שתף קטע נבחר

החיילים מצביעים: "חגיגת הדמוקרטיה התחילה בצה"ל"

בצבא החלו בהליך ההצבעה, שיימשך 72 שעות ב-643 קלפיות. עמית סירי, חייל מתל אביב: "זו הפעם הראשונה שיש לי זכות הצבעה ואני מתרגש. יש הרגשה של שליחות ואחדות". יו"ר ועדת הבחירות: "דואגים שכל אחת ואחד יוכלו להצביע"

 

 

 

החיילים כבר מצביעים: בצה"ל החל אמש (שבת) הליך ההצבעה בבחירות לכנסת ה-21, שיימשך 72 שעות ב-643 קלפיות שמפוזרות בכל שבעת הפיקודים והזרועות. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, מלווה במנכ"לית הוועדה, עו"ד אורלי עדס, ביקרו היום ביחידת "ניצן" שבמחנה עופר ליד ירושלים וצפו בהליך הבחירות. חיילי יחידת ההנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם) היו הראשונים להצביע בבסיסי צה״ל.

 

כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על הבחירות במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

חיילים מתחילים להצביע לבחירות סמוך לרצועת עזה (צילום: AFP)
חגיגת דמוקרטיה. חיילים מצביעים סמוך לרצועת עזה(צילום: AFP)

חיילים מתחילים להצביע לבחירות סמוך לרצועת עזה (צילום: AFP)
מצביעים ליד רצועת עזה(צילום: AFP)
 

כבכל בחירות, פריסת הקלפיות המלאה הופקדה למשמרת בידי יו"ר ועדת הבחירות, ששוחח עם החיילים והמפקדים המצביעים ועם בעלי התפקידים בבחירות בבסיס, וביקש לוודא שההליך מתנהל באופן תקין ושלכל חייל ניתנת זכות ההצבעה החשאית.

  

עמית סירי, חייל בן 21 מתל אביב, שמשרת בפלוגת "זיקית" בגדוד 636 של חיל האיסוף הקרבי, סיפר על התחושות: "זו הפעם הראשונה שיש לי זכות הצבעה ואני מתרגש, במיוחד שזה על מדים ויש הרגשה של שליחות ואחדות. כל החבר'ה פה מדברים על הבחירות, למי כל אחד מצביע. אני החלטתי למי להצביע רק בימים האחרונים, אחרי חשיבה ממושכת והתייעצות עם המשפחה, עם החברים וגם לאחר קריאה של כל מצע ומה שמעניין אותי בו בעיקר. חיכיתי לרגע הזה ואין ספק שגם אם לא הייתי בצבא הייתי מצביע, אבל פה ההרגשה מיוחדת יותר".

חיילים מתחילים להצביע לבחירות סמוך לרצועת עזה (צילום: רויטרס)
מצביעים בעוטף עזה(צילום: רויטרס)

חיילים מתחילים להצביע לבחירות סמוך לרצועת עזה (צילום: רויטרס)
חיילים מצביעים סמוך לרצועת עזה(צילום: רויטרס)

חיילים מתחילים להצביע לבחירות סמוך לרצועת עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

חיילים מתחילים להצביע לבחירות סמוך לרצועת עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

יו
יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר במחנה עופר(צילום: אלי מנדלבאום)

על מנת לאפשר לכלל החיילים לממש את זכות ההצבעה, צה"ל פרס כ-130 קלפיות ניידות במוצבים וביחידות מרוחקות. "הבחירות בצה"ל החלו עוד אתמול בלילה, כי אנחנו רוצים לתת לכל חייל באשר הוא את האפשרות להצביע", הסביר השופט מלצר. "מאחר והחיילים מפוזרים בהרבה מקומות אז דאגנו לפיזור של הקלפיות. אני רואה שיש חיילים רבים שזו ההצבעה הראשונה שלהם והם מתרגשים לא פחות מאיתנו, ויש גם מסירות של החיילים, לא רק בשירות שלהם ובמה שהם עושים במבצעים אלא גם בהגעה שלהם לקלפי ובהצבעה. ועדת הבחירות וצה"ל ידאגו לכך שהבחירות יהיו תקינות, הגונות וחשאיות ושהחיילים יוכלו להחליט למי להצביע כמו כל עם ישראל".

 

מלצר שיבח את ההיערכות של צה"ל לבחירות והגדיר אותה "מופתית". "החגיגה של הדמוקרטיה התחילה בצה"ל", הוסיף. "עוד קודם לכן היא החלה בנציגויות ישראל בחו"ל, אבל צה"ל הוא בהחלט המרכיב המרכזי. הדאגה היא שכל אחת ואחד יוכלו להצביע ואנחנו רואים שזה מתבצע".

 

ועדת הבחירות וצה"ל גם ניצלו את ההזדמנות שגלומה ביום הבחירות כדי לסייע לחיילים בודדים ולכאלה שזכאים סיוע כלכלי, והציבה אותם כסדרנים, כך שיקבלו שכר עבור עבודתם. "זה מבצע חשוב ואני מקווה שהוא יעבור בהצלחה", אמר מלצר. "זה מראה את הזיקה שבין העם לבין חיילי צה"ל גם במובן הדאגה לצרכים הכלכליים של אותם חיילים שנזקקים לזה".

 

לסיום, מלצר סיפר כי הפעם הראשונה שהוא הצביע בצה"ל הייתה מעט אחרי מלחמת יום הכיפורים, בבחירות שנדחו בשל המלחמה. "אתם צריכים להבין את האווירה, הייתה טראומה, זה לא היה פשוט", אמר.

 

בהכנת הכתבה השתתף יואב זיתון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חיילים מצביעים סמוך לעזה
צילום: AFP
מומלצים