שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  יש 5 שפות לאהבה. מהי השפה שלך?

  אתם רוצים לאהוב, להתקרב, להפסיק לריב ולנהל זוגיות שקטה וקרובה, אך בכל פעם שאתם מנסים להתקרב או לכבות את הלהבות, משהו משתבש. הסיבה? כולנו מדברים בשפות אהבה שונות, שלא פעם מייצרות קונפליקטים ומסכסכות בינינו

   (צילום: shutterstock)
  לכולנו כמה שפות אהבה, אך שפה אחת בולטת מכולן(צילום: shutterstock)

  כמה פעמים חשנו שאנו עומדים מול בן הזוג שלנו, ואנחנו פשוט לא דוברים את אותה שפה? שנינו רוצים לאהוב, להתקרב, להפסיק לריב ולנהל זוגיות שקטה וקרובה, ובכל זאת בכל פעם שאנחנו מנסים להתקרב או לכבות את הלהבות, הכל משתבש. ובכן, מסתבר שיש לזה הסבר, ואפילו ממש הגיוני. "חמש שפות לאהבה", ספרו של ד"ר ג'רי צ'פמן, מדבר בדיוק על זה: אנחנו אנשים שונים המדברים בשפות אהבה שונות. בתקופת ירח הדבש הזוגי, בחודשים הראשונים של ההתאהבות אנו נוטים לדבר ולהבין את שלל שפות האהבה, אולם עם השנים, השפות שפחות טבעיות לנו הולכות ומתפוגגות. מהן חמש שפות האהבה?

   

  36 שאלות, מבט ארוך ואתם מאוהבים

   

  1. השפה המילולית

  שפת אהבה זו משתמשת בעיקר בביטוי מילולי לרגשות. היא אופיינית בעיקר לנשים, אך לא רק, ושמה דגש על אמירות רומנטיות, שיחות עומק, הקשבה, כתיבת מכתבים שופעי מחשבה, שירים ודימויים. אנשים שדוברים שפה זו יחושו מתוסכלים מול בן זוג הממעט לבטא את אהבתו בדרך זו, ועשויים לפרש אי-ביטוי זה כאילו בן הזוג שלהם לא מספיק אוהב אותם.

   

  2. שפת המגע

  שפה זו נחשבת "גברית" יותר. בן זוג שאחרי מריבה למשל, לא יחשוק לדבר על הדברים אלא יחבק, ילטף או יזום מגע מיני מלא תשוקה. שפת המגע אופיינית לאנשים שבדרך כלל יחושו פחות נוח בשדה השפה המילולית ויעדיפו לבטא את רגשותיהם באמצעות מחוות גוף. מילים הן לא הצד החזק שלהם, והם עשויים לחוש מוגבלים ונטולי יכולת לבטא את עצמם דרכן.

   

  3. שפת המתנות

  זוהי עוד שפה שקשורה למחוות ולא למילים. מתנות הן לא רק עצם הקנייה של משהו, אלא ביטוי של מחשבה. דרך המתנה מנסה בן הזוג לומר: "חשבתי עליך, זכרתי שרצית את זה, ראיתי משהו ועלית במחשבותיי". ישנם בני זוג הנוטים לזלזל בשפת המתנות ולבטל אותה כמחווה שטחית או בלתי ראויה, לחשוב שזו שאיפה לקנות אותם בכסף או לרדד את רגשותיהם למוצרי צריכה, אולם חשוב לזכור ששפת המתנות אינה מתמצה במוצר עצמו, אלא במחשבה שעומדת מאחוריו.

   

  הנה שפת אהבה מילולית ומעצבנת: "השמופי"

  הנה שפת אהבה מילולית ומעצבנת: "השמופי"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  4. שירותים וטיפול

  בן הזוג שלך לא מתנצל אחרי מריבה, לא קונה לך מתנות ולא אומר לך תדיר כמה הוא אוהב אותך, ובכל זאת, בשבת האחרונה התעוררת פתאום ב-10 בבוקר לתוך שקט מופתי ולא הבנת מה קרה פה, לאן נעלמו הילדים ואיך ישנת כל כך טוב? ובכן, נראה כי מישהו ניסה להגיע אליך בשפת השירותים. גם השפה הזו רוויה מחוות, רק שהן קשורות הפעם בקריאת הצרכים של בן הזוג והיענות להם מתוך שאיפה להתקרבות בדרך זו.

   

  5. זמן איכות

  ובכן, בן הזוג שלנו לא כותב מכתבים נוטפי דימויי אהבה, לא קונה מתנות ולא מחבק בסוף מריבה, אבל הוא מבטל את ערב החברים שנקבע כבר לפני שבועיים, מבטל פגישות לא דחופות ומפנה לזוגיות שלכם זמן ניכר. הבן זוג הזה מדבר בשפת זמן האיכות, וכדאי להאזין לה היטב. בן זוג כזה אוחז באמונה שזמן יקר מכל דבר, ושאם רק יהיה לכם מספיק מרחב להיות יחד תוכלו להתקרב ולהעצים את הזוגיות.

   

  בחיים, כמו בחיים, החלוקה פחות קטגוריאלית, ואין אדם המדבר בשפת אהבה אחת. תמיד ננוע בין כמה שפות שונות, אך נוכל לזהות בעצמנו ובבן זוגנו את השפה הדומיננטית ביותר שמאפיינת אותנו. לעיתים קרובות התפקיד של טיפול הוא להאזין לשפות השונות ולנסות להבהיר את הכוונה העומדת מאחוריהן. קצרים בתקשורת בין בני זוג הם לרוב תוצאה של אי הבנת השפה בה דובר הצד השני, והמטפל מתפקד כמעין מתורגמן של שני הצדדים. באמצעות תרגום עדין, קשוב וער לכוונות האמיתיות העומדות מתחת לפני השטח, יוכל המטפל לגשר על השפות השונות ולהביא להבנה ולתקשורת מחודשת בזוגיות שלכם.

   

  בהצלחה! 

   

  הכותבת היא הדס אורינגר וייס, מטפלת פרטנית, זוגית ומשפחתית, וחלק מצוות מכון טמיר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  "אנחנו אנשים שונים המדברים בשפות אהבה שונות"
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים