שתף קטע נבחר

מטפלים בשיניים ב-Issie

מרפאת השיניים של בית איזי שפירא מציעה שיטה וכלים ייחודים לטיפולי שיניים לילדים ובוגרים עם מוגבלות

שמירה על פה בריא היא משימה חשובה. השיניים משחקות תפקיד משמעותי בחיינו. הן עוזרות לנו ללעוס את המזון, מסייעות לנו לדבר בצורה ברורה ובנוסף מקנות לפנים שלנו מראה אסתטי ובריא. בנוסף חיוך בריא משפר את הדימוי העצמי ומשפיע בצורה משמעותית על היכולת שלנו לחיות, לעבוד ולקיים מערכות יחסים.

 

ילדים ובוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, אוטיזם ומוגבלות מוטורית, לעיתים מתקשים לשתף פעולה במרפאת השיניים. חלק מהקשיים נובע מהיעדר יכולת להתמודד עם סביבת הטיפול, ממגבלה בתיווך הסביבה הדנטלית והגירויים הנלווים לה, ולעיתים קיימת מגבלה במעבר לשכיבה בכיסא הדנטלי ומגבלה ביכולת לחוסר תזוזה בזמן הבדיקה והטיפול.

 

  (צילום: יח
(צילום: יח"צ)

 

ילדים ובוגרים עם מוגבלות, מתקשים להביע כאב ולעיתים הקושי הוא בהבנה שקיים צורך בטיפול. כתוצאה מכך כאשר מתעוררת תלונה על כאב שיניים מדובר לעיתים קרובות בצורך טיפולי משמעותי יותר.

 

כיום, מרבית מרפאות השיניים הפועלות בארץ מתקשות לספק שירות לילדים ובוגרים עם מוגבלות, בעיקר בשל חוסר בהכשרה, בציוד ובזמן. כתוצאה מכך במקרים רבים אנשים עם מוגבלות מופנים לטיפול שיניים בהרדמה כללית, גם כאשר מדובר בבדיקה וצילומים שגרתיים, טיפולי שיננית ובטיפולים משמרים קלים בלבד.

 

החסרונות בקבלת טיפול רק בהרדמה כללית רבים. המטופל יתקשה בעתיד לקבל טיפולי שיניים שלא בהרדמה מאחר ולא יצר תשתית פסיכולוגית והתנהגותית שתאפשר לו לעבור טיפול שגרתי. כתוצאה מכך מטופלים אלה והוריהם נקלעים למצוקה כאשר מתעורר כאב שיניים המחייב טיפול דחוף. גם החשיבה שכל טיפול שיניים דורש הרדמה כללית, גורמת למטופל ולהוריו להימנע מביצוע בדיקות שגרתיות במרפאת השיניים בשל המורכבות הקשורה בביצוען.

 

יחד עם זאת, לעיתים אין דרך אחרת לבדוק את המטופל ולטפל בו. רק כאשר מוצו האפשרויות לטיפול רגיל אנחנו מבצעים את הבדיקה והטיפול בהרדמה כללית. טיפול בהרדמה מתאים גם במקרים בהם נדרשת סדרת טיפולים גדולה, המצריכה מספר רב של פגישות במרפאה ומשבשת את שגרת יומו של המטופל. במקרים אלו נשקול את ביצוע הטיפולים בהרדמה כללית, ונבצע מספר רב של טיפולים במפגש אחד.

 

בבית איזי שפירא פועלת מרפאת שיניים המתמחה בטיפול בילדים ובוגרים עם מוגבלות, בה הרופאים מתמקדים בבדיקה ובטיפול מטופלים המתקשים בשיתוף פעולה, ומאפשרים להם לייצר חוויית טיפול המקנה כלים להתמודדות. במרפאה פותחה תוכנית של מפגשי הסתגלות המאפשרים למטופל להכיר ולהתרגל לסביבת המרפאה תוך חשיפה הדרגתית לגירויים השונים, לצוות ולמקום.

 

המרפאה מצוידת בחדרים מרווחים, גישה קלה ונגישה, ציוד וטכניקות טיפול ייחודיות הנלקחות מעולם הפסיכולוגיה ההתנהגותית. לעיתים נדרשות מספר פגישות עד להגעה לשיתוף הפעולה הרצוי כאשר בכל פגישה המטופל נחשף בהדרגתיות לחוויית מרפאת השיניים. בסיום התהליך, במרבית המקרים, המטופל רוכש את הכלים להתמודדות במרפאת השיניים ויוכל בעתיד לקבל טיפול שגרתי ללא צורך בהרדמה.

 

הכותב הוא ד"ר עופר עמרני, מנהל רפואי במרפאת השיניים בבית איזי שפירא.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים