שתף קטע נבחר

ריב על לימון: חירש-אילם ישלם 214 אלף ש'

פרי חריג בגודלו הוביל לעימות פיזי בין שני קשישים במועדון גמלאים בהרצליה. אחד מהם נפצע קשה בעינו, וביהמ"ש חייב את השני לפצות אותו

בית משפט השלום בתל אביב קיבל לאחרונה תביעה שהגיש קשיש שנפצע קשה בעינו במועדון גמלאים בהרצליה על רקע עימות אלים סביב לימון חריג בגודלו. השופט הבכיר יחזקאל הראל קבע כי הנתבע, חירש-אילם כבן 80, ישלם לנפגע כ-214 אלף שקל.

 

התובע סיפר כי בוקר אחד ב-2014 הגיע כהרגלו למועדון ואחד החברים הביא לימון כדי להכין תה. הלימון היה גדול במיוחד והחברים העבירו אותו ביניהם כדי להתרשם ממנו. התובע טען כי בשלב מסוים לקח הנתבע מידיו את הלימון, זרק אותו על עינו השמאלית בעוצמה רבה וברח מהמקום. לדבריו הוא עבר בהמשך שני ניתוחים וראייתו נפגעה באופן משמעותי.

 

הנתבע טען מנגד שהאירוע התרחש בשל העדר תקשורת בין הצדדים, מכיוון שהוא חירש אילם, לא קורא שפתיים ויכול לתקשר עם הזולת רק בשפת סימנים. לדבריו, הוא ביקש מהתובע את הלימון כדי להריח אותו, זה סירב והוא ניסה למשוך ממנו את הפרי. כשראה שהתובע לא משחרר אותו, עזב את הלימון וידו של התובע נשמטה ופגעה לו בעין. לאחר מכן הוא "לקח את עצמו" והלך הביתה. הוא הדגיש כי אחיזתו בלימון הייתה קלה והאשם בתאונה הוא התובע עצמו.

 

השופט יחזקאל הראל ציין כי נמצאו סתירות הן בגרסת התובע והן בגרסת הנתבע. הוא קבע שמחומר הראיות עולה כי הנתבע לא השליך ממרחק את הלימון על עינו של התובע. ניכר ששניהם אחזו שניהם בלימון ולאחר שהתובע סירב לתת אותו, ניסה הנתבע למשוך אותו בחוזקה מידיו. בשלב כלשהו שחרר הנתבע את אחיזתו בלימון וזה נהדף לעבר עינו של התובע.

 

עוד ניכר מהעדויות כי לנתבע עבר אלים ונראה כי באותם מקרים שבהם הוא התקשה בתקשורת עם אלו שבא עמם במגע, הוא לא אחת איבד את השליטה על עצמו.

 

השופט הבהיר כי התובע רשאי היה כמובן לסרב לתת לנתבע את הלימון. משכך, הנתבע לא פעל כדין כשניסה להוציא את הלימון בכוח מידיו. זאת ועוד, עוצמת הפגיעה מלמדת כי אחיזת הנתבע בלימון לא הייתה קלה. נקבע כי הנתבע עצמו העיד שציפה כי הרפייתו מהלימון, ללא כל התראה, תביא להדיפתו לכיוון גופו של התובע, אך הוא היה אדיש לתוצאה זו.

 

עם זאת קבע השופט שיש להטיל על התובע רשלנות תורמת לאירוע. לדבריו, שני הצדדים היו אמורים לצפות את האפשרות שככל שיעלה בידי מי מהם לגבור על האחר ולהחזיק את הלימון באופן בלעדי, תוצאה זו עלולה לגרום להדיפת הלימון לכיוון גופו של התובע.

 

השופט קבע שהתובע נותר עם נכות בשיעור 44% בעיניים ונכות נפשית, בשל דיכאון ותסמונת פוסט טראומטית, בשיעור 52.4%. הוא ציין כי כתוצאה מהאירוע התובע הפסיק להגיע למועדון והוא מסתגר לבד בביתו.

 

עבור עזרת צד שלישי, כאב וסבל, והוצאות רפואיות, ובניכוי 35% אשם תורם, חויב הנתבע לשלם לתובע 214,500 שקל בתוספת שכר טרחת עו"ד בשיעור 23.4%.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד מרק לייזרוביץ, עו"ד אייל בסרגליק
  • ב"כ הנתבע: עו"ד עמוס ון-אמדן
  • עו"ד מוטי קראוס עוסק בנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: מיכאל קרמר
עו"ד מוטי קראוס
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים