שתף קטע נבחר

מבוי סתום במו"מ: אסירי חמאס חוזרים לשבות רעב

אמש החליטו האסירים על השעיית השביתה עקב התקדמות במשא ומתן. עיקר המחלוקת נוגעת למניעת ביקורי משפחות של אסירי חמאס והג'יהאד האיסלאמי מרצועת עזה ולסנקציות חדשות שהוטלו על האסירים בעקבות התפרעויותיהם

 

פעילות חיפושים במספר אגפים בטחוניים היום בכלא קציעות (צילום: דוברות שב
סוהרי שב"ס בחיפושים בתאי אסירי חמאס בכלא קציעות(צילום: דוברות שב"ס)

האסירים הביטחוניים המזוהים עם חמאס הודיעו על חזרה לשביתת רעב מהערב (יום ב') אחרי שהמשא ומתן מול הנהלת שב"ס בנוגע לדרישותיהם הגיע למבוי סתום. עיקר המחלוקת בין הצדדים נוגעת למניעת ביקורי משפחות של אסירי חמאס והג'יהאד האיסלאמי מרצועת עזה ובנוגע לסנקציות החדשות שהוטלו על האסירים בעקבות התפרעויותיהם בשבועות האחרונים.

 

בשירות בתי הסוהר מכירים את הכוונה לחזור לשבות, אך הדגישו כי אף אחד מהאסירים לא החזיר את הארוחות שקיבל.

 

אמש החליטו האסירים הביטחוניים להשעות את שביתת הרעב בעקבות התקדמות המשא ומתן מול שב"ס בנוגע לדרישותיהם. שביתת האסירים הביטחוניים הייתה אמורה להיות הראשונה זה שנתיים.

 

פעילות חיפושים במספר אגפים בטחוניים היום בכלא קציעות (צילום: דוברות שב
חיפוש בתאים של אסירי חמאס(צילום: דוברות שב"ס)
 

שביתת הרעב, המובלת בהנהגת אסירי חמאס, הוכרזה בעקבות החלתו של פיילוט המיסוך הסלולרי בבתי הכלא המונע מהאסירים לקיים שיחות טלפוניות עם ניידים מוברחים.

 

עבור האסירים מדובר בשלב נוסף בצעדים בהם הם נוקטים נגד הנהלת שירות בתי הסוהר. לאיומים על השביתה קדמו צעדים מינהליים ששיבשו את חיי היום יום בכלא וכן סדרה של אירועים אלימים כמו התפרעויות, שריפת חדרים ואף פיגוע דקירה חמור של שני סוהרים בכלא קציעות.

 

השביתה צפויה להיות הדרגתית ולא לכלול בתחילתה מספר גדול של אסירים. בשלב הראשוני, אמורים היו לשבות מספר מצומצם של אסירי חמאס ובהם חלק ממנהיגי הארגון בכלא כמו מוחמד ערמאן, עבאס א-סייד וחסן סלאמה. חמאס ניסה לרתום אסירים מפלגים אחרים אך בשלב זה ללא הצלחה. ראשי השובתים ציפו שבשיא – יום האסיר הפלסטיני שמצוין בכל שנה ב-17 באפריל - ישבתו רעב מאות אסירים במקביל.

 

 

פעילות חיפושים במספר אגפים בטחוניים היום בכלא קציעות (צילום: דוברות שב
חיפושים באגפים הביטחוניים בכלא קציעות(צילום: דוברות שב"ס)
 

על פי מקורות שונים, בימים האחרונים התנהל דיאלוג בין מערכת הביטחון לבין הנהגת האסירים כדי למנוע את השביתה. על פי נציגי האסירים, מערכת הביטחון הציעה לאסירים הכנסת טלפון ציבורי לאגפים שיהיה תחת האזנה (ללא הסרת המיסוך הסלולרי) וכי שאר הדרישות שלהם כמו השבת הביקורים, הסרת הסנקציות נגדם ושיפור תנאי הכליאה שלהם, יידונו רק אחרי הבחירות בישראל.

  

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס שלשום באירוע "שבתרבות" בכפר סבא לשביתה הצפוייה, ואמר כי "בשירות בתי הסוהר נערכים לתגבר את הכוחות בתוך בתי הסוהר עם רופאים ופרמדיקים כדי שלא יהיה צורך לפנות את האסירים, שיציפו את בתי החולים האזרחיים. אנו מקווים שהם יישברו לפני כן". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות שב"ס
חיפוש בתאים של אסירי חמאס
צילום: דוברות שב"ס
מומלצים