שתף קטע נבחר

גנץ עם מופז ומרידור: "מרגישים את הסחף"; נתניהו בכנס חירום במעונו

התומכים החדשים שאול מופז ודן מרידור הצטרפו לראשי רשימת כחול לבן בתל אביב. מופז: "בנימין ראוי להנהיג". מרידור: "קשה לי עם מה שקרה לליכוד". נתניהו גייס את ראשי המפלגה ל"כינוס חירום" בבלפור, וגם שאר המפלגות מנסות להעביר מסרים אחרונים בנאומים וכנסים ברחבי הארץ

 

 

  

על קו הסיום: פחות מיומיים לפני הבחירות והקמפיינים של המפלגות מתחילים להגיע לסיומם. בכחול לבן קיימו הערב (א') את כנס הפעילים האחרון לפני הבחירות בהשתתפות כל ראשי הרשימה בגני התערוכה בתל אביב. בליכוד מקיימים "כינוס חירום" של בכירי המפלגה בבית ראש הממשלה, שמזהיר מפני שאננות שעלולה להוביל למהפך.

 

 

 

בין הנכנסים למעון ראש הממשלה הערב: גדעון סער, מירי רגב, יריב לוין, אמיר אוחנה, דודי אמסלם, יובל שטייניץ, זאב אלקין, ציפי חוטובלי, וגם המשוריין ממפלגת הבית היהודי אלי בן דהן. 

 

  (צילום: מוטי קמחי)
גנץ בכנס ונתניהו במפגש עם ראשי הרשויות(צילום: מוטי קמחי)

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר כי הם "מרגישים את הסחף" אך כי ישנה עדיין עבודה רבה: "שתי בשורות. הפחות טובה: עוד לא ניצחנו. והבשורה הטובה: ננצח. אנחנו מטר מהניצחון. אבל אנחנו עוד לא שם. לא ניתן לנתניהו להיות המפלגה הכי גדולה אנחנו נוביל וכולם מבינים שאנחנו חייבים להיות המפלגה הכי גדולה. הנשיא ירים טלפון וניקח את זה משם".

 

גנץ הוסיף ואמר: "אני אקים קבינט פיוס חברתי, יהיו חברים בו כולם ונתחיל לדבר אחד עם השני. אם אנחנו לא נעשה את זה, אז תהייה פה ברית של קיצוניים".

 

שטייניץ מחוץ למעון רה
שטייניץ מחוץ למעון רה"מ(צילום: אלכס קולומויסקי)

גדעון סער מחוץ למעון רה
גדעון סער מחוץ למעון רה"מ(צילום: אלכס קולומויסקי)

לאירוע של כחול לבן הגיעו גם תומכים חדשים של המפלגה, ובהם שר הביטחון לשעבר מטעם הליכוד שאול מופז וכן שר המשפטים לשעבר בממשלת הליכוד דן מרידור. שניהם דמויות בולטות בעבר של מפלגת השלטון שהעתיקו את תמיכתם מהליכוד אל מפלגתו של הטוען לכתר.

 

 

מופז דיבר על היכרותו ארוכת השנים עם "בנימין גנץ" (כך במקור) במסגרת מערכת הביטחון, וטען כי בא להעיד על כך שגנץ מתאים להיות ראש ממשלת ישראל: "אנו מבקשים ממנהיגנו, ראשית, שיהיו בני אדם עם חמלה, עם אהבת הזולת, דוברי אמת, צנועים. גנץ הוא אדם שפיו וליבו שווים, הוא מתכוון למה שהוא אומר וכמובן נותן דוגמה אישית. מאות ואלפי חיילים ואזרחים הלכו אחרי בנימין גנץ, סמכו עליו בעייניים עצומות, באתי לומר לכם הערב, יש על מי לסמוך".

 

דן מרידור: "מעולם בליכוד לא הייתה מחלוקת על דמוקרטיה"

מרידור התייחס לעברו בליכוד ותקף את העומדים בראש המפלגה כיום: "וידוי אישי. קשה לי מאוד עם מה שקרה לתנועת הליכוד. מפלגה לאומית וליברלית. ולאן הדרדרנו היום. תוקפים משטרה, פרקליטות, רוצים לקצץ להם בסמכויות. מעולם בליכוד לא היתה מחלוקת על דמוקרטיה. מי שתומך היום בערכים האלה הופכים אותו לבוגד".

 

מרידור הוסיף ותקף: "אנחנו בדרך למדינה אחת עם שני משטרים. השחיתות מרימה ראש. תראו את האווירה. אפשר להגיד שהכול זה שמאל. אלשייך שמאל, מנדלבליט שמאל, כולם שמאל. מי שנלחם בשחיתות הוא שמאל.

 

כנס הפעילים האחרון של מפלגת כחול לבן לפני הבחירות (צילום: מוטי קמחי)
דן מרידור. תקף את הליכוד(צילום: מוטי קמחי)

"ראש ממשלה צריך להיות הרבה דברים - ידען וחכם והכל בסדר, אבל אני לא יכול להגיד לילדים שלי, לנכדים שלי, תסתכלו על ההנהגה, תראו מה הם עושים, תעשו כמותם. אם אין חזון מוסרי, אם אין יושר, אני לא רוצה להשלים את המשפט. ומצד שני, אני מכיר את החבורה הזאת שניצבת כאן היום ברשותו של בני גנץ וחבריו, אני מכיר חלק מהם היכרות מאוד עמוקה, אני סומך במאה אחוז על יושרם האישי, על הבנתם בביטחון ישראל. אני חושב שאכן הגיע הזמן. מה יעשה אדם ברחוב שייגש אליו שוטר? הוא יגיד לו 'אתה שמאלני, מי אתה בכלל?'".

 

 

כנס הפעילים האחרון של מפלגת כחול לבן לפני הבחירות (צילום: מוטי קמחי)
מופז מדבר על גנץ(צילום: מוטי קמחי)

גבאי: "כחול לבן צריכים להצהיר שהם נגד סיפוח"

גם המפלגות הקטנות יותר עושות מאמץ אחרון, כאשר יו"ר העבודה, אבי גבאי כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת יחד עם ח"כ סתיו שפיר וח"כ עמר ברלב,  יו"ר זהות משה פייגלין מגיע לקריית מוצקין, יו"ר ש"ס אריה דרעי נואם בבתי כנסת באשדוד ובבני ברק ויו"ר מרצ תמר זנדברג נואמת גם היא בתל אביב.   

 

גבאי הזהיר מפני סיפוח שני מיליון פלסטינים ביהודה ושומרון: "אתמול יצא המרצע מן השק. נתניהו אמר בקולו שלו ושבמידה שינצח הוא מתכוון לקחת את ישראל להרפתקאה המסוכנת בתולדותיה. שני מיליון פלסטינים שיהיו אזרחי ישראל זה אסון. כל מחנה השינוי ציפה לשמוע היום גם מכחול לבן אמירות חדות וברורות - 'אנחנו נגד סיפוח, נקודה'. במקום זה שמענו את יו"ר כחול לבן אומר 'סיפוח זה לא עניין של בעד או נגד'".

 

לדברי גבאי, "הסיבה שאנחנו מתחייבים לא לשבת עם נתניהו היא לא רק כתבי האישום והחשדות בשוחד. אנחנו מתחייבים מסיבה אחת פשוטה, כי הדרך של מפלגת העבודה הפוכה מהדרך של הליכוד".

 

 

 

יו"ר מפלגת זהות, משה פייגלין דיבר בכנס בחירות בקריות וחזר למקורות: "אני רואה פה היום קהל מגוון, ביניהם חברים ותיקים שאני זוכר עוד מתקופת הליכוד. אתם יודעים שהקמפיין שאני עוסק בו התרכז בעיקר בנושאים כלכליים-חברתיים, אבל נותרתי נאמן לחלוטין לארצנו מולדתנו. דווקא מי שקפץ לחיקו של הגוש החמים, עיקר את עצמו מהיכולת לשמור על ארץ ישראל. דווקא מפלגת זהות שנותרה מחוץ לגוש הפכה להיות הגורם הפוליטי היחיד שיוכל לעמוד איתן על שמירת הארץ בכל ממשלה שתקום".

 

 

 

 

פייגלין בקריית מוצקין (צילום: גיל נחושתן)
פייגלין בקריית מוצקין(צילום: גיל נחושתן)

יו"ר ש"ס אריה דרעי המשיך בקמפיין הגעוואלד בכינוס בחירות באשדוד: ״אנחנו נמצאים במצוקה גדולה מאוד. לצערנו הציבור המסורתי והדתי שרוצה בהצלחת התנועה נמצא כעת במסע תעמולתי גדול מאוד מצד ראש הממשלה. היינו הראשונים לתמוך בו בכל הכוח, אבל בימים האחרונים הוא התחיל במסע תעמולה כבדה מאוד גם בציבור שלנו". דרעי התחייב כי "כל מי שיצביע ש״ס יקבל גם את נתניהו חזק" וביקש ממשתתפי הכנס להיות "השגרירים האמיתיים שיסבירו את הנתונים האלה".  

 

נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שלום הכהן, תקף: "ראיתי שליברמן כותב 'אני איש ימני וחילוני'. הוא טיפש מטופש. אני מתפלל שהשונאים שלנו לא יצליחו. מתפלל תפילה גדולה שש״ס תעלה במנדטים שאף אחד לא יוכל להקים ממשלה בלעדיה".

 

 

בחוג בית של מרצ בבית חנה בתל אביב פרצה הערב מהומה כאשר אדם בשם אייל הקריא מדף הודעות ספאם שקיבל לטלפון הנייד שלו, בשעה שיו"ר המפלגה תמר זנדברג ניסתה לתחיל לשאת דברים.

 

בהמשך, נתנה לו את רשות הדיבור ואת המיקרופון. הוא קרא רשימת הודעות שקיבל: "מחר מפגש עם יו"ר מרצ תמר זנדברג בתל אביב. ההודעה נשלחה ב-31 במרץ בשעה 17:16, זה לא מהיום", "מחר מפגש עם היו"ר זנדברג בתל אביב. לכל הפרטים, לינק לעמוד פייסבוק", "ב-1 באפריל, 20:30 בבית ציוני אמריקה בתל אביב. להסרה, השב הסר". כשלקחה את המיקרופון הסלים האירוע לחילופי מהלומות בין פעילי מרצ לבין אותו אדם שלבסוף יצא מהאולם.

  

מוקדם יותר, הזניק יו"ר כחול לבן בני גנץ שיירה של מאה אופנוענים, כחלק מקמפיין השטח של המפלגה "כל קול קובע". גנץ אמר לפני צאת השיירה: "כולם מבינים את החשיבות בשינוי שצריך לקרות במדינת ישראל לכן אנחנו נחושים להמשיך קדימה. אנחנו יוצאים לסיבוב קטן. מי יודע מתי הפעם הבאה שנוכל לרכוב על אופנוע? אבל נמצא את הרגע. אנחנו יוצאים למסע שהוא עכשיו קצר, אבל מחרתיים יהיה ארוך להובלת מדינת ישראל למקום הטוב והנכון".

 

 

מהצד האחר, ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך בקמפיין שמתמקד כאמור בסכנה להמשך שלטון הימין. אחר הצהריים אמר לראשי ערים במעונו הרשמי בבלפור: "הייתי ב-1999. כרגע אני מזהה בעיה דומה. אם לא משנים כרגע את המגמה - אנחנו הולכים להפסיד. הנשיא ריבלין אמר דבר פשוט. אם אין 61 ממליצים אז המפלגה הגדולה מנצחת ומרכיבה ממשלה. אין לנו 61. פייגלין מסרב להתחייב. במצב שאין גוש אז לפיד וגנץ הם המפלגה הגדולה. כך לפי הסקרים בתקשורת וככה לפי הסקרים שלנו.

  

קמפיין הבחירות של הליכוד אל מול קמפיין הבחירות של כחול לבן (צילום: AP)
שלטי הליכוד וכחול לבן(צילום: AP)

נתניהו וראשי הרשויות ()
נתניהו וראשי הרשויות

"בסקרים בקרב אנשים שאומרים שהם בטוח הולכים להצביע, הפער גדל אף יותר. ב-2015 זיהיתי את אותה בעיה כשבוז'י וציפי הובילו בסקרים. התקשורת אז לא הסתירה את השמחה שלה שהשמאל הולך לנצח. היום קורה אחרת. לפיד וגנץ הולכים לנצח, אבל התקשורת למדה את הלקח והיא מנסה להרדים את האנשים שלנו ואומרת שהליכוד ינצח. ממתי התקשורת מעודדת את הליכוד? רק כשהיא רוצה שנפסיד.

  

"לכן אני קורא לכם עכשיו לפעול מיד כדי שאנשים יצביעו לליכוד. לפיד וגנץ יקימו ממשלת שמאל עם העבודה ומרצ ועם התמיכה של המפלגות הערביות, כפי שאיימן עודה כבר אמר. מקסימום הם יקחו עוד מפלגה אחת של עלי תאנה. אבל אם אנחנו ננצח, אנחנו ניקח את כל מפלגות הימין - ליברמן, בנט, רפי פרץ, סמוטריץ', פייגלין כחלון. אז מה זה משנה עוד מנדט או פחות מנדט אם אנחנו מפסידים?".  

 

 

נתניהו הפציר בראשי הערים התומכים בליכוד: "מוכרחים להעיר את האנשים. מוכרחים להעיר אותם להצביע לליכוד. ההבדל היחיד בין 2015 להיום זה שהתקשורת למדה את הלקח. לכן הם לא מפסיקים להגיד שאנחנו מנצחים כי יש לנו גוש. הם יודעים שאין לנו גוש. הם מראיינים את פייגלין ויודעים שהוא לא מתחייב לנו. לכן ביקשתי לקיים עכשיו אתכם כינוס חירום כדי להעיר את האנשים שלנו ולהציל את שלטון הימין. זה מה שצריך לעשות עכשיו וצריך לעשות את זה מהר כדי שהליכוד תהיה המפלגה הגדולה ביותר. זאת הדרך היחידה להקים ממשלת ימין ולמנוע את הקמת ממשלת השמאל של לפיד וגנץ יחד עם מרצ, העבודה ובתמיכת המפלגות הערביות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים