שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שוקולד, שעונים ו-M16: שווייץ השקטה מכורה לנשק
  במשאל עם בחודש הבא יקבעו השווייצרים אם להחמיר את חוקי הנשק, כפי שדורשת אירופה. בינתיים מכירות הרובים והאקדחים צוברות תאוצה - במיוחד בקרב אזרחים ותיקים: "אנשים שיורים בשביל הספורט רגועים מאוד"
  עד עתה נמנעה שווייץ מדיון לאומי על חוקי הנשק שלה, בניגוד למדינות אחרות בעולם. במדינה שבה השירות הצבאי הוא חובה, ושלנשק יש חלק חשוב במסורת, עשויים התושבים לדחות את הרפורמות שדורש האיחוד האירופי במשאל עם בחודש הבא.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  דגל שוויץ (צילום: shutterstock)
  מקום 16 בעולם בשיעור בעלי הנשק(צילום: shutterstock)

  לפי המצב בשטח רוב הציבור תומך בזכות לרכוש נשק – והמכירות צוברות תאוצה. בשבוע שעבר, בעיר לוצרן במזרח שווייץ, התקיים אחד מירידי הנשק הגדולים במדינה. המוכרים ביריד סיפרו על עלייה במכירות – במיוחד בקרב האזרחים הוותיקים.

  תערוכת נשק ב לוצרן שווייץ (צילום: AFP)
  יריד הנשק בלוצרן(צילום: AFP)
   

  החיבה של השווייצרים לנשק קשורה גם לעובדה שבמדינה אין אירועים קטלניים כמו הירי בניו זילנד בחודש שעבר. בניו זילנד החליטה המדינה להגביל את מכירת הנשק החצי-אוטומטי. בשווייץ – מקום 16 בעולם בשיעור בעלי הנשק – הנושא לא היה מגיע לסדר היום לולא הלחץ של האיחוד האירופי.

   

  שווייץ תצטרך להכריע בקרב בין המסורת שלה לדרישה של האיחוד האירופי להחמיר את חוקי הנשק. היא לא חברה באיחוד האירופי, אך חתומה על אמנת שנגן שמעניקה חופש תנועה ברחבי היבשת ללא צורך בוויזה - ולכן חייבת לציית לשלל חוקים של הגוש האירופי.

  תערוכת נשק ב לוצרן שווייץ (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  תערוכת נשק ב לוצרן שווייץ (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  בריסל קראה לממשלת שווייץ לתקן את חוקי הנשק שלה ולהגביל את מכירות הנשק אחרי מתקפת הטרור בפריז בנובמבר 2015. שווייץ אישרה רפורמות שלפי האיחוד האירופי היו משמעותיות, אך הממשלה השווייצרית נתקלה בהתנגדות עזה של פוליטיקאים ממפלגת העם השווייצרית ממחנה הימין. הם השיגו מספיק חתימות כדי לגרום למשאל עם בחודש הבא על הרפורמות.

   

  ביריד הנשק בלוצרן בוחנת ברברה קוטלר, בת 56, את הרובים שמוצעים למכירה. ברברה דוחה את הטענה שמכירת הנשק מאיימת על שלום הציבור. "אנשים שיורים בשביל הספורט הם אנשים רגועים מאוד", היא אומרת. "אלה שגורמים בעיות רוכשים נשק בניגוד לחוק".

  תערוכת נשק ב לוצרן שווייץ (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  רכישת נשק בשווייץ אינה משימה מורכבת במיוחד. כל אזרח ללא עבר פלילי יכול לקנות נשק חם - גם אם מדובר באזרח זר. השוטר ג'וזף ראסט, שאחראי על המשרד לרישום נשק בלוצרן, אמר שהביקוש לנשק עלה בכל רחבי המדינה. עד 2006, הוא אומר, בקנטון לוצרן הנפיקו רק 500 רישיונות נשק בשנה. כעת הממוצע השנתי עומד על יותר מאלפיים.

   

  "קיבלנו בקשות מאנשים מבוגרים מאוד שרוצים להגן על עצמם. הם קושרים את זה להגירה, לסכנת הטרור או לפשע שהולך וגובר", אומר השוטר. "בוודאי שזאת לא התפתחות חיובית כשאנשים זקנים מאוד רוכשים לעצמם נשק, אבל אנחנו לא יכולים למנוע את זה: אם מישהו רוצה לעשות את זה ועומד בקריטריון אנחנו חייבים לתת לו רישיון".

  תערוכת נשק ב לוצרן שווייץ (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  תערוכת נשק ב לוצרן שווייץ (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  ז'אן פול שילד, בעלים של חנות נשק, מספר על עלייה במכירות נשק לנשים – שלא רוצות רק לרכוש נשק אלא גם מעוניינות לפתח מיומנות בירי. לפני חמש שנים הציעה החנות של ז'אן פול שיעורים במטווחים פעמיים בחודש. עכשיו, אומר ז'אן פול, יש שיעור כל שבוע – והביקוש גבוה, גם בזכות הגברת העניין של הנשים.

   

  אחת הסיבות שבשווייץ זועמים על הדרישות של האיחוד האירופי היא שתרבות הנשק היא חלק מהמסורת המקומית. רוב הגברים השווייצרים בני 18 עד 30 משרתים מדי שנה שלושה שבועות בצבא, ורשאים לשמור את הנשק שאותו קיבלו אחרי השירות.

  תערוכת נשק ב לוצרן שווייץ (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  מרקוס טומן, אספן נשק מציריך, אמר ל-AFP ש"הקשר הראשון" שלו לנשק היה בבית עם אביו, שהראה לו איך לנקות את הנשק. "ידענו שלא משתמשים באקדחים לתקוף, אלא כדי להגן על המדינה שלנו, או אולי על המשפחה", אמר מרקוס, בן 61.

   

  החוקים של האיחוד האירופי, שנועדו להילחם בטרור, מגבילים סוגים מסויימים של כלי נשק – כמו כלי נשק חצי אוטומטיים ונשק חם עם מחסנית גדולה. ממשלת שווייץ אמרה אחרי שהגיעה לפשרות עם בריסל שהיא אימצה רפורמה שהולכת גם לקראת חובבי הנשק. אבל הפוליטיקאים ממפלגת הימין מחו, והצליחו לערוך משאל עם נגד הרפורמות שיהיה בחודש הבא.

   

  לקראת משאל העם ממשלת שווייץ מזהירה שאם האזרחים יצביעו נגד הרפורמות אירופה עלולה להעניש את שווייץ ולהוציא אותה מאמנת שנגן – מה שעלול לגרום להשלכות הרסניות בתחבורה ובתיירות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מקום 16 בעולם בשיעור בעלי הנשק
  צילום: shutterstock
  מומלצים