שתף קטע נבחר

בחירות לעתיד טוב יותר | רובי ריבלין

"שבטים-שבטים אנו בישראל, אך בסופו של יום – כולנו חברה אחת, וכולנו שותפים לגורלה של מדינתנו היהודית והדמוקרטית. כולנו אחראים לשמירה על שיח ציבורי מכבד, בו אף שבט לא נותר מאחור". דבריו של נשיא המדינה לכבוד יום הבחירות

 

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בטקס האזכרה הממלכתי לזכרו של לוי אשכול בהר הרצל בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. "כללי המשחק הדמוקרטי מגינים על כולנו"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

אחת לארבע שנים, לעיתים קצת פחות, לובשת הדמוקרטיה הישראלית בגדי חג, ומתקשטת בפתקי הצבעה בכל גווני הקשת הפוליטית. מטבע הדברים, כל "חג" בחירות שונה מקודמו. וגם ה"חג" הזה שונה מקודמיו. אולי אלו הנושאים הבוערים ששבו ועלו על הפרק. אולי זו התחושה כי מדובר במערכת בחירות יצרית ונוקבת. ואולי אלו המתמודדים החדשים והוותיקים המלאים רוח קרב.  

 

בחירות 2019: דקה אחר דקה

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

ייתכן, יגידו רבים, שזו דווקא הציפייה של אזרחי ישראל כי הבחירות הללו יהוו נקודת שינוי מכרעת, לכאן או לכאן, בנוגע לכמה מנושאי הליבה המהותיים ביותר של החברה הישראלית כיום. 

  

 

כבכל מערכת בחירות, אני קורא ומפציר בתושבי ישראל לצאת ולממש את זכותם וחובתם הדמוקרטית – להצביע ולהשפיע. מימוש זכות ההצבעה מהווה התחייבות, כלפי חברינו וכלפי הדורות הבאים, לחתירה לעתיד טוב יותר. גם אם הרשימה לה הצבענו לא תקים ממשלה לבסוף, או לא תעבור את אחוז החסימה – אף קול לא מתבזבז או נשכח. כולנו נשמעים, כולנו שומעים, וכולנו מרוויחים. 

 

אך אני מבקש, דווקא היום, להזכיר לכולנו כי חובתנו האזרחית איננה מסתיימת בהצבעה חד־פעמית אלא במאבק יומיומי לשיפור חיי החברה הישראלית ומעמדה של מדינת ישראל.  

 

עשרה ימים לאחר הבחירות נחוג את חג החירות ונשב סביב שולחן הסדר. ההסבה זו לצד זה, מצביעי ימין, שמאל ומרכז יחדיו, תהווה תזכורת חשובה לכולנו. אכן, שבטים-שבטים אנו בישראל, אך בסופו של יום – כולנו חֶבְרָה אחת, וכולנו שותפים לגורלה של מדינתנו היהודית והדמוקרטית. יחד ולחוד, כולנו אחראים לשמירה על שיח ציבורי מכבד, בו אף שבט לא נותר מאחור, ואף עמדה או דרך אינה עולה כקורבן על מזבח המחלוקת. 

 

כללי המשחק הדמוקרטי מגינים על כולנו, רוב ומיעוט כאחד, ומבטיחים שקולותינו יישמעו. במשחק הזה אין קבוצות ואין יריבים, והמנצחת היא החברה הישראלית כולה. הערב כשנשב לצפות בתוצאות המדגמים נדע מייד אם ניצחנו. אם מדינת ישראל ניצחה. אם הדמוקרטיה הישראלית ניצחה. אם הציבור הישראלי לא ויתר ויצא להצביע.

 

חג שמח!

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נשיא המדינה רובי ריבלין
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים