שתף קטע נבחר

ברחה מהציקלון וילדה בת על עץ מנגו

מוזמביק: אמליה, אם חד-הורית, ברחה מהשיטפונות לראש עץ ואז נתקפה צירים. אחרי שילדה חיכתה יומיים. כבר 843 הרוגים, 1,400 נדבקו בכולרה

קרן הילדים של האו"ם יוניצ"ף חשפה סיפור מעורר השראה של אחת מניצולות הציקלון "אידאי" שהיכה באמצע מרץ בדרום-מזרח אפריקה: אמליה, אם חד-הורית, נאלצה להימלט מהשיטפונות אל ראש עץ מנגו סמוך לביתה – ועליו היא ילדה את בתה התינוקת שרה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ציקלון אידאי מוזמביק אפריקה ניצולה ילדה בת על עץ ()
אמליה והתינוקת שרה

נזקי סופת הציקלון במוזמביק (צילום: רויטרס)
פגעי הסופה במוזמביק(צילום: רויטרס)

נזקי סופת הציקלון במוזמביק (צילום: AP)
(צילום: AP)

נזקי סופת הציקלון במוזמביק (צילום: AP)
(צילום: AP)

נזקי סופת הציקלון במוזמביק (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אמליה, תושבת מחוז מניקה שבמרכז מוזמביק, המדינה שנפגעה קשה מכול בסופת הציקלון, סיפרה לאנשי יוניצ"ף: "הייתי עם הבן הקטן שלי, בן שנתיים, ופתאום, בלי שום התרעה, המים התחילו להיכנס לבית. לא הייתה לי ברירה אלא לקפוץ לעץ המנגו הסמוך. אז התחיל הכאב ולא היה אף אחד שיעזור לי. אחרי כמה שעות ילדתי את הבת שלי, שרה, על ראש העץ".

סופת ציקלון אפריקה מוזמביק מלאווי זימבבווה זימבבואה מפה אינפו גרפיקה ()

ציקלון אפריקה מוזמביק העיר ביירה מטפלים בחולי כולרה  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ציקלון אפריקה מוזמביק העיר ביירה  (צילום: AP)
(צילום: AP)

סופת ציקלון אפריקה מוזמביק זימבבווה זימבבואה מלאווי (צילום: AP)
(צילום: AP)

אמליה סיפרה שהיא ובנה הפעוט נאחזו בענפים כדי לא ליפול מהעץ, ושאחרי יומיים חילצו אותם שכנים. כעת משתכנים אמליה וילדיה במעון זמני, ומצבם טוב.

 

הסופה "אידאי" היכתה באמצע מרץ בשלוש מדינות במזרח אפריקה. מספר ההרוגים הכולל בה עומד כעת על לפחות 843. במוזמביק גבתה הסופה את חייהם של לפחות 598 בני אדם, עוד 1,641 נפצעו ו-112,076 בתים ניזוקו. בזימבבווה עומד מספר ההרוגים על 259 ומספר הפצועים על 200. יושבי 16,000 בתים נעקרו מבתיהם. במלאווי נהרגו 60 בני אדם, 672 נפצעו ויושבי 19,328 בתים נעקרו. לפי הערכות האו"ם כ-1.8 מיליון איש במדינות שנפגעו זקוקים לסיוע דחוף.

סופת ציקלון אפריקה מוזמביק זימבבווה זימבבואה מלאווי (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

סופת ציקלון אפריקה מוזמביק זימבבווה זימבבואה מלאווי (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

סופת ציקלון אפריקה מוזמביק זימבבווה זימבבואה מלאווי (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

במוזמביק החל היום מבצע חיסונים ענקי כדי לעצור את התפרצות הכולרה שבאה בעקבות השיטפונות. 1,428 מקרי כולרה כבר התגלו במדינה, וחולה אחד מת. 900 אלף מנות חיסון הגיעו למוזמביק אתמול, והיום החל מבצע החיסונים בעיר הנמל ביירה, עיר צפופה למדי שבה גרים כחצי מיליון תושבים ושכוללת שכונות עוני רבות. מבצע החיסונים יימשך לפחות שישה ימים.

 

כולרה מועברת באמצעות מזון ומים מזוהמים והיא יכולה להרוג אדם בתוך שעות אם לא מטפלים בה. התפשטות המחלה מעוררת חשש כבד לגורלם של מאות אלפי ניצולי הציקלון במוזמביק שחיים כעת בתנאים קשים במחנות פליטים, בבתי ספר ובבתים שנפגעו בסופה. חלקם נאלצים לשתות מבארות שהמים בהן מזוהמים וכן ממים עומדים ומטונפים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמליה ושרה. "חיכינו יומיים"
מומלצים