שתף קטע נבחר

פייסבוק לא תציע לכתוב "מזל טוב" למי שמת

פרופילים של משתמשים שהלכו לעולמם מהווים תזכורת כואבת למתאבלים, וגם אתגר לפייסבוק שרוצה לשמור על הנצחה מכובדת. כעת מודיעה הרשת החברתית שתשתמש בבינה מלאכותית כדי למנוע התראות על ימי הולדת וכדומה מפרופילים שלא הועברו למצב הנצחה

ההתמודדות עם מותם של בני משפחה, מכרים ואהובים הפכה מאתגרת יותר בעידן הרשתות החברתיות: מה עושים עם הנוכחות שלהם, שממשיכה להתקיים למשל בפייסבוק או באינסטגרם - לעיתים במסגרת של עמודי הנצחה וזיכרון, אבל במקרים אחרים כעמודים רגילים לגמרי? איך מתרגלים לזה שפייסבוק ממשיכה להתריע על ימי ההולדת שלהם, או להציע להזמין אותם לאירועים?

 

 

לפייסבוק כבר יש נוהל די ברור במקרים של מוות: אם הרשת החברתית מקבלת דיווח על מותו של משתמש, העמוד שלו הופך אוטומטית לעמוד הנצחה. בארבע השנים האחרונות פייסבוק מאפשרת למשתמשים להגדיר מראש מה קורה אם ימותו - במעין צוואה דיגיטלית שמגדירה בלחיצת כפתור אם העמוד שלהם ישאר נעול, או ינוהל על ידי משתמש אחר לבחירתם. עכשיו הרשת החברתית מרחיבה את כלי ההנצחה שלה במטרה להתמודד בצורה רגישה יותר עם כמה מהסוגיות האלה.

 

אתמול פורסם פוסט בבלוג הרשמי של פייסבוק, ולפיו עמודי הנצחה ברשת החברתית יקבלו עמודה נפרדת שבה אפשר יהיה לכתוב לזכר המתים, מבלי לפגוע ברצף הטיימליין המקורי שלהם. זאת כדי לאפשר הנצחה שמשמרת את הפעילות המקוונת של המשתמשים שהלכו לעולמם מבלי שזו תידחק תחת פוסטים, תמונות וסרטונים של החברים. בנוסף, פייסבוק תאפשר לאיש הקשר המוגדר כמנהל עמוד ההנצחה שורה של פעולות נוספות, כמו היכולת לנטר את התכנים המועלים לעמודת ההנצחה החדשה, לארגן תגיות ולהגדיר מי יהיו חשופים לפוסטים ומי יוכלו להעלות פוסטים.

 

הנצחה בפייסבוק ()
עמודת ההנצחה בפייסבוק

 

אבל אולי החידוש החשוב ביותר בהקשר של הנצחה דיגיטלית הוא בכלי ה-AI (בינה מלאכותית) החדש של פייסבוק, שאמור למזער את כמות הפעמים שבה הרשת החברתית מזכירה לנו שאנחנו מתמודדים עם מוות קרוב: פרופילים של משתמשים שהלכו לעולמם ולא עברו למצב הנצחה, מתנהגים כמו פרופילים רגילים לגמרי בפייסבוק. זה אומר שאנחנו נמשיך לקבל התראות לגבי ימי ההולדת שלהם והרשת החברתית תשמח להציע לנו לכתוב להם ברכה על הקיר. או להציע להם להצטרף לקהילה כלשהי, להגיע לאירוע או לעשות לייק לעמוד. ברשת החברתית טוענים כי באמצעות שיפור יכולות הבינה המלאכותית, גם פרופילים שלא הועברו למצב הנצחה יפסיקו להופיע בכל מיני התראות כאלה, שמייצרות הרבה מתח וכאב עבור מי שנשארים להתמודד עם המוות ברשת החברתית.

 

כיצד מגדירים כיצד ייראה פרופיל הפייסבוק שלכם אחרי שתלכו לעולמכם? נכנסים לתפריט ההגדרות בפייסבוק, ומשם להגדרות כלליות. משם הקליקו על "ניהול החשבון". תוכלו לבחור אם להוסיף איש קשר לניהול העמוד אחרי מותכם, או לבחור שבמקרה כזה עמוד הפייסבוק שלכם ייעלם לגמרי מהרשת החברתית. אם לא תבצעו שום בחירה, עמוד הפייסבוק שלכם יועבר למצב הנצחה לאחר דיווח של בני משפחה או חברים, ואיש לא יוכל לקבל גישה אליו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק לא תציע לכתוב "מזל טוב" למי שמת
מומלצים