שתף קטע נבחר

כמעט סופי: ניצחון סוחף לגוש הימין, מחכים לספירת שלוש קלפיות רגילות אחרונות

ערב שהתחיל בקריאות ניצחון במטה כחול לבן נגמר בהישג מזהיר של בנימין נתניהו שסלל את הדרך לממשלתו החמישית הנשענת על רוב ימני יציב. נותרו לספירה רק שלוש קלפיות רגילות אחרונות ובהן כ-1,500 קולות. המעטפות הכפולות ("קולות החיילים") יקבעו את גורל הימין החדש ורע"מ-בל"ד

 

 

ניצחון סוחף לגוש הימין לקראת ממשלה חמישית בהנהגת בנימין נתניהו והליכוד. לפי תוצאות האמת העדכניות מהבוקר (יום ד'), גוש הימין-חרדים זכה ב-65 מנדטים לעומת לעומת 55 של המרכז-שמאל והמפלגות הערביות. הליכוד וכחול לבן קיבלו 35 מנדטים כל אחת. צפו כאן במפת הבחירות המתעדכנת, מכל יישוב ויישוב ומכל קלפי וקלפי.

 

נכון לעכשיו נותרו לספירה רק שלוש קלפיות רגילות אחרונות ובהן כ-1,500 קולות. אלו קלפיות שבהן נעשות בדיקות נוספות והתוצאות המלאות יפורסמו בהמשך. בשעות הצהריים תחל גם הספירה של המעטפות הכפולות, שמהוות כ-5 עד 6 אחוזים מסך הקולות (כ-230 אלף). הספירה הזו תסתיים ככל הנראה מחר בצהריים או לפנות ערב. מחר בערב או לכל המאוחר בשישי בבוקר יפורסמו התוצאות המלאות כולל המעטפות הכפולות. שלוש הקלפיות האחרונות הועברו לייעוץ משפטי וייבדקו בקפדנות. ייתכן שייפתחו וייספרו שוב בוועדת הבחירות המרכזית בגלל בעיות בפרוטוקולים.

בנימין נתניהו שרה נתניהו  (צילום: רויטרס)
ערב הניצחון של בני הזוג נתניהו(צילום: רויטרס)

   

   

 

בני גנץ (צילום: דנה קופל)
בני גנץ ואשתו(צילום: דנה קופל)
 

 


 

 

  ()

  ()

  ()

 אינפו בחירות תוצאות אמת 97% מהקלפיות ()
אינפו בחירות תוצאות אמת 97% מהקלפיות
 

 

למעשה, לליכוד יש 34 מנדטים כיוון שבמקום ה-28 ברשימה לכנסת הוצב אלי בן דהן מאיחוד מפלגות הימין. כחלק מההסכם של נתניהו עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי, שהבטיח את הריצה המשותפת של הבית היהודי ועוצמה יהודית, בן דהן יוכל לחזור לסיעת הבית היהודי לאחר הבחירות.

 

שתי המפלגות החרדיות הגדילו את כוחן - שמונה מנדטים לש"ס ושמונה ליהדות התורה. מפלגת העבודה התרסקה לשישה מנדטים, אל מול 24 של המחנה הציוני ב-2015. גם חד"ש-תע"ל של איימן עודה ואחמד טיבי עם שישה מנדטים. ישראל ביתנו, שבחלק מהסקרים האחרונים הייתה בסכנה לא לעבור את אחוז החסימה, שומרת על כוחה עם חמישה מנדטים, מספר זהה לאיחוד מפלגות הימין.

 

מרצ וכולנו של משה כחלון עם ארבעה מנדטים. גם רע"ם-בל"ד, המתנדנדת על אחוז החסימה, עוברת לפי שעה עם ארבעה מנדטים. קולות החיילים יכריעו את גורלן של המפלגות המתנדנדות מעל אחוז החסימה ואת הימין החדש - שכרגע לא נכנסת לכנסת.

 

הן איחוד מפלגות הימין (3.66%), הן מרצ (3.64) והן כולנו (3.56) לא נמצאות במרחק רב מאחוז החסימה, שעומד על 3.25%. הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד - שקיוו לקבל את תיקי הביטחון והמשפטים - נמצאת מעט מתחת לאחוז החסימה (3.14%). כמה אלפי קולות חסרים להם, ולכן הביטוי "מחכים לקולות החיילים" - רלוונטי מתמיד עבורם. זהות של משה פייגלין (2.51%) רחוקה מהסף, ונמצאת כרגע מחוץ לכנסת. גשר של אורלי לוי אבקסיס (1.74%) לא צפויה לעבור את אחוז החסימה.

 

עד כה נספרו 4,082,709 קולות, אבל גם הבוקר כאמור התוצאות לא צפויות להתבהר. זאת, מכיוון שיש עדיין לספור את המעטפות הכפולות, מרביתן של החיילים, והמפלגות הקרובות לאחוז החסימה עשויות לחלוף מעליו או לרדת מתחתיו בעקבות ההצבעה בצה"ל. במערכות קודמות זכו מפלגות הימין בעוד מנדטים מקולות החיילים על חשבון מפלגות ערביות. עובדה זו מפיחה תקווה כלשהי בימין החדש וגורמת לחשש ברע"ם-בל"ד המתנדנדת.

שדרות ()

אינפו גרפיקה תוצאות אמת תוצאות סופיות אחוזים מפלגות בחירות 2019 תל אביב ()

אינפו גרפיקה תוצאות אמת תוצאות סופיות אחוזים מפלגות בחירות 2019 ירושלים ()

אינפו גרפיקה תוצאות אמת תוצאות סופיות אחוזים מפלגות בחירות 2019 חיפה ()

בבחירות ב-2015 נספרו 230 אלף קולות של חיילים, אסירים, מאושפזים ואחרים. הם הבטיחו את המנדט ה-30 של הליכוד והוסיפו מנדט אחד למרצ. מהתוצאות לפני ארבע שנים ניתן היה לראות את ההבדלים בין הצבעתם לבין ההצבעה הכללית. שיעור התמיכה בבית היהודי בקרב החיילים היה גבוה כמעט פי שניים מבאוכלוסייה הכללית, גם הליכוד ויש עתיד זכו לתמיכה רבה ביותר - והבדל מרכזי נוסף נראה אצל מפלגה שלא עברה את אחוז החסימה - עלה ירוק.

 

כניסת הימין החדש במקום רשימת רע"ם-בל"ד עשויה לשנות את המפה הפוליטית ולחזק את כוחו של נתניהו, שכבר כעת נהנה מתמיכה של 65 ח"כים. אם הימין החדש יעבור את אחוז החסימה והרשימה הערבית תישאר בחוץ - ייהנה נתניהו מ-69 ח"כים בקואליציית הימין הרחבה שלו.

 

מספר המעטפות הכפולות (חיילים, דיפלומטים, אסירים ומאושפזים) עומד בדרך כלל על כ-200 אלף קולות. בבחירות הקודמות היו 232,681 קולות במעטפות הכפולות מתוך 4,210,884 קולות, כך שהם היוו כ-5.5% מסך הקולות. התוצאות הסופיות יפורסמו בחמישי בערב או בשישי בבוקר. לפי הודעת ועדת הבחירות המרכזית, שיעור ההצבעה במערכת הבחירות הנוכחית עמד על 67.9%. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
בנימין נתניהו
צילום: gettyimages
מומלצים