שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יו"ר ועדת הבחירות החליט: פתקים שהושחתו ייספרו
  בעקבות טענות לקשקוש או לזיוף פתקים במטרה להביא לפסילתם - הן מצד כחול לבן והן מצד הליכוד - הורה השופט מלצר לספור גם פתקים "שניכר כי הושם בהם פגם", או כאלו שבהם אותיות הרשימה מופיעות מתחת לכינויה ולא מעל

   

  משדר מיוחד

   

  יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, הורה הערב (ג') לספור גם פתקי מפלגות שקישקשו עליהם. ההחלטה תקפה רק לקלפיות שבהן יימצא אותו פגם בשני פתקים לפחות. מוקדם יותר היום נטען כי פתקי הצבעה רבים הושחתו, ומלצר הודיע כי אם אכן מדובר בתופעה רחבה - הוא יכשיר את הפתקים. הנושא נמצא גם בבדיקת המשטרה. לפי נתוני ועדת הבחירות המרכזית, עד 20:00 בערc הצביעו 3,884,636 מצביעים - שיעור הצבעה של 61.3%. בבחירות ב-2015 שיעור ההצבעה היה 62.4%.

   

  בחירות 2019 - דקה אחרי דקה

  בואו להצביע גם במדגם ynet

  צילמתם את עצמכם בקלפי? שלחו אלינו

   

   נתוני ההצבעה ()

  חשד לפתק הצבעה מזויף (צילום: עדי קדם)
  פתק שהושחת באמצעות קשקוש נקודה(צילום: עדי קדם)

  בהחלטתו, אישר השופט מלצר שני סוגים של פתקים. הראשון: פתק הצבעה שיש בו חור מזערי או שמישהו צייר בעט או קשקש על גבו (ואף על צדו הקדמי), כך שניכר שבפתק הושם פגם לצורך פסילתו.

   

  הסוג השני שאושר הוא פתק הצבעה שדוגמתו אינה זהה לדוגמה שאישרה הוועדה המרכזית, למשל - סדר המילים בכינוי הרשימה שונה, הושמטו מילים או אותיות מהכינוי, ההדפסה אינה במרכז הדף או שכינוי הרשימה הודפס מעל האותיות.

   

  מלצר בועדה (צילום: אוהד צויגנברג)
  השופט חנן מלצר(צילום: אוהד צויגנברג)

  מתחילת יום הבחירות התקבלו בוועדה כמה דיווחים וצילומים על השחתת פתקים. הדיווחים הללו התקבלו עד כה מכ-10 קלפיות ברחבי הארץ ורובם נוגעים בהשחתת פתקים של מפלגת כחול לבן בקלפיות בצפון תל אביב.

   

  גם בליכוד טענו כי שמו פתקים שלהם בקלפיות, שבהם אותיות הרשימה (מחל) מופיעים מתחת לכינוי הרשימה במקום מעליו - דבר שכעת החליט השופט מלצר לאשר. טענות להשחתת פתקים הועלו בנוסף על-ידי אורן חזן (צומת) ומפלגת ישראל ביתנו.

    

  גלגולו של קול: סוגי הפתקים בבחירות    (מגיש: איתי שיקמן, צילום: אורי דוידוביץ, במאי: אסף קוזין, עריכת וידאו ואנימציה: תמר אברהם,)

  גלגולו של קול: סוגי הפתקים בבחירות    (מגיש: איתי שיקמן, צילום: אורי דוידוביץ, במאי: אסף קוזין, עריכת וידאו ואנימציה: תמר אברהם,)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו שהגיע היום לשכנע בוחרים בחוף בנתניה התייחס לנושא: "תשימו לב שיש בקלפי פתקי מחל כי האנשים של לפיד וגנץ מסמנים את הפתקים. תסתכלו מלפנים ומאחור, כי אחרת הפתק שמסומן פסול".

   

  אופן ההשחתה המדווח הוא לרוב קשקוש על הפתקים, מה שאמור להביא לפסילתם. הקשקוש נעשה לרוב בצד האחורי של הפתק, כך שהבוחר לא יבחין בכך. ההערכה היא שההשחתה נעשתה על ידי בוחרים מאחורי הפרגוד, מאחר שהפתקים נכנסו לארגזים, יצאו מהם וסודרו בכוורות של הקלפיות תחת פיקוח מלא.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים