".  

 

מסיבת עיתונאים בכירים ממסד בטחוני (צילום: מוטי קמחי)
עוזי ארד(צילום: מוטי קמחי)

מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר האלוף במיל' עמוס ירון אמר כי אינו מבין מדוע אושרה רכישת הצוללת השישית: "שמעתי שלא רק ראש הממשלה אישר אלא גם שר הביטחון, אבל כל המערכת התנגדה לזה. אני לא מצליח להבין איך קרה הדבר הזה, אבל יש לי הסבר לעניין: הדומיננטיות של ראש הממשלה מול המנכ"לים ומול קציני צה"ל התפתחה לכיוונים כאלה שהדיונים הם לא דיונים מספיק אמיתיים והכפייה של הדרג המדיני על הדרג הצבאי היא בעייתית במובן מסוים. זה נובע בין השאר ממשך הזמן שראש הממשלה בתפקידו. כשהוא התחיל להיות ראש ממשלה הרמטכ"ל היה מפקד חטיבה, ההסתכלות שלו על ראש הממשלה היא הסתכלות שמביאה בעיות לתחום קבלת ההחלטות. זה לא עניין של המשטרה אלה של ועדת חקירה ממלכתית". 

 

מסיבת עיתונאים בכירים ממסד בטחוני (צילום: מוטי קמחי)
הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ(צילום: מוטי קמחי)

הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ אמר שהוא מדבר כ"אזרח שלא קפץ לזירה הפוליטית": "מה שמדאיג אותי זה תהליכי קבלת ההחלטות, השאלה מהו התהליך הנכון. אני חשבתי שצריך בזמנו שלוש צוללות, עמוס (ירון) הציג עמדה אחרת, וראש הממשלה שרון קיבל החלטה. ראש המשלה אולמרט אשרר את ההחלטה והסכמתי עם זה כי התקיימה כל השרשרת ההיררכית עם חיל הים, המטכ"ל, משרד הביטחון וראש הממשלה. צוללת שישית זה עוד בסדר, אבל על צוללות 7, 8, 9 אי-אפשר למחול. על ספינות השטח אין צידוק מבצעי ויש שאלה אם זה התקבל כדין, כי הדרך התקינה הייתה לקיים מכרז על עסקאות כאלה. המכנה המשותף של העסקאות זה טיסנקרופ, זה מריח רע".

 

מסיבת עיתונאים בכירים ממסד בטחוני (צילום: מוטי קמחי)
אהוד ברק(צילום: מוטי קמחי)

ראש הממשלה לשעבר ושר הביטחון אהוד ברק היה אחרון הדוברים: "ראש הממשלה מסתיר תהליך ומשנה גרסאות לגבי למה הסיר את התנגדותה של ישראל למכירת הצוללות. יש הרבה סודות שקשורים לצוללות, אבל אין שום סוד שהגרמנים אמורים לדעת ושר הביטחון של ישראל צריך להיות מנוטרל מהם. השאלה היא מה הניע את ראש הממשלה לקבל את ההחלטה הזאת לבד ולשקר לשר הביטחון ולספק גרסאות עד שבבלבול הודה שהוא אישר את זה".

 

ברק גייס גם את שרלוק הולמס למערכה: "יש משפט של שרלוק הולמס שאומר 'כאשר אתה שולל את כל האפשרויות הסבירות אז האפשרות היחידה שנותרת ככל שהיא הזויה היא הנכונה'. כל ילד מעל גיל 12 מזהה שהמלך הערום הוא נתניהו שיודע הכל כל הזמן". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אהוד ברק במסיבת העיתונאים בת"א
צילום: מוטי קמחי
מומלצים