שתף קטע נבחר

מתחברים לעצמנו

אנחנו להוטים, כעוסים, נרגשים ונחרצים. הבחירות בישראל בפתח ואנחנו כאן לא יודעים מה לעשות עם המתח. ארגון חדש של ישראלים בניו יורק שחרר קמפיין ויראלי שמציע פתרון לכל מי שרוצה לשלשל פתק ב-9 באפריל ופתח עבורנו ערוץ חדש לשיח ואקטיביזם מקומי

בשבוע הבא ייערכו בחירות בישראל. מיליוני ישראלים יגיעו לקלפיות וישלשלו את הפתק עם הבחירה שלהם לכנסת הבאה. רובנו, חיים כאן, והראש שם, חושבים על הבחירות, מעורבים, מעורים, להוטים להביע את דעותינו להשמיע את קולנו ולהשפיע.

 

קבוצת ConnectIL החליטה להזכיר לישראלים המקומיים שבמקום לדבר הם יכולים גם לעשות ופרסמה סרטון ויראלי אשר קורא לישראלים באמריקה לתכנן את חופשת הפסח שלהם בתזמון קצת שונה, כזה שיאפשר להם להיות בישראל ביום שבו נפתחות הקלפיות.

 

הקמפיין המשעשע והציני להפליא צולם במרכז טיים סקוור. הוא צוחק עלינו, הישראלים באמריקה, וגורם לנו לצחוק גם על עצמנו. הוא מזכיר שבמקום לצקצק כאן מעבר לים, יש לנו פתרונות.

 

קונקט איי אל מונה היום כמה עשרות ישראלים בצפון אמריקה. במהלך קיץ 2018, החלה את פעילותה ושמה לה למטרה ליצור קהילה מקומית של ישראלים אשר מאמינים בערכי השיוויון והדמוקרטיה ורוצים לקדם ערכים אלה בישראל, בה הם רואים בית. הקבוצה מספקת פלטפורמה לפעילות חברתית, חינוכית וערכית עבור ישראלים בניו יורק. היוזמים מאחורי הרעיון מבטיחים למידה לצד עשייה, רכישת ידע, ואקטיביזם מסוגים שונים.

 

מייסדי הקבוצה הם ישראלים מקומיים אשר מגיעים מרקעים שונים, חלקם בארה"ב באופן זמני למטרות עבודה וחלקם כבר בנו משפחה וזוגיות בניו יורק. המשותף לכולם, הם מגדירים, הוא הדאגה העמוקה לאופיה של מדינת ישראל והרצון לשמר את הזיקה למדינה אליה יחזרו בעתיד עם משפחותיהם.

 

אמיר צביקל ורעייתו רותם הגיעו אלינו לפני שנתיים. הם נחתו בניו יורק רגע לפני יום הזיכרון ולא הצליחו להתרגל לעובדה שביום כזה, שכואב לכולנו ומחבר את כולנו, הם לא יכולים לקחת חלק. אין להם מפלט, אין צפירה, ואף אחד לא עוצר לרגע. אז הם החליטו לעשות מעשה. הם פיתחו את 'סטנדינג סטיל', אפליקציה מיוחדת לצפירה עבור ישראלים שחיים בחו"ל ומי כמונו יכול לנחש, שישראלים רבים ברחבי העולם קיבלו את הרעיון בהודיה גדולה.האפליקציה מאפשרת לישראלים שרחוקים מהארץ, להתחבר ביום הזיכרון וביום השואה למה שקורה בישראל ולקבל התראות.

 

- ()
קונקט איי.אל. מתוך הקמפיין

 

"מהר מאוד הפוקוס שלנו על המציאות הישראלית מכאן התרחב", מתאר צביקל. "התחברנו עם עוד ועוד ישראלים מקומיים שחיפשו את הפלטפורמה הנכונה לניהול שיח וחיזוק הקשר. כך קם הארגון."

בארה"ב בכלל, בניו יורק בפרט, יש יוזמות ישראליות, ישראליות-יהודיות, או יהודיות ישראליות למכביר. כולם מנסים לחבר, להתחבר, לנהל שיח, אבל ברוב המקרים קשה שלא לשמור על אי שיוך פוליטי, קשה לחבר בין הקהילות דרך שיח שנוגע בנקודות המחלוקת והחגיגות והמפגשים כך נראה, לא מספקים את האימפקט שבאמת יוביל לחיבור ולשינוי. קונקט איי אל מאמינים שאצלם, הדברים פועלים אחרת. "אנשים שמגיעים לקונקט איי. אל מצביעים למפלגות שונות, ואנחנו לא מסכימים על הרבה דברים, אבל מה שמשותף בינינו זה שאכפת לכולנו מישראל ואנחנו מחפשים את הפלטפורמה לעשות את זה. אפילו אם אנחנו חיים כרגע בניו יורק. אנחנו ארגון שפתוח לכולם, לאנשים עם כל ההשקפות."

 

קובי כהן, מחברי הארגון מוסיף: "ככל שהעשייה התרחבה, לא הבנו מדוע אין קשר בין ישראלים לקהילות היהודיות, על כל הזרמים. קונקט איי אל מחברת את ישראל לישראלים ויהודים אמריקאים כדי לחזק ביחד ערכים של ישראלית ליברלית פלורליסטית. התחושה אצל רבים היא שהיום ישראלים נתפסים כתומכי ביבי וטראמפ וכאלו שלא מבינים מה קורה ביהדות ארה"ב והמצב מורכב בהרבה. לא כולם תומכים בטראמפ ולא בביבי, ולהיפך. אנחנו לא אומרים אם אנחנו בעד או נגד מישהו. זו הקבוצה הישראלית הראשונה שמנסה ליצור שיתופי פעולה עם יהודים אמריקאים ולהביא אליהם קול ישראלי אחר, כזה שתומך בישראל ובקשר עם יהודי ארה"ב מבלי לערב פוליטיקה."

 

- ()
אמיר צביקל. שומרים על הקשר

 

אחרי הבחירות, מקווה הארגון לייצר פעילויות שימחישו את ההקבלה בין מה שקורה כאן למה שקורה בארץ "זה נושא שחשוב לנו", מספר אמיר. "אנחנו עורכים שלל אירועים ולאחרונה ערכנו אירוע שסקר את הארגונים היהודים במטרה לחנך את הקהילה על שלל הארגונים מכל קצוות הקשר. הקשר הוא חשוב ואנחנו מרגישים שהרבה קהילות יהודיות כאן מרגישות שדוחפים אותן החוצה מישראל. אנחנו חושבים שאיש איש באמונתו יחיה ואין יהודי אחד טוב מאחר, לכן חשוב לנו שישמעו קולות אחרים מישראל ומישראלים."

 

קונקט איי אל חרטו על דגלם את עידודם של ישראלים מקומיים לקחת חלק בנעשה במוסדות היהודים הבינלאומיים. "השיח וההכרה הן מטרות חשובות ביותר", מדגיש כהן. "לאחרונה ערכנו הרצאה עם קנת בוב, יו"ר ארגון 'עמנו' שנתן לנו סקירה על מה שקורה בכל מחנה וכל קבוצה דתית בארה"ב, באירוע נוסף שקיימנו קיבלנו סקירה של העיתונאי אמיר תיבון על חקירות ושלטון ומה דומה בין החקירות כאן לעומת אלו שבישראל. ההבנה הזו וההקבלה הן משמעותיות ואנחנו מקווים להתחמש ולחמש בידע והבנה".

 

רגע לפני הבחירות, הישראלים של קונקט איי אל תהו כיצד יובילו את הישראלים המקומיים להשתמש בקול שלהם, כיצד יובילו אותם אל הקלפי. כך נולד הקמפיין שסביר להניח שלא פספסתם. "תהינו כיצד להעלות את המודעות וכך נולד קמפיין עידוד לנסוע לארץ להצביע". עדי גפן, שגם הפיקה את הוידאו הגתה וגם משחקת. "מתכננים את החופשה בארץ לפסח?" כתבו בארגון עם פרסום הוידאו. "תדאגו להיות בישראל גם ב-9 באפריל כדי לממש את זכות ההצבעה שלכם בבחירות הקרובות. לכולנו סיבות שונות שבגללן בחרנו כרגע לגור מחוץ לישראל, אבל זה לא אומר שהעתיד של היקרים לנו בארץ ושל המדינה התלויים בממשלה הבאה לא חשוב לנו. לכל אחד מאיתנו יש קול הצבעה שניתן לממש רק בישראל, אז רצינו להזכיר לכם שכל קול קובע. גם בברלין, בניו יורק או בסן פרנסיסקו. ב-9 באפריל באים להשפיע".

 

עם עשרות אלפי צפיות ומאות תגובות, עושה רושם שהקמפיין נשמע. "זה תפס תהודה וגרם לנו לחשוב על איך ממשיכים הלאה."

בימים אלו מתכננים בארגון הפנינג צפיה מיוחד בערב הבחירות וחושבים על האירועים הבאים והרחבת הארגון מחוץ לגבולות ניו יורק. "אנחנו מחכים שעוד ישראלים ירימו את הכפפה", מסכם צביקל. "נשמח לראות עוד ישראלים שרוצים לייצר שיח אמיתי עם יהודי אמריקה וגם זה עם זה."

את הפרטים על כל אלו תוכלו למצוא בעמוד הפייסבוק של הקבוצה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים