שתף קטע נבחר

מפלגות הימין נגד נתניהו: "משחק באש"

ראש הממשלה קרא להיזהר מהצבעה למפלגת ימין שאינה הליכוד מחשש ל"הקמת ממשלת שמאל", והחברות לגוש השיבו מלחמה. שקד: "נתניהו התחיל בקמפיין הגעוואלד המסורתי". סמוטריץ': "אסור ליפול למניפולציה שלו"

 

 

 

מנסות להילחם נגד שאיבת הקולות: מפלגות הימין משיבות אש בתגובה לקריאת ראש הממשלה בנימין נתניהו למצביעי הימין להצביע רק עבור הליכוד, מכיוון שאם לא יעשו כך - תוקם "ממשלת שמאל בראשות לפיד וגנץ".

 

"נתניהו התחיל בקמפיין הגעוואלד המסורתי, שמשרת את האסטרטגיה הזו ויביא להקמת ממשלת ביבי־גנץ־לפיד", אמרה שרת המשפטים, איילת שקד, יו"ר הימין החדש. "גוש הימין חזק ועומד על 64־65 מנדטים. נתניהו יהיה ראש ממשלה גם אם יקבל פחות מנדטים".

 

 

איילת שקד בכנס כלכלת ישראל (צילום: אוהד צויגנברג)
איילת שקד. "גוש הימין חזק"(צילום: אוהד צויגנברג)

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין) מיהר גם הוא לתקוף את נתניהו: "מדהים לראות איך נתניהו עובד בדיוק לפי תסריט הגעוואלד שהיה ידוע לכולם מראש. רק שהפעם, בניגוד לבחירות הקודמות, הוא משחק באש. והאש הזו עלולה לכלות את כל גוש הימין. אסור ליפול למניפולציה הזו".

  

גם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר כי הדיבורים על כך ששלטון הימין בסכנה הם ספין פוליטי: "הממשלה הבאה שתקום תהיה ממשלת ימין. גוש הימין איתן עם 67־68 מנדטים ואנחנו נהיה חברים רק בממשלת ימין".  

 

בצלאל סמוטריץ' (צילום: אורי דוידוביץ')
בצלאל סמוטריץ'. "אסור ליפול למניפולציה"(צילום: אורי דוידוביץ')

אביגדור ליברמן אולפן ynet  (צילום: שאול גולן)
אביגדור ליברמן (צילום: שאול גולן)

בש"ס אמרו: "לא במקרה ראש הממשלה לא הזכיר את ש"ס ברשימת המפלגות שיש חשש שימליצו על גנץ. מי שרוצה לבחור חכם יצביע לש"ס ויקבל באותו הפתק את נתניהו". ביהדות התורה אמרו דברים דומים: "מבחינת יהדות התורה לפיד-גנץ היא לא אופציה. הודענו שנמליץ על נתניהו וכך יהיה".

 

"אחיי ואחיותי, שלטון בימין בסכנה" 

עד כה, עסק קמפיין הליכוד בעיקר ביריב, יו"ר כחול לבן בני גנץ, והמסרים לא נגעו כלל למפלגות הימין, השותפות הטבעיות של נתניהו להרכבת ממשלה. אלא שהפער בין כחול לבן לליכוד והחשדנות של נתניהו בחלק מהשותפים הובילה להתחיל, ארבעה ימים לפני יום הבוחר, את הטיפול בגוש הימין בדומה לאופן שבו נהג בבחירות 2015. הקמפיין של נתניהו החל לאחר שהופצו סרטונים ספונטניים לכאורה של מפגש בינו לבין לתומכי הליכוד שהמתינו למפגש איתו מחוץ לביתו שברחוב בלפור. נתניהו צולם כשהוא אומר להם שהפער בין הליכוד לכחול לבן עומד על ארבעה, חמישה מנדטים ואם מצביעי הימין לא יתעוררו ויצביעו לליכוד, שלטון הימין בסכנה.

  

 

לאחר מכן, הפיץ גם סרטון ממוקד שבו חזר על המסרים שנשמעו גם במערכת הבחירות הקודמת והובילו להצטמקות מפלגות הימין ברגע האחרון. "אחיי ואחיותיי, שלטון הימין בסכנה", פתח נתניהו את דבריו. "לפיד וגנץ מובילים על הליכוד בארבעה, חמישה מנדטים, ואם זה לא ישתנה הם ישברו את גוש הימין ויקימו ממשלת שמאל".

  

בני גנץ בנימין נתניהו  (צילום: EPA , רויטרס)
נתניהו וגנץ. עכשיו הגיע תורן של מפלגות הימין (צילום: EPA , רויטרס)

ראש הממשלה הוסיף: "זה לא דמיוני. השבוע פורסם שחלק ממפלגות הגוש כבר מנהלות איתם משא ומתן. מהצד השני, איימן עודה אמר שהוא ימליץ על לפיד וגנץ לראשות הממשלה ויישב איתם בקואליציה. זה אומר שלפיד יהיה ראש ממשלה. יש רק דרך אחת להבטיח שלפיד וגנץ לא יקימו ממשלת שמאל. להצביע ליכוד, להצביע מחל".

  

אמש, בראיון שהעניק לחברת החדשות, הוסיף נתניהו באותו נושא: "נשיא המדינה הגדיר את זה היטב, הוא אמר שאם לאחד המועמדים אין רוב של 61 ממליצים, אז מה שאולי יקבע זה מפלגה גדולה. לנו אין 61 ממליצים, משום שכמה ממפלגות הימין מסרבות להגיד בצורה ברורה שהם ימליצו עליי. במצב הזה מסתכלים על המפלגה הגדולה. בסקרים של סוף השבוע רואים פער של ארבעה מנדטים, לצערי, בין כחול לבן לליכוד, והסיבה היא שמצביעי הליכוד הם שאננים".

 

בכולנו וזהות נאבקים על האוצר: "הבחירות כבר הוכרעו"

במפלגת זהות ובמפלגת כולנו התייחסו גם הם לקמפיין נתניהו ופתחו במקביל את הקרב על משרד האוצר. "הציבור צריך להבין שמה שקורה עכשיו זה מאוד ברור" מסרו במפלגתו של משה פייגלין. "נתניהו החליט שהוא הולך לממשלת אחדות עם גנץ-לפיד ולכן הוא פתח בקמפיין שמבחינתו ירסק את מי שעלולות להיות השותפות הקואליציוניות שלו. כל המפלגות הגדולות רוצות לחזק את הוועדים הגדולים באמצעות ניסנקורן אצל גנץ ובאמצעות חיים כץ בליכוד. מי שרוצה שינוי ואת מפלגת זהות כמחזיקת תיק האוצר חייב להצביע לנו. רק מפלגת זהות כלשון מאזניים היא היחידה שתהיה מסוגלת לייצר פה שינוי".

 

משה פייגלין  (צילום: מוטי קמחי)
משה פייגלין. "מה שקורה מאוד ברור" (צילום: מוטי קמחי)

משה כחלון בכנס פעילים של מפלגת
משה כחלון. "רוצים רק את האוצר"(צילום: הרצל יוסף)

ממפלגת "כולנו" נמסר בתגובה: "הבחירות הוכרעו. המחנה הלאומי ירכיב את הממשלה הבאה. אפשר לעבוד על חלק מהאנשים חלק מהזמן. אבל, אי אפשר לעבוד על כל הציבור כל הזמן. הבחירות הוכרעו והשאלה היחידה היא האם הממשלה הלאומית תהיה ממשלה עם לב חברתי או חלילה ממשלה אכזרית לחלשים, אכזרית למעמד הביניים ולמשפחות הצעירות. רק 'כולנו' חזקה תגן על החברה ותבטיח ממשלה לאומית עם נשמה חברתית". שר האוצר משה כחלון הוסיף כי "לא אשב בממשלה אם לא אהיה שר האוצר".

   

השתתפו בהכנת הכתבה: עמיחי אתאלי, ענבר טויזר וקובי נחשוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים