שתף קטע נבחר

החוק שיכול להכניס בכירים ברשתות החברתיות לכלא

הפרלמנט האוסטרלי אישר חוק שיאפשר גם הטלת קנסות על חברות טכנולוגיה שלא יסירו במהירות סרטונים ושידורים חיים המתעדים אלימות. "לא נראה שהחברות לוקחות אחריות"

הפרלמנט האוסטרלי אישר היום (ה') חקיקה חדשה שמטרתה עצירת פרסום תיעוד בשידור חי של אלימות קשה, אחרי ההפצה הנרחבת של תיעוד הטבח בשני המסגדים בניו זילנד שבו נרצחו 50 בני אדם על ידי אזרח אוסטרלי.

 

על פי "בלומברג", החוק עבר למרות אזהרות מטעם מומחי משפט אוסטרלים וחברות הטכנולוגיה בנוגע לפגמים בחקיקה החדשה ובמסגרתו תוכל מערכת המשפט האוסטרלית להטיל קנסות ואף עונשי מאסר על בכירים בחברות טכנולוגיה.

 

במסגרת הענישה הכלכלית שתתאפשר עקב החקיקה החדשה, הממשלה האוסטרלית תוכל לקנוס את חברות הטכנולוגיה שלא יפעלו להסרה מהירה של תכנים אלימים בעד 10 אחוזים מרווחיה השנתיים במדינה.

עמוד הטוויטר של הרוצח ברנטון טרנט ()
עמוד הטוויטר של הרוצח שהעביר בשידור חי את הטבח
 

מטרת החקיקה, על פי הפרלמנט האוסטרלי, היא מניעת "הפיכתן לנשק" של פלטפורמות המדיה החברתית על ידי טרוריסטים או פושעים. "ככל הנראה מדובר במקרה ראשון בעולם של חקיקה בנוגע לדרכי פעולתן של פלטפורמות מדיה חברתית ואתרים נוספים", אמר התובע הכללי באוסטרליה.

 

החוק יאפשר לרשויות להגיש כתבי אישום נגד חברות הטכנולוגיה ופלטפורמות המדיה החברתית במקרה שבהם "הארגונים יאפשרו העברת שידור חי והצגה של סרטונים אלימים למשך זמן ממושך בפלטפורמה שלהם".

 

התובע הכללי תקף את פייסבוק, טוויטר ויוטיוב ואמר כי "לא נראה שהחברות לוקחות אחריות כשזה מגיע לחסימת תוכן אלים ביותר". הוא הוסיף כי פייסבוק וטוויטר "צריכות למנוע הצגת תיעוד של מקרי רצח" בדיוק כפי שהטלוויזיה המסחרית לא תציג תיעוד שכזה.

 

 

החקיקה האוסטרלית מגיעה אחרי שסינגפור הכריזה על תוכניתה להעביר חוקים נוקשים שמטרתם דומה, לקיחת אחריות מצד חברות הטכנולוגיה, רק במקרים של הפצת פייק ניוז במדינה.

 

על רקע הביקורת שספגו הרשתות החברתיות עקב השיתוף המסיבי של תיעוד הטבח המחריד, מייסד פייסבוק מארק צוקרברג הניח ארבעה יסודות לתיקון האינטרנט בטור מיוחד שפרסם בסוף השבוע ב"וושינגטון פוסט". יסודות אלה מכוונים כלפי קובעי המדיניות והמחוקקים.

 

צוקרברג קרא לרגולציה משמעותית בתחומי התוכן, בחירות וקמפיינים, פרטיות והגנה על מידע וגם תקנות לשינוע מידע משירות אחד לאחר באופן חופשי. בכל אחד מהסעיפים צוקרברג פרט את הדרכים שבהן פייסבוק מובילה את השוק ואת השינויים שהיא כבר מבצעת.

 

עם זאת, חשוב לציין כי צוקרברג לא התייחס בטורו המיוחד על הפצת תוכן פוגעני ואלים בשידור חי – כמו תיעוד הטבח המחריד בקרייסטצ'רץ' שהביא לכינון החקיקה האוסטרלית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
האפוד של הרוצח בניו זילנד
צילום: רויטרס
מומלצים