שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: הליכוד התקין 1,300 מצלמות נסתרות בקלפיות במגזר הערבי

המפלגה התקינה את 1,300 המצלמות, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, בקלפיות שסומנו כ"בעייתיות" מחשש לזיופים. ל-ynet נודע כי במהלך הושקע תקציב לא מבוטל. הרשימות הערביות התלוננו לוועדת הבחירות המרכזית בדרישה להוצאת המצלמות

 

 

בחירות 2019: אנשי מפלגת הליכוד התקינו 1,300 מצלמות נסתרות בקלפיות במגזר הערבי מחשש לזיופים. כך נודע היום (ג') ל-ynet. המצלמות "הותקנו", בין השאר, גם על משקיפים בחלק מהקלפיות. עוד נודע, כי רושתו קלפיות ש"סומנו" כבעייתיות. המפלגה השקיעה תקציב לא מבוטל במהלך. ועדת הבחירות המרכזית הנחתה כי מותר להשתמש במצלמות אלו רק במקרה חריג, שבו עולה חשד לזיוף, ולא באופן קבוע.

 

 

רשימת חד"ש-תע"ל הגישה תלונה דחופה לוועדת הבחירות בבקשה להוציא באופן מיידי את המצלמות שהותקנו בקלפיות ביישובים הערביים. במקביל המשטרה הגיעה לחלק מאשכולות הקלפי והחלה לאכוף את האיסור.

 

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, שבדק את התלונה, קבע כי "לא צולמו בוחרים בתא ההצבעה, בעת ההצבעה". הוא קבע כי המצלמות לא יצלמו ולא ישמרו תיעוד במהלך שעות ההצבעה, אלא במקרים של "חשש לפגיעה מהותית בטוהר הבחירות או בסדרן התקין, למשל השמעה של איומים על חברי

ועדות הקלפי, הצעות למתן שוחד בחירות או חשש לאלימות במהלך יום הבחירות".

 

עוד קבע מלצר כי לאחר תום שעות ההצבעה וסגירת הקלפיות, ניתן יהיה להפעיל וידאו למהלך ספירת הקולות בקלפי, אך יש ליידע את המשתתפים בספירה שיצולמו בתחילת ההקלטה ובמהלכה, ולתעד הודעה זו בפרוטוקול ועדת הקלפי. ככל שנתפסו מצלמות על ידי המשטרה טרם ההחלטה של מלצר, הן תוחזרנה למי שהמצלמה נתפסה מהם.

 

מחד"ש-תע"ל נמסר כי "הימין הקיצוני מבין היטב את הכוח שלנו בהפלת השלטון וחוצה כל גבול באמצעים בלתי חוקיים בניסיון להתערב ולמנוע מהאזרחים הערבים להצביע. אבל גם אנחנו מבינים את כוחנו. יוצאים להצביע היום על אפם ועל חמתם".

משקיפים של הליכוד עם מצלמות נסתרות על מצביעים בקלפיות ()
מצלמה נסתרת שנמצאה בקלפי
 

גם רשימת רע"מ-בל"ד הגישה תלונה לוועדה, וביקשה להוציא צו נגד הליכוד ומפלגות ימין אחרות בטענה ל"שיבוש הליך הבחירות". יושב ראש מפלגת בל"ד, ג'מאל זחאלקה, מסר כי התקנת המצלמות היא "מהלך בלתי חוקי שנועד להפחיד את ציבור הבוחרים ולהרתיע אותם מלהצביע ולממש את זכותם הבסיסית".

 

בליכוד נתנו לפעילים דפי הסבר לתוכנית שכינו "זוהר המידות", ובהם נכתב כי "מכיוון שבמערכות הבחירות האחרונות זוהו על ידי מספר פעילים דפוסי פעולה שאינם תקינים במגזר הערבי, שפגעו במהותה של הדמוקרטיה ובטוהר הבחירות, החלטנו למקסם את הנציגות של מפלגות המחנה הלאומי בקלפיות לטובת שמירה על טוהר הבחירות".

 

"בבחירות שנערכו ב-17 למרץ 2015 פעלו 1,100 חברי ועדות קלפי ב-958 קלפיות שבמגזר הערבי כנציגיהם של מפלגות הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו כדי למנוע ולתעד ניסיונות (והצלחות) לפגוע בטוהר הבחירות לכנסת ה-20. בסופו של יום נספרו במטה המרכזי של המבצע 712 דיווחים בהם 348 עדויות על זיופים וניסיונות זיופים שנבלמו על ידי הנציגים בקלפיות. העדויות מורכבות מעבירות על טוהר הבחירות שבוצעו על ידי אזרחים ופעילי מפלגות בשטח ועד ניסיונות שנבלמו על ידי הפעילים שנשלחו לקלפיות", נכתב בנוסף.

 

 

משקיפים של הליכוד עם מצלמות נסתרות על מצביעים בקלפיות ()

משקיפים של הליכוד עם מצלמות נסתרות על מצביעים בקלפיות ()

6,333,279 בעלי זכות הבחירה ייצאו היום לממש את זכותם הדמוקרטית בבחירות לכנסת ה-21 ב-10,720 הקלפיות הפזורות ברחבי הארץ - מצפון ועד דרום - שנפתחו ב-07:00 ויינעלו ב-22:00. ביישובים הקטנים, שבהם מתגוררים פחות מ-350 תושבים, שעות ההצבעה יימשכו מ-8:00 ועד ל-20:00. כך גם בבתי החולים ובבתי הסוהר והמעצר. כל מי שיגיע לקלפי לפני שעת הסגירה יוכל להצביע, גם אם לא הספיק עדיין להיכנס אל מעבר לפרגוד.

 

עם נעילת הקלפיות ובמקביל לפרסום המדגמים בערוצי הטלוויזיה השונים, חברי הוועדה באלפי הקלפיות הרגילות יחלו בספירת קולות האמת, שבדרך כלל נמשכת בין שעתיים לשלוש. במהלך הלילה התוצאות בקלפיות שנספרו יתעדכנו באופן הדרגתי באתר האינטרנט של ועדת הבחירות המרכזית.

 

עד מחר בצהריים יפורסמו התוצאות המלאות בקלפיות הרגילות, שמהוות למעשה 90%-95% מהקולות. עד יום חמישי לפנות ערב או שישי בבוקר יפורסמו התוצאות הסופיות, כולל הקלפיות שבהן הצביעו במעטפות כפולות - בין היתר הקלפיות הנגישות המיוחדות, הקלפיות בצה"ל, בבתי החולים, בבתי הסוהר והמעצר ובנציגויות ישראל בחו"ל.

 

אמיר אלון, חסן שעלאן ואיתי בלומנטל השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים