שתף קטע נבחר

כמה יעלה לכם פוליש או ליטוש לרצפה? בדקנו

מה אסור לשים על אריחי קרמיקה, מה ההבדל בין פוליש וקס לפוליש קריסטלי ובאילו מקרים תצטרכו ליטוש? רגע לפני פסח, אתר "המקצוענים" עם מדריך שיעשה לכם סדר בין סוגי הקרצוף וההברקה

אחת לכמה שנים, גם הרצפה זקוקה לניקיון יסודי ולהברקה.פסח הוא תירוץ טוב לכך. ואולם, לא כל סוג ריצוף מתאים לכל סוג פוליש או ליטוש. גם במקרה שחברת הניקיון הציעה לכם פוליש וקס ללא עלות, אם יש לכם רצפת קרמיקה בבית, זה יגרום ליותר נזק מתועלת. מה ההבדל בין סוגי הפוליש, הקצוף, ההברקה והליטוש? כמה זה אמור לעלות ואיך תדעו שלא עובדים עליכם? לפניכם המדריך.

 

      (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

מזמינים תוספת ליטוש ופוליש מאותה חברה שמבצעת ניקוי כללי בדירה?

אם הזמנתם חברה לצורך ליטוש או פוליש, הרי שהעבודה תתומחר ללא הנחה. ואולם, אם אותה חברת ניקיון מבצעת עבורכם גם ניקוי יסודי לדירה, סביר להניח שתזכו להנחה עבור תוספת של פוליש או ליטוש. כמה? הטווח משתנה ומושפע גם מגודל הדירה שלכם. בכל מקרה, שווה לערוך סקר שוק קצר לפני. כדי לקבל הצעת מחיר אטרקטיבית, נהוג לדאוג לתמחר אותם לפני שסוגרים את מחיר הניקיון הכללי לדירה. מן הסתם, אם תזמינו את שני השירותים (ניקיון והברקה) מאותה החברה, המחיר סביר מאוד להניח שהמחיר הגלובאלי שתקבלו יהיה נמוך יותר מאשר אם תזמינו בנפרד בעלי מקצוע שונים לכל אחת מהעבודות האלו.

 

פוליש ווקס? לא על אריחי קרמיקה!

פוליש וקס הוא חומר המכיל שעווה. הוא נחשב לזול ביותר בהשוואה לסוגי הפוליש האחרים, הוא פחות עמיד ולא יגן מפני שריטות הנגרמות מגרירת ריהוט על משטח הרצפה. חשוב מאוד להימנע ממריחה שלו על מדרגות או חללים רטובים (מרפסת וחדרי רחצה) שכן הוא מחליק ומסוכן.

 

בנוסף, יש להיזהר מלהסכים למריחה שלו על אריחי קרמיקה (גרניט פורצלן), שכן הוא יעשה יותר נזק מתועלת. מכיוון שהקרמיקה היא חומר אטום במיוחד, שום חומר לא ייאחז עליה בצורה טובה. אולי בשבועות הראשונים שלאחר ההברקה הרצפה תיראה טוב, אך מהר מאוד יצבור לכלוך על שכבה זו, מה שיגרום לרצפה להיראות הרבה יותר מלוכלכת מאשר הייתה לפני כן, בייחוד באזורים עליהם מרבים לדרוך. יהיה קשה מאוד להיפטר מכתמי לכלוך אלו, שכן שכבת הווקס תקשה על מלאכת הניקוי הרגילה של האריחים. בנוסף, חלק משכבת הציפוי תתחיל להתקלף, ואז כדי להסיר אותה תצטרכו להזמין חברת ניקוי שתעשה זאת בעזרת מכונת קרצוף.

 

לסיכום: גם אם מציעים לכם שירות זה בחינם, אל תסכימו לכך. הדבר היחיד שניתן לעשות כדי לחדש את מראה אריחי הקרמיקה הוא קרצוף עם מכונת קרצוף: לא ליטוש ולא פוליש. כמו כן, ניתן לחדש את הרובה שבין האריחים, שנוטה להתלכלך ולשנות גוון.

 

כמה זה עולה? אם תזמינו שירות זה בנפרד מחברת ניקיון או מחברת ליטוש, הרי שהוא יעלה לכם 8-10 שקל למ"ר. ואולם, אם הזמנת את השירות בנוסף לניקיון כללי של הדירה, מרבית חברות הניקיון יתנו לכם את השירות הזה כחלק מהתשלום הכולל, מבלי לגבות תוספת מחיר עבורו. כדאי מאוד לדאוג לציין זאת מראש בכתב, על הזמנת ההתקשרות, כדי להסיר ספקות.

 

      (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

פוליש קריסטלי – מתאים לכל סוגי הריצוף, חוץ מקרמיקה

למי שחובב מראה מבריק לרצפה, הרי שזהו הפוליש האיכותי והעמיד יותר. אמנם הוא יקר יותר מפוליש וקס, אך הוא יחזיק מעמד זמן רב יותר וימנע גם סימני גרירה של רהיטים ושריטות. בשונה מליטוש אבן, הרי שהוא הליך מהיר מאוד שיכול להסתיים תוך יום אחד.

 

מהם שלבי העבודה? ראשית בעל המקצוע יחבר למכונות הפוליש צמר פלדה מיוחד. החיכוך של צמר הפלדה על הרצפה, הוא שמאפשר את החדרת חומר היסוד לשכבה העליונה של הריצוף. חומר זה הוא מעין חומר מקשר שמאפשר את היאחזות חומר ההברקה, שהוא השכבה השנייה, שתפקידה להעניק את הברק. השכבה השלישית, היא חומר הגימור. תפקיד חומר זה הוא למחוק את הסימנים שהותיר השיוף עם צמר הפלדה.   

 

כמה זה עולה? פוליש זה אינו ניתן כחלק מהשירות, בשונה מפוליש ווקס. הוא מורכב יותר ולכן יקר יותר. התמחור שלו הוא 15-20 שקל למ"ר. חשוב להדגיש שמחיר זה כולל את עלות העבודה, החומרים והמע"מ. כדי לוודא שאתם אכן מקבלים את התעריף האטרקטיבי ביותר, כדאי מאוד לתמחר אותו לפני שאתם סוגרים עם חברת הניקיון את תעריף ניקוי הדירה הכללי.

 

ממה להיזהר? ישנן חברות של חאפרים שימרחו לכם וקס במקום הברקה קריסטלית. ההבדל הוא בעלות החומר, ובאיכות העבודה. בעוד ששכבת ווקס תהיה אפקטיבית רק למשך חצי שנה, הברקה קריסטלית תחזיק מעמד כשנתיים. כדי לוודא ששמים לכם את החומר הנכון, דאגו לבקש אישור לכך בכתב, וכי במקרה שתתגלה ששמו לכם חומר אחר, או שכעבור כחצי שנה התוצאה לא תהיה אפקטיבית, הרי שחברת הניקיון תתחייב לחזור ולבצע את העבודה שנית.

 

מריחת סילר – רק על משטח יבש לחלוטין

סילר הוא שכבת הגנה שתפקידה למנוע ספיגה של נוזלים, לכלוך ושומנים על הריצוף. הוא מתאים ליישום בעיקר על רצפת טרצו ועל אריחי שיש. מאוד מומלץ ליישם אותו במשטחים שבהם מגע עם שומנים, בייחוד בקרבת הגז או התנור, כדי למנוע ספיגת שומנים באזור זה. יש לוודא שבעל המקצוע משתמש בסילר איכותי (על בסיס מים או סולבנט). בנוסף, יש לוודא שמריחת הסילר מתבצעת על משטח יבש לחלוטין, כדי למנוע תופעה של כליאת מים מתחת לריצוף.

 

כמה זה עולה? גם שירות זה אינו נחשב לשירות שניתן במסגרת הניקוי הכולל של הדירה, אלא מתומחר בנפרד. המחיר הוא 25-35 שקל למ"ר.

 

עוד כתבות בנושא:

חברת ניקיון או אחזקה?  

ניהול ואחזקת מבנים: זה משתלם?   

המדריך הגדול לניקיון לקראת פסח

 

      (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ליטוש אריחי אבן טבעית – מה הוא כולל וכמה הוא עולה?

מהי שלבי ליטוש האבן? ליטוש אבן מיועד לחידוש אבן טבעית. הוא פעולת חובה כשמיישמים ריצוף אבן לראשונה, אך ניתן לעשות אותו גם עבור אריחים שכבר נשחקו ואשר נרצה לחדש את המראה שלהם.

 

השלב הראשון הוא שלב ההכנה – בשלב זה, בעל המקצוע מגדיל את החריצים שבין האריחים, שם בדרך-כלל נוטה להצטבר לכלוך. פעולה זו מתבצעת באמצעות דיסק יהלום, ונחשבת לפעולה מלכלכת במיוחד. לאחר מכן, מתבצעת שאיבה של האבק ואת שיירי הלכלוך שהצטברו בעקבות פעולה החריצה. בהמשך, בעל המקצוע ממלא את החריצים (פוגות) בדבק שיש התואם לגוון האריחים. תהליך זה, כולל ייבוש הדבק יימשך כ-3 שעות. השלב השני הוא שלב הליטוש. פעולת הליטוש נעשית בעזרת מכונת פוליש, שתפקידה לגרום לאריחים להיות בגובה שווה. לפני פעולה זו, בעל המקצוע יסיר את כל שיירי הלכלוך וחלקיקי האבק שהצטברו על שכבת האבן. לאחר מכן, הוא ינקה את פני האריחים ביסודיות כולל ייבוש שלהם. השלב השלישי הוא שלב הפוליש: שלב זה אינו חובה, והוא מתבצע בהתאם לסוג האבן ולשאלה האם הלקוח מעוניין בכך. במרבית המקרים, פוליש קריסטלי, יעניק מראה מבריק לריצוף ויהווה שכבת הגנה מפני שריטות. השלב הרביעי הוא שלב האיטום: בשלב זה מוחדר סילר (שכבת ציפוי) בין האריחים. תפקיד הסילר הוא להן מפני ספיחת נוזלים ומפני שחיקה.

 

כמה זה יעלה? התמחור הוא לפי מ"ר, כשהמחיר המומלץ בשוק הוא 60-100 שקל למ"ר. תעריף זה יכול להשתנות בהתאם לסוג האבן, ואינו כולל ניקיון כללי של הדירה, אלא בבחינת תוספת מחיר נפרדת, שמומלץ מאוד לתמחר מראש, כדי לקבל הצעת מחיר גלובאלית משתלמת יותר. אם תתמחרו את תוספת הליטוש והפוליש כשאתם כבר "בידיים" של חברת הניקיון, יכולת המיקוח שלכם תרד משמעותית.

 

עבור מה לא לגיטימי לדרוש תוספת מחיר? חשוב לדעת, שאם הזמנת ליטוש אבן טבעית, הרי שהעבודה אמורה להיות מתומחרת כך שהיא כוללת פוליש קריסטלי ויישום סילר, הנחשבים לחלק מ-5 שלבי הליטוש. אין לדרוש עבורם תוספת מחיר, שכן היא חלק בלתי נפרד מעבודת הגימור.

 

צריכים ניקוי פוליש? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים