שתף קטע נבחר

הצבא צועד לקלפי: צה"ל נערך לבחירות

מאות קלפיות הוצבו בבסיסים ואיסור תעמולה גורף בשטח וברשתות החברתיות הוטל. "אין כניסה לפוליטיקאים", אמר ל-ynet בכיר באכ"א, והסביר מדוע "קולות החיילים שמטים את הכף" הם מיתוס. ההצבעה תחל במוצאי שבת

 

  (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
(צילום: אפי שריר)

צה"ל צועד לקלפיות: בתום שלושה חודשי היערכות, יחלו במוצאי השבת הבחירות בחלק מהבסיסים. עשרות ומאות החיילים שהצביעו במהלך השבוע האחרון בנספחויות צבאיות ברחבי העולם יצטרפו אליהם ואל רבבות החיילים שיממשו את זכותם הדמוקרטית עד יום שלישי בלילה.

 

 כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

ההיערכות הצה"לית כללה הצבה של 640 קלפיות, כ-20% מהן ניידות, על גבי רכבי שטח או כלי רכב שכורים. זאת כדי לאפשר לחיילים במוצבים קטנים ונידחים להצביע, כמו גם לחיילים שנמצאים במעבר בין יחידות, וללוחמים שבשטחי האש והאימונים.

 

ביום הבחירות עצמו יעסקו במלאכה כ-3,000 חיילים, לפי הערכות ייתכן שבדומה לבחירות בשנת 2015, כ-10% מהחיילים יצביעו במסגרת אזרחית, בסוף היום או בתחילתו, אם שייקחו לשם כך חופש.

 

הבחירות בצה

אחוז ההצבעה בצה"ל נחשב לגבוה באופן מסורתי. בבחירות 2015 הוא עמד על 71.3%. הפעם, בניגוד לעבר ובמיוחד בבחירות קודמות לרשויות מקומיות, אף חייל, בשירות חובה או בקבע, לא ביקש לצאת לחופשה ללא תשלום כדי להתמודד על מקום בכנסת.

 

בניגוד לקלפיות אזרחיות, ההצבעה בצה"ל תיערך ללא משקיפים אלא תוך היצמדות לפרוטוקול ההצבעה ותחת פיקוח של שני חברי קלפי לפחות: יו"ר ועדה וסגנו, חיילים שנבחרו והוכשרו לכך מראש.

 

הקלפיות ייפתחו כאמור במוצאי שבת בחלק מהבסיסים, כדי לאפשר הצבעה גם ללוחמים שעתידים לצאת בימים הקרובים לפעילות מבצעית ממושכת מחוץ לגבולות המדינה, למשל על גבי ספינות וצוללות חיל הים.

 

את שמירת הסדר בתוך הבסיסים יאכפו נגדי היחידות, כמו גם את האיסור לקיים תעמולה בשטחי הבסיס או מחוצה לו.

 

חיילים מצביעים, גם בחרמון. ארכיון (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
חיילים מצביעים, גם בחרמון. ארכיון(צילום: אפי שריר)

מה מותר ומה אסור לחיילים?

חיילים בשירות חובה ובקבע יוכלו להשתתף בעצרות ובכנסים פוליטיים, אך לפי הפקודה יוכלו לעשות זאת בזמנם החופשי, בלבוש אזרחי, ולא באופן פעיל הכולל למשל נשיאת נאומים או מעורבות אקטיבית בהפגנה.

 

ניקיון יום הבוחר יתבטא אף באוטובוסים שייכנסו במסגרת מסלול נסיעתם לתוך שטח הבסיסים, כמו בתל השומר ובצריפין: צה"ל דרש מחברות האוטובוסים לווודא כי הם לא יישאו שלטי תעמולה פוליטיים.

 

בצבא הבהירו כי בתקופה זו, ביתר שאת, נאסר על חיילים לקחת חלק פוליטי בפרסומים ברשתות החברתיות, בין אם בכתיבת פוסטים פוליטיים או בשיתופים של עמדות פוליטיות.

 

"לפוליטיקאים יהיה אסור להיכנס לבסיסים ביום הבחירות, זה קו אדום", אמר ל-ynet גורם בכיר באכ"א שאמון על הנושא. "אין להם מה לחפש שם, והם גם לא יוכלו להצטלם עם חיילים. זה אסור והם יודעים זאת". 

 

עוד הבהיר הבכיר כי "קולות החיילים" שכביכול מטים לעיתים את הכף בספירות המאוחרות - אינם אלא מיתוס.

 

"החיילים מצביעים במעטפות כפולות כדי להבטיח את חשאיות ההצבעה", הסביר. "קולם נספר יחד עם מעטפות כפולות נוספות שמגיעות ממוסדות אחרים, כמו בתי סוהר, וכלל לא ניתן לדעת מה מהן שייך לחיילים".


פורסם לראשונה 04/04/2019 23:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חיילים מצביעים. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים