שתף קטע נבחר

גם החרדים חוששים מזליגת קולות לפייגלין: "זה פייקלין"

מפלגת זהות מבטיחה פטור משירות צבאי והימנעות מלימודי ליב"ה ומצליחה להלחיץ את עסקני יהדות התורה שחוששים מאובדן קולות: "פייגלין מצליח לבלבל את הציבור ויש כאלה שלא מבינים באיזו סכנה מדובר"

 

 

  (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל)
ליצמן ופייגלין(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל)

 

יילכו אחרי ההבטחות לוויתור על לימודי ליב"ה ופטור משירות צבאי? ביהדות התורה מזהים בשבועות האחרונים זליגה של מצביעים פוטנציאלים מהזרם המרכזי בציבור החרדי אל מפלגת זהות של משה פייגלין - ומנסים לעצור את הסחף.

 

פייגלין ואנשיו הגבירו את עוצמת הקמפיין בריכוזי החרדים, והצליחו לחדור אפילו אל תוך הפלג הליטאי הירושלמי, המזוהה עם המאבק האלים וחסר הפשרות בחוק הגיוס. 

 

  

בזהות מכוונים את המסרים לחרדים שמאוכזבים מעסקני המגזר ואינם רואים את עצמם מחויבים להוראות הרבנים בנושאים פוליטיים. את אלה רואים במפלגה כתומכים פוטנציאלים בפייגלין ומקווים כי הם יזדהו עם משנתו וייתנו לו את קולם - לא רק כהצבעת מחאה.

 

עיקר המאמץ של יהדות התורה בימים אלה הוא לעצור את הזליגה לליכוד, שהיקפה גדול בהרבה, אבל במפלגה לא מפקירים גם את החזית מול זהות. היו"ר יעקב ליצמן הזהיר אתמול כי הוא מזהה "טשטוש גובר" בעניין בקרב העצמאיים במגזר, שאותם הוא מגדיר "שוליים" - והזהיר מהמשמעויות.

 

יעקב ליצמן יהדות התורה בבני ברק בחירות 2019 (צילום: מוטי קמחי )
יהדות התורה. גם הם חוששים מפייגלין(צילום: מוטי קמחי )

ליצמן אמר: "אני לא מעלה על דעתי שיש אנשים חרדים, שומרי תורה ומצוות, שיצביעו לאדם שברשימתו יש מישהו שמצהיר נגד מצוות ברית מילה, שזה מיסודות הדת והאמונה לאורך הדורות, ושבמקום השני שלו נמצא אמסלם, שיחסו לדת מוכר ודעותיו מוכרות. זה בלתי מתקבל על הדעת".

 

"פייגלין מנסה לסמם את הציבור ומצליח לבלבל אותו עם מילים יפות כמו 'לגליזציה', ויש כאלה שלא מבינים באיזו סכנה מדובר", הוסיף ליצמן, "אני לא מאמין שיהיו הרבה חרדים שיעשו את זה, ומקווה שבסופו של דבר רוב-רובו של הציבור החרדי יישמע לגדולי הדור".

 

"פייגלין מפתיע את המגזר"

חבר סיעתו של ליצמן, ח"כ אורי מקלב, היה תקיף עוד יותר, ואמר ל-ynet: "פייגלין זו אשליה שמטעה את הציבור, ובמיוחד את הצעירים. ההצעות והרעיונות אינם ישימים ואין להם כלל היתכנות מעשית לביצוע. זוהי הונאה של הציבור. מדובר בהזיה שאין מאחוריה דבר. זהו בעצם פייקלין".

 

"בשביל ליישם את האשליות של פייגלין - גם רוב של שישים ואחד פייגלינים בכנסת לא יעזרו", הוסיף מקלב בלעג, "יצטרכו לבטל את בית המשפט העליון, לפטר את כל היועצים המשפטיים ולפרק את מרבית ממשרדי הממשלה - ובעצם להקים את המדינה מחדש".

 

אורי מקלב (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)
אורי מקלב. "זה פייקלין"(צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

מני גירא שורץ, פרשן ויועץ תקשורת חרדי, ניסה להסביר את התופעה: "כל מי שעוסק בנושא הפוליטי מקבל שוב ושוב ריקושטים על חרדים שאהבו את הגישה של זהות, שבזה לקומבינות ולדילים כנהוג בפוליטיקה הישראלית, ומציגה מצע מפורט, אמיץ ונועז, שעושה ריסטארט לכל הפוליטיקה הישראלית".

 

"פייגלין מפתיע את המגזר וגורם ללחץ - כמעט בהלה - בקרב הפוליטיקאים", הוסיף מני גירא שורץ, "ישנה תמימות דעים שהוא נוגס להם בקולות, וגם הוא עצמו מודע לזה, ולכן משקיע בפרסום באזורים חרדים ובמסרים שמתאימים לחרדים". עם זאת העריך כי "הרב אמסלם שברשימתו, יחד עם הנציג שמתנגד לברית מילה, קצת מצננים את האופציה לבחור ברשימה".

 

 

"נותרתי נאמן לארצנו מולדתנו"

פייגלין עצמו דיבר אמש בכנס בחירות בקריות וחזר למקורות: "אני רואה פה היום קהל מגוון, ביניהם חברים ותיקים שאני זוכר עוד מתקופת הליכוד. אתם יודעים שהקמפיין שאני עוסק בו התרכז בעיקר בנושאים כלכליים-חברתיים, אבל נותרתי נאמן לחלוטין לארצנו מולדתנו. דווקא מי שקפץ לחיקו של הגוש החמים, עיקר את עצמו מהיכולת לשמור על ארץ ישראל. דווקא מפלגת זהות שנותרה מחוץ לגוש הפכה להיות הגורם הפוליטי היחיד שיוכל לעמוד איתן על שמירת הארץ בכל ממשלה שתקום".

 

לאחר מכן השיב פייגלין לכמה שאלות מהקהל. לשאלה שעלתה לגבי פונדקאות השיב: "אם אתה רוצה לעשות פונדקאות באופן פרטי אף אחד לא יפריע לך. יש לי וויכוח עם קהילת הלהט"ב בנושא הזה. קהילת הלהט"ב תקבל בזהות את המדינה הליבראלית ביותר, החופשיות ביותר, אבל מה לעשות כשמדובר בילדים המדינה חייבת להיות מעורבת וכאן נכנסים שיקולים ערכיים של מה היא טובת הילד".

 

הוא התייחס גם לשיטת השוברים שאותה רוצה זהות לקדם במערכת החינוך: "אנחנו מאמינים שמהר מאוד יתבהר לתלמידים ולמורים שאיכות החינוך שמקבלים הוא יותר טוב במערכת החדשה מאשר המערכת הישנה. אם חלילה זה לא יעבוד, תמיד ישנה המערכת הישנה".

 

על מערכת המשפט אמר: "אומרים לי שאני רוצה להרוס את מערכת המשפט, שטויות. אין דבר כזה מדינה בלי מערכת המשפט, זה ברור לחלוטין. אבל לבית המשפט אין לו אלא את אמון הציבור. כך אמר ובצדק נשיא בית המשפט האגדי, אהרון ברק, אך הוא זה שגרם לאובדן האמון במערכת המשפט במדינת ישראל היה אותו אהרון ברק".


פורסם לראשונה 07/04/2019 23:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל
יעקב ליצמן ומשה פייגלין
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל
מומלצים