שתף קטע נבחר

גנץ: "מקבל מסרים מאנשי ליכוד - נתניהו סיים את דרכו"

יומיים לפני הבחירות, המועמד לראשות הממשלה מבטיח באולפן ynet כי לא יישב עם נתניהו, מבהיר כי הרוטציה עם לפיד לא תבוטל ומספר על קשרים עם מפלגות שהודיעו כי לא ימליצו עליו: "אין הבטחות, אני מבין את המחירים". הוא אמר כי "הגועל נפש לא יזיז אותי. העיקר שנישאר בני אדם"

 

 

יו"ר מפלגת כחול לבן מבטיח שוב שלא יישב עם בנימין נתניהו ומספר כי הוא מקיים קשרים גם עם מפלגות שהצהירו פומבית כי ימליצו על נתניהו לראשות הממשלה. "אני מקבל מסרים מאנשי ליכוד שמבינים שנתניהו סיים את תפקידו", אומר בני גנץ בריאיון לאולפן ynet ויומיים לפני הבחירות מביע תקווה "להתנהגות אתית, מכבדת ולא אלימה של כל הציבור. העיקר שנישאר בני אדם". צפו בריאיון בסרטון שבראשית הכתבה.

 

-איך תרכיב ממשלה?

"תתרחקו שנייה מהמספרים. אתם אומרים זה לא קרה, בעצם הכול כן קרה. לא נכנסתי - כן נכנסתי, לא חברתי - כן חברתי, לא התאחדנו - התאחדנו. אני מציע שנמתין לתוצאות של רביעי בבוקר. במגמות, בסקרי העומק, בשטח, אנחנו רואים המון אנשים מגיעים וחוברים לכחול לבן מכל המקומות. אנחנו הולכים להיות המפלגה הכי גדולה בבחירות הקרובות ואנחנו מקיימים קשרים".

 

-לא מגיע לציבור הישראלי לדעת איך אתה הולך להרכיב ממשלה?

"היחידי שהעמיד אלטרנטיבה שלטונית לנתניהו זה אני, יחד עם החברים שלי והמפלגה שלי. בחודשיים עשינו פה סחף שלא נראה בעשר השנים האחרונות. אתם תראו שאנחנו נהיה המפלגה הגדולה משמעותית, ויש יותר מאשר תרחיש אחד שבו לנשיא יש יכולת לעשות דברים כאלה ואחרים. כמו שהקמתי קואליציה קטנה לפני הבחירות, נקים קואליציה רחבה יותר אחרי הבחירות. לאנשים במדינת ישראל נגמר מ-13 שנה של נתניהו".

בני גנץ ראיון אולפן (צילום: אבי מועלם)
גנץ בריאיון: "עשינו בחודשיים סחף שלא נראה 10 שנים"(צילום: אבי מועלם)

-לא עושה רושם שהציבור מרסק את הליכוד כמו ב-2006.

"הציבור מבין שיש פה הזדמנות היסטורית לעצור את הקיצוניות הבלתי נסבלת. אנשים מבינים שבן גביר הולך להיות ממנה שופטים, ישים את שפטל בבית המשפט. אנשים מבינים שסמוטריץ' הולך להיות שר החינוך. אנשים מבינים שנתניהו עושה את כל מה שהוא רוצה על מנת לשריין את עצמו, ולכן הם מבינים שהם חייבים להציל את עצמם".

 

-עם אילו מפלגות דיברתם? בינתיים כל מי שנתן המלצה פומבית אמר נתניהו. קול לכחול לבן הוא לא קול מבוזבז?

"קול לכחול לבן הוא הקול היחידי שמאפשר תקווה למדינת ישראל, ממש לא מבוזבז. הפוך, גוטה, הפוך. קול לכחול לבן זה קול שמביא את השינוי למדינת ישראל".

 

-תשב עם נתניהו ביום שאחרי?

"אני לא אשב עם נתניהו. נתניהו סיים את תפקידו הציבורי, הוא צריך להתמודד עם ההאשמות שהואשם".

 

-פוליטיקאים אומרים הרבה דברים ואז מתהפכים. לאיזה גנץ להאמין - לזה מההקלטות או לזה מהאולפנים?

"בין נקודת הזמן שהיה כתב אישום לנקודה עכשיו קרו כמה דברים, התגלו כמה דברים על נתניהו. לצערי על בסיס כמעט יומי מתגלות עוד ועוד פרשות שקושרות לצערי חשדות לשחיתות אפשרית ולאי סדרים בהתנהלותו העסקית של נתניהו".

בני גנץ ראיון אולפן (צילום: אבי מועלם)
"כמות החשדות בלתי נסבלת". גנץ מבטיח שלא יישב עם נתניהו(צילום: אבי מועלם)
 

-נתניהו מושחת?

"הוא זכאי כל עוד לא הוכח אחרת, ויש בשביל זה מערכת משפטית".

 

-אז למה אתה אומר שהוא מושחת?

"כמות החשדות היא בלתי נסבלת. יש דברים שאמר בקולו, הרי לא סביר בשום קנה מידה שעל שאלות אסטרטגיות מתייעצים עם בני דודים ולא עם הממונים לביטחון. זה לא קשור בכלל למושחת, זה קשור לאחראי. זה קשור לניקיון כפיים ציבורי".

 

-הוא איבד את זה לדעתך?

"לדעתי כן".

 

בתשובה לשאלה כיצד יקים קואליציה, ענה גנץ: "ישב אצלך פוליטיקאי ואמר לך שלא יישב איתי. לאיזה פוליטיקאי את מאמינה? אם את לא מאמינה לי, את מאמינה לפוליטיקאי ששיקר אותך עשרות פעמים? אני אומר לך שוב - יש דברים של לפני בחירות, ויש דברים של אחרי בחירות. אנחנו מקיימים קשרים, אין הבטחה לאף אחד בכיס, אבל אני כן רואה את המגמות, אני כן רואה את הדיבורים, אני כן מבין את המחירים. אני יודע שבסביבתו של נתניהו מבינים שהגיע הזמן לעשות משהו חדש, הם תקועים עם נתניהו איתם, הבחירות ייגמרו, אנשים יבואו איתנו ואנחנו ניקח את מדינת ישראל לכיוון חדש ונכון יותר".

 

-אתה מקבל מסרים כאלה מהליכוד? אתה מדבר עם דרעי?

"אני לא אפתח את זה פה. אני מקבל מסרים רבים מאנשי ליכוד שמבינים שנתניהו סיים את תפקידו".

 

-בכירים?

"גם בכירים. נתניהו סיים את תפקידו והם מבינים שמתחיל עידן חדש, אני לא יודע איך הוא ייראה בליכוד, זה בסך הכל אנשים טובים, הציבור בוודאי ציבור טוב, אין לי דבר נגד אף אחד במדינת ישראל. אתם תראו את השוני הזה, חכו יומיים וזה יגיע".

 

-הרוטציה לא תורמת לכם כלום. מצד שני יש את אשכנזי, שהציבור מתחבר אליו ונתפס יותר ימני. למה שלפיד לא יוותר על הרוטציה לטובתו?

"יש פה פלא שאנחנו מתכוונים לעמוד בסיכומים שלנו, ויש פה פלא שהאגו הלך למקום שלו".

 

-אמרתם שישראל לפני הכל, והרוטציה הזו היא משקולת.

".תסתכלי על העובדה של איך הקמנו את כחול לבן, איך הפלא של כחול לבן נרקם וקם, כי כל אחד הבין שהוא צריך לקחת טיפה את השיקולים שלו הצידה, להתקדם קדימה ולהקים משהו אחר".

 

-מה ההיגיון בראש ממשלה לשנתיים וחצי?

".עד לפני חודשיים הייתה לכם מערכת בחירות משעממת. הוכחנו שהאגדה שנתניהו לוקח כל דבר מתפרקת, הוכחנו שאפשר לשים אלטרנטיבה אחרת, הוכחנו שאפשר להזיז טיפה אגו הצידה ולייצר שותפויות. יש פה רציפות שילטונית, יש פה שותפות בהנהגה, אנחנו לא עושים קצין תורן והולכים הצידה".

 

-אתה ממשיך עם הרוטציה הזו עד הסוף?

"אני עומד בהסכמים שלי. שאלת את נתניהו מה קרה לשמונה שנים שהוא הבטיח?"

 

-אם נגלה שאשכנזי שווה לכם עוד שלושה מנדטים מגוש הימין לא תשנו את ההסכם?

"אנחנו יודעים לקבל החלטות מבוגרות שרואות את מדינת ישראל. אנחנו לא אנשים חסרי אינטרסים אישיים ודחף אישי, אבל אנחנו יודעים לאזן אותם מול דברים אחרים. אני מסתכל על הילדים שיש לו ולו ולו ואני יודע בשביל מה אני הולך לעבוד ולמה אני עושה את זה. כל אחד מאיתנו עזב מקום נוח, עזב סידור פוליטי טוב, עזב משהו אחר והתייצב לאן שהתייצב".

 

-יעלון קיבל אצלך דיל מצויין על כלום, אפס מנדטים בסקרים.

"בוגי יעלון הוא איש מסור, איש נהדר, איש עם ניסיון ועם עמדות אידיאלוגיות והקשבה מצוינת".

 

-אז הוא לא עזב שום דבר, הוא ניצל בזכותך.

"תזכור שהוא היה בכיר ממני והתייצב מאחוריי עכשיו".

 

-נתניהו אומר שנכשלת בדבר הראשון שעשית באזרחות. 

"אני מגיע לתפקידי כראש הממשלה לאחר ניסיון רב שנים בציבור הישראלי דרך המערכת הצבאית. אני מגיע אחרי תפקיד דיפלומטי בארה"ב, אני מכיר את הפנטגון, את הסטייס דיפרטמנט, את הבית הלבן, את נאט"ו, את המזרח, מגעים בינלאומיים רבים, יש לי את כל הכישורים שנדרשים. אני לא מגיע מהרחוב, עבדתי בתור פועל טקסטיל באיזשהו מקום. אני מגיע עם ניסיון אסטרטגי, מדיני, ביטחוני וגם חברתי וכלכלי, ואני מציע לא להידבק לשקרים. המימד החמישי לא פשטה את הרגל, אל תקנו את הספין הזה, זה סתם דבר שאתם קונים אותו".

 

-החברה קיימת?

"החברה לא קיימת, היא סגרה את פעילותה בצורה מסודרת. היא לא פשטה את הרגל. היא שילמה את חובותיה לעובדים, לספקים, וסגרה את הפעילות בגלל דבר אחר. היא לא קיבלה שום דבר שלא מגיע לה לקבל. המימד החמישי סגרה בצורה מסודרת את פעילותה, כי חיכינו למכרז שלא הגיע".

 

-נראה שקיבלת במערכת הבחירות הזאת הכול במתנה על מגש של כסף ולא הצלחת ולמנף את זה כדי לפורר את הליכוד. נכשלתם?

"אנחנו יומיים לפני הבחירות ולא יומיים אחרי הבחירות. תראו שאנחנו נהיה המפלגה הכי גדולה. אנשים באים בהמונים ומדברים, ומספיק שרק חלקם גם יממשו את מה שהם אומרים לנו. יש לנו יומיים לעבוד, אנחנו עובדים קשה, אנחנו מטר מהניצחון, אנחנו הולכים לעשות את זה".

 

-שמעת שטראמפ אומר עליך ועל מר נתניהו שאתם שניכם אנשים טובים ?

"שמעתי את הדברים האלה".

 

 

-החמיא לך או הפחיד אותך?

"לא הפחיד אותי כלום. נשיא ארצות הברית שיגיד מה שהוא רוצה לעשות. אני בא לשרת את אזרחי מדינת ישראל, לעמוד בראשם, להוביל אותם בצורה אחראית. אני אדע לעשות את זה מול טראמפ, מול פוטין, מול אירופה. אנשים חושבים שנתניהו זה מר קסם מדיני. אני נותן לו הערכה גדולה, אבל אני מזכיר לכולנו שהאינטרסים האמיתיים שבגינם האמריקנים, הרוסים והאירופאים משתפים איתנו פעולה הם האינטרסים שמזוהים כנכס של מדינת ישראל, ולא נתניהו באופן אישי. צאו מהאגדה הזאת".

 

-קישרת בין החזרת עצמות זכריה באומל לבין אינטרסים פוליטים. אתה עומד מאחורי האמירה הזאת?

"אני מבקש לדייק. כל הדיון על כן פוליטיקה לא פוליטיקה נובע משאלות של אנשי תקשורת למועמדים שמגיבים לשאלה עיתונאית. אני נגד ערבוב של שכול וכאב עם פוליטיקה. היה לי קשר עם משפחת באומל בעבר. דיברתי איתם, אבקר אותם, אני מכיר את פרשת הטיפול בנושא הזה שנים רבות. מצוין שזה קרה".

 

-במהלך הקמפיין הוצגת כלא שפוי. ביומיים שנותרו יש עוד סיכוי לסקנדל נוסף? סודות מהמטה, מהטלפון?

"תמשיכו להשתעשע בעניין הזה, אפילו אני כבר מתחיל לחייך. אני דבק במטרה שלי. שום גועל נפש לא יזיז אותי מהעניין הזה. אני מקצה את העשור הקרוב שלי למדינת ישראל. אני מתכוון להיאבק על הדרך שלי, לשים את ישראל על מקום שפוי, מתקדם, מרכזי".

 

-אם נתניהו יהיה זה שירכיב את הממשלה גנץ הוא יו"ר האופוזיציה?

"אנחנו לא יכולים לשבת עם נתניהו, הוא סיים את תפקידו הציבורי. נתניהו ייפרד ציבורית ממדינת ישראל, אני מאחל לו את כל הטוב שבעולם. אני אינני אויב שלו, הוא עשה גם דברים טובים למדינת ישראל. נאחל לו בהצלחה ונמשיך מכאן".

 

-האם אתה תומך בסיפוח?

"לא נשאלת השאלה איך קרה ש-13 שנה הסיפוח היה בכיס הקטן של נתניהו והוא לא יצא החוצה? אני חושב שלשחרר החלטה אסטרטגית מדינית והיסטורית בתור בועת בחירות זה דבר לא רציני ולא אחראי".

 

-מה עמדתכם?

"אנחנו אמרנו שנחתור להסדר מדיני בגיבוי אזורי ועולמי תוך עמידה על העקרונות הבסיסים שלנו - גבול ביטחוני בבקעת הירדן, גושי התיישבות, ירושלים מאוחדת, לא חוזרים לקוי 67' ולא עושים שום דבר שהוא חד צדדי. מה שנעשה זה לשחרר הכרזה סתם, וחבל שמשחקים באנשים".

 

-אתה בעד או נגד סיפוח?

"לא עניין של בעד או נגד".

 

-יש שם 400 אלף יהודים. אתה רוצה אותם חלק ממדינת ישראל?

"אני רוצה את כל היהודים כחלק ממדינת ישראל ואני דואג לכל היהודים במדינת ישראל ואני דואג לכל הישראלים במדינת ישראל – לא רק לכל היהודים. ואני אומר לכם שזו תוצאה של משא ומתן וזה לא מכתיב את המשא ומתן".

 

-מה קורה אצלכם במטה? הדלפות, מריבות פנימיות. אתה לא מנהל את המטה שלך?

"אני מנהל את המטה שלי ויש אנשים נוספים שעובדים ומדובר במערכת פתוחה. אנחנו לא מדליפים לכם בעצמנו, אני לא לוקח חומר סודי ומדליף למישהו אחר. את זה אתה לא רואה שעשיתי".

 

-יצאו מהמטה שלכם לא מעט הקלטות. בדקתם מי זה?

"ראית אותי או מישהו מאנשיי, מהמנהיגים, לוקח חומר פורמלי, עזוב את זה שהוא סודי ביותר - ומוציא למישהו אחר? ראיתי את אנשי הקבינט ובכירים בתוכו מאוד עושים את זה. לא ראיתי חקירה, לא ראיתי בדיקה. אנחנו מערכת פתוחה, אנשים מדברים. דרך בכל ההקלטות האלה, מה יצא? דילמות ושיח פוליטי".

 

-באחת מהן הסברת על ההסדר שיאפשר לך להיכנס לממשלת נתניהו, בשעה שבאולפנים אתה אומר אחרת.

"ואתם מתעלמים ממה שאמרתי בחודש וחצי שעברו מאז. הן היו לפני חודש וחצי ומאז הסתבר לנו שבני דודים, מקורבים, מחוברים לעסקאות שאחרים לא מכירים אותן, וגוזרים קופונים פיננסים מהסיפור הזה. כדאי שלא נתעלם ממה שקרה חודש אחר כך".

 

-יש אינדיקציות שתוכנית טראמפ תעלה מיד אחרי הבחירות על השולחן. אם נתניהו יצטרך אותך, האם תתגייס?

"אני אנצח, טראמפ ימתין שנרכיב את הממשלה, אחר כך הוא יגיש את התכנית שלו, נראה מה כתוב שם ונראה מה עושים".

 

-תודה רבה לך.

"תודה רבה לכם, ואני מבקש מכולנו - יש יומיים אחרונים, כמובן שאני תומך בעצמי ואני חושב שקריטי שנהיה הכי גדולים, אבל לצד הרצון שלי לנצח ושנהיה הכי גדולים בהרכבת הממשלה הבאה, אני עדיין קורא להתנהגות אתית, מכבדת, לא אלימה של כל הציבור הישראלי בכל הקלפיות, כל אחד במה שהוא מאמין בו וכל אחד עם הדרך שלו, העיקר שנישאר בני אדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
גנץ באולפן ynet, היום
צילום: אבי מועלם
מומלצים