שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחמד טיבי: "נהיה גוש חוסם לגזענות ולפאשיזם"
  בראיון באולפן ynet סירב מספר 2 בחד"ש-תע"ל לומר אם מפלגתו תמליץ על גנץ: "לא רוצים להיות בקואליציה, אבל רוצים להיות גוש חוסם לשנאת הערבים". על אמירת השרה גמליאל: "אם תזדקק לרופא, לא אהסס לטפל בה"

   

   

  מספר 2 בחד"ש-תע"ל מסרב לומר אם מפלגתו תמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה בפני נשיא המדינה, אבל מבטיח כי "נהיה גוש חוסם לגזענות, ליהירות ולפאשיזם". צפו בריאיון באולפן ynet עם ח"כ אחמד טיבי , יומיים לפני הבחירות.

   

  - הסקרים מראים שיותר ויותר אזרחים ערבים במדינת ישראל לא רוצים ללכת להצביע בשבילכם, צפויה ירידה באחוז ההצבעה.

  בבחירות האחרונות שיעור הצבעה היה 63% עם הרשימה המשותפת, לפני זה זה היה 56%. נחכה ליום שלישי, נראה שהשיעור יתקרב לשיעור שהיה לפני הרשימה המשותפת. יש תזוזה ביומיים-שלושה האחרונים, ואני מעריך שהיא תמשיך כי נכנסים ראשי רשויות, מובילי דעת קהל. גם אלה שהסיבה העיקרית שהם נשארים בבית, לפי מה שהם אומרים, זו אדישות.

  אחמד טיבי ראיון אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
  טיבי: "הכנסת היא המקום החשוב ביותר"(צילום: אבי מועלם)

  - הם לא מאמינים בפרלמנט הישראלי?

  יש כאלה שלא מאמינים בשלטון המרכזי, בפרלמנט, בכנסת. הם מאמינים יותר בשלטון המקומי, בעירייה, ברשות המקומית, כי יש שם שלטון ישיר, תקציב ישיר, למרות שהפרלמנט הוא המקום החשוב ביותר, הכנסת היא המקום החשוב ביותר.

   

  - כשהיהודים מסתכלים על הנבחרים הערבים ורואים את השיח שאתם מנהלים, הם אומרים לעצמם שאי אפשר לעשות איתכם עסקים.

  זו אמירה רדודה כי רוב העיסוק של חברי הכנסת הערבים בכנסת הוא בנושאים חברתיים כלכלים. אני העברתי יותר חוקים מח"כים יהודים בקואליציה, חוקים חברתיים צרכניים ממדרגה ראשונה. התקשורת הישראלית מתעניינת יותר בנושאים מדיניים ומזניחה את העיסוק שלנו בנושאים חברתיים כלכליים. התקשורת הערבית מכסה את כל הפעילות.

   

  - עד כמה אתם שחקנים משמעותיים במערכת הבחירות הזו?

  האמירה "ביבי או טיבי" של נתניהו היא המשך ישיר של "הערבים נוהרים אל הקלפיות". כלומר, הוא רוצה להפחיד את המצביעים היהודים שהערבים אוטוטו משתלטים על לשכת ראש הממשלה, וקרוב לודאי שכנראה אנחנו לא שם. הוא רוצה לומר שלא רק האזרחים הערבים הם סוג ב', הוא רוצה לומר שהמצביעים הערבים הם סוג ב', ואנחנו לא רוצים להיות סוג ב', לא כאזרחים ולא כמצביעים ולכן חשוב להשתתף בבחירות, חשוב להשפיע, גם בתור אופוזיציה אני יכול להשפיע מתוך ועדת הכספים, מתוך מגע עם משרדי ממשלה על תקציבים.

  אחמד טיבי ראיון אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
  "לא רוצים להיות סוג ב'". טיבי באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)
   

  - למה לא לשאוף לשלטון, להיות באמת חלק מהמשחק הדמוקרטי הישראלי?

  אנחנו חלק מהמערכת הפוליטית, אבל אנחנו לא רוצים ולא יכולים להיות בקואליציה. יש שם אחריות קולקטיבית, הסברתי אותה כמה פעמים. אבל אנחנו רוצים להיות גוש חוסם לגזענות, להדרה, לפאשיזם, לשנאת הערבים. הרשימה שאני מייצג, חד"ש-תע"ל, היא רשימה שכל המועמדים שנמצאים בה הוכיחו את עצמם בעשייה, הן פרלמנטרית, הן פוליטית, הן מדינית, הן חברתית.

   

  - כשאתה שומע את גילה גמליאל מאיימת על כך שתהיה שר הבריאות בישראל, מה אתה חושב בתור רופא?

  אני יכול לומר שאם גילה גמליאל תזדקק לרופא בכנסת אני לא אהסס לטפל בה. אני רוצה להזכיר לכם שגילה גמליאל היא נשרה לשוויון. הבנתם את האוקסימורון?

   

  - גוש חוסם?

  גוש חוסם זה לא מצב קיים. תלוי בתוצאות. אנחנו רוצים להפיל את הימין, את נתניהו. גנץ תוקף את המפלגות הערביות כמעט באותו מטבע של נתניהו.

   

  - תמליץ על גנץ?

  אני רוצה לראות מה התוצאות. אם מישהו יפנה לחד"ש-תע"ל אנחנו נדון בזה בתוך חד"ש-תע"ל. לציבור הערבי יש דרישות ברורות – ביטול חוק הלאום, חוק קמיניץ, תשתיות, תקציבים. גם אם גנץ ייבחר וגם אם נתניהו ייבחר, תפקידנו לשדרג את מעמד הציבור הערבי. חשוב מאוד לצמצם את הפערים, ויש פערים. אנחנו נהיה גוש חוסם של הגזענות, של היהירות, של הפאשיזם. אני נגד לגליזציה של קנאביס, אבל אני בעיקר נגד לגליזציה של פאשיזם שכנראה הולך להיות בממשלה.

   

  - אם התמונה הפוליטית תהיה כזו שתוכל להשפיע על מי ירכיב את הממשלה, אתה תהסס להמליץ על גנץ?

  אנחנו רוצים להשפיע בכיוון של שדרוג מצב הציבור הערבי, אפשרות של חיים משותפים בין יהודים לערבים, סיום הכיבוש ותהליך מדיני שיוביל לחזון שתי המדינות. גם אם נישאר באופוזיציה אנחנו רוצים להיות אופוזיציה עם השפעה, וזה אפשרי.

   

  - יכול להיות שאתה לא רוצה להודות בכך שתמליצו על גנץ כדי לא לעשות לו נזק בקמפיין?

  הוא עשה לנו נזק בכך שהוא תקף את המפלגות הערביות. לא היה לו אומץ לדבר על הציבור הערבי בצורה שוויונית וההתקפה שלו על המפלגות הערביות לא הייתה לעניין. אנחנו הח"כים הערבים, באופן ממוצע, מהטובים שהיו בפרלמנט.

   

  - בכל פעם שתוקפים אתכם בימין הישראלי אז אתם גדלים ויש עימות.

  אנחנו מוותרים על ההתקפה הזאת, כי המטרה של המשפט "ביבי או טיבי" זה לא לתקוף את ביבי אלא לעשות דה-לגיטימציה של הציבור הערבי ושל המצביעים הערבים, וזה נורא.

   

  - אתה נהנה מזה, נהיית כוכב על.

  אני לא צריך להיות כוכב על. אני מכיר אותה סיסמה על הקירות מלפני 20 שנה. אנחנו רוצים להיות מצביעים שוויונים, שווים, בלי פגיעה בלגיטימיות של המצביע הערבי.

   

  הקולות המתלהמים יותר - זחאלקה, זועבי - נשארו בחוץ. נראה משהו אחר מהרשימות הערביות?

  יש שתי רשימות, יש אלטרנטיבות לציבור הערבי. גם לפי הסקרים וגם לפי הרחוב הציבור פונה אלינו יותר, לחד"ש-תע"ל, גם בגלל הביצועים, ההצלחה, העשייה בכנסת, העשייה הבינלאומית.

   

  - סגנון אחר?

  תבדקו את העשייה שלנו בכנסת, אנחנו מתייחסים ברצינות לעבודה שלנו. אנחנו רוצים להיאבק בפשיעה, בהריסת בתים, להשיג תקציבים, לפעול לתעסוקה. הייתי יו"ר ועדה שעסקה במיוחד בתעסוקת ערבים למרות תעשיית השקרים שמתארת את הח"כים הערבים שלא עוסקים בענייני הציבור הערבי. יש חוקים אוניברסלים שאני חוקקתי שכל האזרחים במדינת ישראל נהנים מהם, זו עבודה פרלמנטרית ראויה גם של חבריי וגם שלי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים