שתף קטע נבחר

אשכנזי: "נתניהו רוצה להקים 'קואליציית מקלט', הוא חושש לעתידו"

בריאיון לאולפן ynet אמר הרמטכ"ל לשעבר ומקום 4 בכחול לבן: "הסיבה היחידה להקדמת הבחירות הייתה רצון נתניהו להתערב בהליך הפלילי". על המגעים עם החרדים: "הם לא אומרים בחוץ את מה שהם אומרים בחדרים". על פייגלין: "יש דברים אצלו שלא נוכל לקבל". וגם: "אם נוביל ב-5 מנדטים, נרכיב את הממשלה"

 

 

"ברור שהמפלגה הגדולה בפער משמעותי תרכיב את הממשלה", אמר הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי (כחול לבן) באולפן ynet. "ואלה יהיו אנחנו, אם נוביל בחמישה או שישה מנדטים. הציבור בישראל מבין - הפעם זו הצבעה אסטרטגית. בני או ביבי". 

 

גבי אשכנזי בראיון באולפן YNET (צילום: אבי מועלם)
גבי אשכנזי באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

 

לדברי אשכנזי, נתניהו רוצה להקים קואליציה של "מקלט": "זה לא רק החוק הצרפתי. מספיק שהוא יחתים את כל חברי הקואליציה על אי-הסרת חסינות. תשאלו אותו אם הוא מוכן להסיר את החסינות נוכח כתבי האישום.

 

"אני חושב שראש הממשלה חושש לעתידו", הוסיף. "הגענו לבחירות האלה לא בגלל משבר קואליציוני, הבחירות היו מתוכננות לנובמבר. אני חושב שאחרי הבחירות הוא יצטרך להתמודד עם כתבי האישום מהחמורים בספר החוקים של מדינת ישראל, וזה עוד לפני שדיברנו על הצוללות והמניות. אני חושב שהוא מאוד מוטרד, הוא נלחם על השרידות האישית שלו. אבל לא באנו כדי לפורר את נתניהו, באנו כדי להחליף את השלטון".

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

  

"ויתרתי על החיים הנוחים כדי לדאוג לילדים שלנו, לנכדים שלנו. אני רוצה שהמדינה תשנה כיוון", סיפר. על המהלכים לאותו שינוי כיוון - כלומר המגעים עם אנשי מפתח בהרכבת הממשלה דוגמת ליצמן ודרעי - ציין: "אני יכול לומר רק שאנחנו מדברים בחדרי חדרים וגם בחדרי חרדים. אנחנו מאוד מעודדים, הם לא אומרים בחוץ את מה שהם אומרים בפנים. כולם מבינים שאם נתניהו ייבחר זו תהיה ממשלה זמנית, כי תוך פחות משנה יהיו בחירות נוספות, וזה הדבר האחרון שכולם רוצים, במיוחד המפלגות הקטנות".

 

מסיבת עיתונאים מפלגה כחול לבן (צילום: מוטי קמחי)
ראשי מפלגת כחול לבן(צילום: מוטי קמחי)

האיחוד ()

בנימין נתניהו וולדימיר פוטין בקרמלין (צילום: EPA)
"נתניהו חושש לעתידו"(צילום: EPA)

בינתיים, אמר אשכנזי, חברי מפלגתו והפעילים בה "מתאבדים על כל קול". הוא מספר על ימים ארוכים בשטח, יחד עם אלפי מתנדבים, על הכנסים והאירועים המתוקשרים והלא-מתוקשרים. "ייתכן שאני חלש בפוליטיקה, אבל באנשים אני מבין, וכולם יודעים שעשינו פה משהו שאף אחד לא האמין שהוא יקרה.

  

על שיתוף פעולה עם מפלגת 'זהות' אמר כי "יש כמה דברים אצל פייגלין שלא נוכל לקבל", וציין למשל את ביטול שירות החובה בצבא שעליו מדבר יו"ר המפלגה. "אנחנו לא חושבים שאפשר לסגור את הצבא ולעבור לצבא שכירים. מצד שני, שמעתי שפייגלין לא מעמיד את זה כתנאי ושאפשר לדבר על הכול".

 

אחד הנושאים המדוברים במערכת הבחירות הנוכחית הוא לגליזציית הקנאביס. "אנחנו בפירוש בעד קנאביס רפואי ובפירוש בעד לגליזציה במודל שמרני", סיפר על עמדת מפלגתו, "אבל נעשה את זה מגיל 21, בסוף יש לנו חיילים שמתגייסים לצבא בגיל 18".

 

אשכנזי התייחס גם לאפשרות החבירה לליכוד בתרחיש שבו כחול לבן תרכיב את הממשלה: "חד וחלק, נדבר עם הליכוד. אנחנו רואים בהם שותפים מלאים, אבל ממש לא בראשות נתניהו. אנחנו היינו רמטכ"לים, אין לנו אפשרות לשבת עם רה"מ שמאפשר מכירת צוללות למצרים, פוגע ביתרון של צה"ל ומסתיר את זה מצה"ל. לא משחקים בזה, אנחנו לא סומכים על איש כזה. ליכוד כן - נתניהו לא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
גבי אשכנזי
צילום: אבי מועלם
מומלצים