שתף קטע נבחר

היסטוריה: החללית הישראלית צפויה לנחות הערב על הירח

מחר בשעות הערב המאוחרות תאט החללית הישראלית את מהירותה והיא אמורה לנחות באזור ללא סלעים ומכתשים בירח. צפו בסרטון שמסביר איך תתבצע הנחיתה. ומחר ב-ynet שידור חי של הרגע ההיסטורי

אחרי 48 ימים בחלל - צפויה החללית הישראלית "בראשית" לעשות היסטוריה ולנחות הערב בשעה 22:25 (יום ה') על אדמת הירח. ynet יעביר בשידור חי את רגעי הנחיתה מחדר הבקרה של spaceIL והתעשייה האווירית ביהוד.

 

צפו: ד"ר יואב לנדסמן מ-spaceIL מסביר על תהליך הנחיתה:

 
לקראת הנחיתה, בוצע אתמול ב-19:40 בהצלחה תמרון אחרון לפני הנחיתה. מדובר בתמרון מורכב להורדת גובה החללית לפני הירח והכנה לקראת הנחיתה. התמרון שבוצע הביא את בראשית שוב למסלול אליפטי כשהנקודה הכי קרובה לפני ירח (פרילונה) תהיה כ-15-17 ק"מ בלבד והנקודה הרחוקה מפני הירח (אפילונה) תישאר 200  ק"מ.
 
הצד הרחוק של הירח ממרחק של 2,500 ק
הצד הרחוק של הירח ממרחק של 2,500 ק"מ(צילום: בראשית)
 
התמרון התבצע בצד הרחוק של הירח – ללא תקשורת בזמן אמת, הפעלת המנועים נמשכה 32 שניות וכמות הדלק שנוצלה במהלכו עמדה על כ-5 ק"ג. לאחר השלמת התמרון, בראשית תמשיך לחוג במסלול אליפטי סביב הירח כאשר כל הקפה אורכת כשעתיים. תמרון זה הינו התמרון האחרון לקראת התמרון הקריטי ביותר- נחיתה על הירח.
 

נערכים לנחיתה

ב-spaceIL ובתעשייה האווירית הסבירו כי החללית נעה כעת במהירות של כ-6,000 קמ"ש, ועליה לנחות באזור, שבו אין הרבה סלעים ומכתשים. השטח המיועד, שבו אמורה לנחות החללית נבחר בקפידה והוא שטוח ברובו.

 

אבל לא רק אזור הנחיתה חשוב, אלא גם תזמון זמן הנחיתה הוא קריטי. הצוות הטכני של החללית הישראלית הסביר כי במהלך כל חודש יש שבועיים שבהם השמש מאירה את אתר הנחיתה שנבחר. בימים הראשונים השמש נמוכה מספיק מעל האופק במיקום של אתר הנחיתה - קצת אחרי הזריחה הירחית. לאחר מכן הירח הופך להיות חם מדי בכדי שהחללית תוכל לשרוד עליו. מדובר בטמפרטורות שיכולות להגיע עד 160 מעלות.

 

 

אז איך תתבצע הנחיתה?

עמדת המוצא של החללית לפני הנחיתה היא תנועה במסלול אליפטי סביב הירח במהירות של בערך 1,700 מטר לשנייה יחסית לפני הקרקע. למעשה, תהליך הנחיתה מתחיל כשהחללית תהיה בגובה של 25 ק"מ מעל הקרקע ובמרחק של 800 ק"מ מאתר הנחיתה שלה.

 

שיגור החללית מפלורידה (Photo: spaceX)
שיגור החללית מפלורידה ב-22 בפברואר(Photo: spaceX)

 

ברגע המתאים, הצוות ההנדסי של spaceIL והתעשייה האווירית ישלח מחדר הבקרה במפעל חלל ביהוד את סדרת הפקודות לחללית. מדובר בנתונים שהחללית צריכה כדי לנחות על אדמת הירח באופן אוטונומי.

 

בשלב ראשון החללית תפעיל את החיישנים. על החללית יש כמה סוגים של חיישנים וכל אחד מהם נותן לה חיווי באופן עקבי לגבי ההכוון שלה ומידע נוסף שהיא צריכה על מנת לבצע נחיתה בטוחה ומוצלחת. השלב השני, הוא ביצוע בקרת הכוון -החללית צריכה להביא את עצמה למצב המתאים לה להתחלת הנחיתה. בשלב זה שמונת המנועים הקטנים שלה יתחילו לעבוד כדי לשנות את הזווית שלה, כך שבתחילת הנחיתה החללית תהיה מקבילה לקרקע.

 

הדמיה של התמרון של החללית ליד הירח (הדמיה: spaceIL והתעשייה האווירית)
הדמיה של התמרון של החללית ליד הירח(הדמיה: spaceIL והתעשייה האווירית)

 

השלב השלישי והאחרון הוא ביצוע פקודת תחילת הנחיתה. המנועים הקטנים אמורים שוב לפעול, הפעם במצב שבו כולם פועלים ביחד. תוספת הדחף הזאת אמורה לגרום לדלק שמטלטל את החללית להיצמד לקרקעית המיכלים. המיכל - שם נמצא פתח היציאה לכיוון המנועים, מאפשר לה להמשיך לנוע ללא כל הפרעה. כלומר, בצורה יציבה כשמיקום מרכז המסה שלה נשמר. אם יתגלו בעיות כלשהן בשלב הנחיתה, החללית תדע לעצור באופן עצמאי את התהליך ולחזור לטיסה במסלול אליפטי סביב הירח.

 

הנחיתה עצמה

המשימה הבאה והארוכה ביותר בדרך של החללית לאדמת הירח היא לבלום את המהירות המסלולית שלה. כלומר, לעצור גוף שטס במהירות 1,700 מטר בשנייה. הבלימה מתבצעת, בעזרת כל המנועים של החללית והיא נמשכת כ-15 דקות.

 

כשהחללית תגיע לגובה של 5 ק"מ מעל פני הירח, קרני הלייזר של חיישן הגובה יתחילו למדוד את הגובה בין החללית לקרקע. הלייזר ייתן מדידה מדויקת שרק באמצעותה אפשר לסיים את הנחיתה.

החללית, דגל ישראל וכדור הארץ (צילום: spaceIL והתעשייה האווירית)
החללית, דגל ישראל וכדור הארץ(צילום: spaceIL והתעשייה האווירית)

 

בסוף הבלימה, החללית תעצור את המהירות האופקית בגובה של קילומטר אחד מפני הירח. כאשר המנועים מכוונים לקרקע. לאחר מכן יוותרו כ-40 שניות עד לעצירה מוחלטת של המהירות האנכית.

 

בגובה של 50 מטרים מעל פני הירח, במהירות אנכית אפס, החללית תרחף באוויר לחלקיק שנייה ותעצור את עצמה במרחק של חמישה מטרים מעל אדמת הירח. אז המנועים ייכבו והחללית תיפול לכיוון אדמת הירח.

 

כיוון ש"בראשית" תשקול בשלב הזה 180 ק"ג בלבד, על הירח שבו הגרביטציה חלשה פי 6 מכוח המשיכה של כדור הארץ. אם כל השלבים יתרחשו כשורה ובהתאם למתוכנן, לחללית ייקח 2.5 שניות ליפול מגובה חמישה מטרים ולנחות נחיתה רכה ומושלמת על אדמת הירח - ובכך להפוך את ישראל למדינה הרביעית בעולם - אחרי ברית המועצות, ארצות הברית וסין - שמנחיתה חללית על הירח.

 

בנוסף, אם השלב האחרון יצליח spaceIL תהפוך לגוף הלא ממשלתי הראשון שמצליח להנחית חללית על הירח.


פורסם לראשונה 10/04/2019 20:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות SpaceIL והתעשייה האווירית
הצד הרחוק של הירח, כפי שצילמה בראשית
צילום: באדיבות SpaceIL והתעשייה האווירית
מומלצים