שתף קטע נבחר

אז כמה ישראלים מבקשים אזרחות פורטוגלית?

רק בשנה שעברה הגישו 10,000 ישראלים את הבקשות. מדובר במספר שיא והמגמה של הקלה במתן האזרחות נמשכת. אבל ישראל היא חלק קטן מהתמונה

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ב-2015 חוקקה ממשלת פורטוגל חוק המאפשר ליהודים ספרדים לקבל אזרחות פורטוגלית. מנתונים שפורסמו לאחרונה עולה כי זרם המבקשים הישראלים גבר והלך והגיע לשיא של 10,000 ב-2018. אבל בקשות האזרחות של הישראלים הן עדיין חלק קטן מכלל בקשות האזרחות בפורטוגל: בשנה שעברה התקבלו במדינה 176 אלף בקשות מרחבי העולם, ונראה כי הנפקת אזרחות הפכה לענף יצוא משמעותי במדינה וליעד לאומי.

 

ב-2018 הוענקה אזרחות פורטוגלית ל-134 אלף מבקשים. נזכיר שבפורטוגל יש 10 מיליון תושבים ויוצא שהמדיניות הליברלית שהנהיגה ביחס לקליטת אזרחים חדשים הגדילה, לפחות בפוטנציאל, את אוכלוסייתה ביותר מאחוז. לשם השוואה, לישראל, עם אוכלוסייה שמתקרבת לתשעה מיליון, עלו ב-2018 כ-30 אלף איש בלבד.

 

מעניין לציין שישראל מדורגת הרחק מאחור בכמות הבקשות לאזרחות פורטוגלית. בראש הרשימה ניצבת ברזיל ולאחר מכן כף ורדה, אוקראינה, אנגולה וגינאה ביסאו.

 

בקשות האזרחות בפורטוגל עלו בכ-50% בשנתיים האחרונות (ב-2016 הוגשו 116 אלף בקשות). עלייה זו נובעת מגל של שינויי חקיקה שהקלו על קבלת האזרחות. כך, ב-2015 נחקק חוק המאפשר לנכדים של אזרחים פורטוגליים לקבל אזרחות. חקיקה זו פתחה את השער לעשרות אלפי בקשות של ברזילאים צאצאי מהגרים מפורטוגל.

 

ביחס לחוק המגורשים, גם כאן חלה עלייה משמעותית. ב-2016 הוגשו 5,100 בקשות לפי חוק זה וב-2018 המספר קפץ ל-14 אלף. כשהחוק רק יצא לדרך היו אלה האזרחים הטורקים שהיוו את מרבית מבקשי הבקשות ונראה שהקהל הישראלי היה סקפטי באותה תקופה. עד לסוף 2017 קיבלו אזרחות 1,239 אזרחים טורקים לעומת 538 ישראלים בלבד.

 

ב-2018 השתנתה המגמה, כשמצד אחד זרם המבקשים הפוטנציאלי בקהילה היהודית הקטנה בטורקיה התדלדל, ובמקביל הישראלים גילו את הפוטנציאל הטמון במסלול הפורטוגלי. עד לסוף שנה זו הוגשו כ-30 אלף בקשות אזרחות לפי חוק המגורשים והונפקו 7,187 אזרחויות (5,000 מתוכן הוענקו ב-2018).

 

מה הסיבה לפער בין מספר הבקשות למספר האישורים? ניתן לציין שני גורמים עיקריים. ראשית, זמן עיבוד הבקשה הוא ארוך. כיום מתקבלות בקשות שהוגשו לפני 28-18 חודשים. לא מדובר במדע מדויק וזמן עיבוד הבקשה תלוי בגורמים שרירותיים כגון עומס העבודה של הפקיד הספציפי שעל שולחנו מונחת הבקשה.

 

שנית, חלק מהמבקשים מתבקשים להשלים מסמכים או פרטים בתיק. בקשות כאלו עלולות לנבוע מתיקי בקשה חסרים. בקשות השלמה שאינן נענות, מביאות לכמות הולכת וגדלה של תיקים תלויים ועומדים ללא הכרעה.

 

בנוסף, בקשת אזרחות של יהודי שהוכר כמגורש על ידי הקהילה היהודית בפורטוגל יכולה להידחות רק מסיבה של עבר פלילי החורג מהרמה שהחוק הפורטוגלי מתיר – עבירה שנגזרו בגינה שלוש שנות מאסר.

 

מגמת הצמיחה במתן אזרחות לזרים בפורטוגל נובעת בין היתר משינוי נהלים באופן שהקל משמעותית על עמידה בתנאי הזכאות ועל העול הבירוקרטי הכרוך בהגשת בקשה. כך, הוסרה דרישת הזיקה לפורטוגל שנדרשה מבן זוג לשם קבלת אזרחות, כאשר יש לשניים צאצא שקבל אזרחות פורטוגלית. כמן כן, הדרישה שהייתה קיימת בעבר לדיווח מפורט ומתועד של שהות המבקש במדינות שלישיות הוחלפה בהצהרה פשוטה לביצוע.

 

החדשות הטובות הן שהדלת בפורטוגל עדיין פתוחה למבקשים ישראלים. החדשות הפחות טובות הן שלאור זרם מבקשי האזרחות מרחבי העולם, זמן ההמתנה אינו צפוי להתקצר.

 

  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד יורם זרה מלווה ומסייע בהליכי הוצאת אזרחות פורטוגלית
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ארכיון
צילום: shutterstock
עו"ד יורם זרה. צילום: שחר תמיר
מומלצים