שתף קטע נבחר

ארה"ב הכריזה: משמרות המהפכה של איראן - ארגון טרור

וושינגטון מגדירה לראשונה צבא של מדינה זרה כארגון טרור. הנשיא טראמפ: "צעד חסר תקדים שמכיר במציאות שבה איראן מעורבת בטרור". הוא התחייב להגביר את הלחץ על טהרן, שנה אחרי הפרישה האמריקנית מהסכם הגרעין

ארה"ב הכריזה היום (ב') על משמרות המהפכה של איראן כארגון טרור. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר שמדובר ב"צעד חסר תקדים שמכיר במציאות שבה איראן היא לא רק מדינה שמעניקה חסות לטרור, אלא שמשמרות המהפכה שלה משתתפות באופן פעיל בפעולות טרור, במימון ובקידום הטרור".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

בהודעת נשיא ארה"ב נאמר שמחלקת המדינה מתייחסת למשמרות המהפכות של איראן כ"אמצעי העיקרי של הממשלה האיראנית בהנחיה וביישום של קמפיין הטרור העולמי שלה". הוא הוסיף שארה"ב תמשיך להגביר את הלחץ הכלכלי נגד איראן כדי להעניש אותה על התמיכה בטרור בעולם.

 

משמרות המהפכה באיראן (צילום: AFP)
חיילים במשמרות המהפכה של איראן(צילום: AFP)

משמרות המהפכה באיראן (צילום: AFP)

ההחלטה של ממשל טראמפ היא חלק מהמאמצים של ארה"ב להגביר את הלחץ הבינלאומי על איראן, אחרי הפרישה האמריקנית מהסכם הגרעין והחזרת הסנקציות שפגעו קשות בטהרן. זו הפעם הראשונה שוושינגטון מכריזה רשמית על צבא של מדינה זרה כארגון טרור.

 

איראן הכריזה בתגובה על צבא ארה"ב כארגון טרור

משמרות המהפכה הן חלק חשוב בכלכלה האיראנית. ההחלטה של ממשל טראמפ תחריף את הבידוד של טהרן, תפגע במגזר הפרטי שלה ותרתיע חברות זרות ששוקלות לקיים סחר עם איראן ולהשקיע במדינה. היא תאפשר להקפיא נכסים ולאסור על אמריקנים לקיים קשר עסקי כלשהו עם אנשי משמרות המהפכה. "אם אתם עושים עסקים עם משמרות המהפכה אתם מממנים טרור", הזהיר היום טראמפ.

 

בטלוויזיה הממלכתית של איראן נמסר שהמועצה העליונה לביטחון הכריזה בתגובה על הצבא האמריקני כעל ארגון טרור. לפי הטלוויזיה האיראנית הסיבה להחלטה האמריקנית היא השפעתה האזורית של טהרן. הגדרת צבא ארה"ב כארגון טרור היא התרחיש שצפו מתנגדי ההחלטה של ממשל טראמפ. המתנגדים להחלטה האמריקנית הביעו חשש שמדינות שמסוכסכות עם ארה"ב יגיבו בצעד דומה, וחלקם אף אמרו שההחלטה תסכן את הכוחות האמריקניים במזרח התיכון.

ארכיון משמרות המהפכה איראן (צילום: AP)
(צילום: AP)

משמרות המהפכה באיראן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ארה"ב כבר הטילה סנקציות על עשרות אישים וארגונים שקשורים למשמרות המהפכה, אך לא הענישה ישירות את הכוחות האיראניים על פעילות טרור במזרח התיכון. מזכיר המדינה של טראמפ מייק פומפאו קרא היום לבנקים ברחבי העולם לנתק את הקשרים עם אנשי משמרות המהפכה.

 

פומפאו אמר שארה"ב תמשיך להטיל סנקציות על איראן ולהפעיל עליה לחץ, כדי "שתתנהג כמו מדינה נורמלית". הוא קרא לבעלות הברית של ארה"ב לעשות את אותו הדבר. "מנהיגי איראן אינם מהפכנים ואנשים שמגיע שיהיה להם טוב יותר. הם אופורטוניסטים". בציוץ בטוויטר כתב מזכיר המדינה: "אנחנו חייבים לעזור לעם האיראני לקבל בחזרה את החופש שלו".

טראמפ:
"מי שעושה עסקים עם משמרות המהפכה מממן טרור"(צילום: AP)
 

מזכיר המדינה של ארה
"רוצים שאיראן תתנהג כמו מדינה נורמלית"(צילום: AP)

משמרות המהפכה האיראניים הוקמו בשנת 1979, לאחר המהפכה האיסלאמית במדינה, וגדלו לכוח צבאי מלא במהלך מלחמת איראן-עיראק. כיום כולל הארגון כ-125 אלף חיילים המאיישים את יחידות חיל הים, האוויר והיבשה. "כוח קודס" תחת פיקודו של קאסם סולימאני נחשב ליחידת העילית ואחראי למבצעים מחוץ לגבולות איראן.

  

למשמרות המהפכה כוח ושליטה על הכלכלה האיראנית, והשפעה על המערכת הפוליטית במדינה. אנשי הארגון נקשרים לתוכניות הגרעין של טהרן, ולמערך הטילים הבליסטיים והניסויים שנערכו בהם לאחרונה.

 

דניאל סלאמה השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
צילום: AP
מומלצים