שתף קטע נבחר

הערב ב-22:25 החללית הישראלית צפויה לנחות על הירח

כוונו את השעונים: לאחר מסע של 48 ימים בחלל צפויה החללית הישראלית של spaceIL והתעשייה האווירית לנחות על אדמת הירח. איך תתבצע הנחיתה? כל הפרטים. אולפן ynet יעביר שידור חי מחדר הבקרה של החללית

 

הירח כפי שצילמה החללית בראשית (צילום: באדיבות SpaceIL והתעשייה האווירית)
הירח כפי שצילמה החללית בראשית(צילום: באדיבות SpaceIL והתעשייה האווירית)

 

החלום עומד להתגשם: החללית בראשית של עמותת spaceIL והתעשייה האווירית צפויה לנחות הערב (יום ה') בשעה 22:25 על אדמת הירח. אם הכל יילך כמתוכנן - ישראל תהיה המדינה הרביעית שמנחיתה חללית על הירח וזו תהיה הפעם הראשונה שבה גוף לא ממשלתי מצליח בפרויקט מורכב כזה. תהליך הנחיתה אמור להתחיל בשעה 22:05. עם זאת, ייתכנו שינויים קלים בזמן הנחיתה. ynet יעביר שידור חי החל מהשעה 21:45.

 

בדף הפייסבוק של עמותת spaceIL נכתב: "זהו, בראשית נוחתת על הירח! לאחר שמונה שנים של ציפייה, עבודה קשה וחלום אחד גדול, הרגע שכולנו חיכינו לו הגיע - בראשית מבצעת את הנחיתה ההיסטורית בשידור חי! הלב נפעם מהתרגשות!" בינתיים גם בנמל התעופה בן גוריון לא מסתירים את ההתרגשות ועל לוח הנחיתות הופיעה גם שמה של החללית בראשית.

 

גם החללית בראשית בלוח הנחיתות בנתב
גם החללית בראשית בלוח הנחיתות בנתב"ג

 

  
  ()
 

נערכים לנחיתה

ב-spaceIL ובתעשייה האווירית הסבירו כי החללית נעה כעת במהירות של כ-6,000 קמ"ש, ועליה לנחות באזור, שבו אין הרבה סלעים ומכתשים. השטח המיועד, שבו אמורה לנחות החללית נבחר בקפידה והוא שטוח ברובו.

 

אבל לא רק אזור הנחיתה חשוב, אלא גם תזמון זמן הנחיתה הוא קריטי. הצוות הטכני של החללית הישראלית הסביר כי במהלך כל חודש יש שבועיים שבהם השמש מאירה את אתר הנחיתה שנבחר. בימים הראשונים השמש נמוכה מספיק מעל האופק במיקום של אתר הנחיתה - קצת אחרי הזריחה הירחית. לאחר מכן הירח הופך להיות חם מדי בכדי שהחללית תוכל לשרוד עליו. מדובר בטמפרטורות שיכולות להגיע עד 160 מעלות.
 
 

אז איך תתבצע הנחיתה?

עמדת המוצא של החללית לפני הנחיתה היא תנועה במסלול אליפטי סביב הירח במהירות של בערך 1,700 מטר לשנייה יחסית לפני הקרקע. למעשה, תהליך הנחיתה מתחיל כשהחללית תהיה בגובה של 25 ק"מ מעל הקרקע ובמרחק של 800 ק"מ מאתר הנחיתה שלה.

 
ברגע המתאים, הצוות ההנדסי של spaceIL והתעשייה האווירית ישלח מחדר הבקרה במפעל חלל ביהוד את סדרת הפקודות לחללית. מדובר בנתונים שהחללית צריכה כדי לנחות על אדמת הירח באופן אוטונומי.

 

בשלב ראשון החללית תפעיל את החיישנים. על החללית יש כמה סוגים של חיישנים וכל אחד מהם נותן לה חיווי באופן עקבי לגבי ההכוון שלה ומידע נוסף שהיא צריכה על מנת לבצע נחיתה בטוחה ומוצלחת. השלב השני, הוא ביצוע בקרת הכוון -החללית צריכה להביא את עצמה למצב המתאים לה להתחלת הנחיתה. בשלב זה שמונת המנועים הקטנים שלה יתחילו לעבוד כדי לשנות את הזווית שלה, כך שבתחילת הנחיתה החללית תהיה מקבילה לקרקע.
 
 
השלב השלישי והאחרון הוא ביצוע פקודת תחילת הנחיתה. המנועים הקטנים אמורים שוב לפעול, הפעם במצב שבו כולם פועלים ביחד. תוספת הדחף הזאת אמורה לגרום לדלק שמטלטל את החללית להיצמד לקרקעית המיכלים. המיכל - שם נמצא פתח היציאה לכיוון המנועים, מאפשר לה להמשיך לנוע ללא כל הפרעה. כלומר, בצורה יציבה כשמיקום מרכז המסה שלה נשמר. אם יתגלו בעיות כלשהן בשלב הנחיתה, החללית תדע לעצור באופן עצמאי את התהליך ולחזור לטיסה במסלול אליפטי סביב הירח.

 

 

הנחיתה עצמה

המשימה הבאה והארוכה ביותר בדרך של החללית לאדמת הירח היא לבלום את המהירות המסלולית שלה. כלומר, לעצור גוף שטס במהירות 1,700 מטר בשנייה. הבלימה מתבצעת, בעזרת כל המנועים של החללית והיא נמשכת כ-15 דקות.

 

הירח כפי שצילמה החללית בראשית (צילום: באדיבות SpaceIL והתעשייה האווירית)
הירח כפי שצילמה החללית בראשית(צילום: באדיבות SpaceIL והתעשייה האווירית)

צילום הירח מחללית בראשית (צילום: בראשית)
צילום הירח מחללית בראשית(צילום: בראשית)

 

כשהחללית תגיע לגובה של 5 ק"מ מעל פני הירח, קרני הלייזר של חיישן הגובה יתחילו למדוד את הגובה בין החללית לקרקע. הלייזר ייתן מדידה מדויקת שרק באמצעותה אפשר לסיים את הנחיתה.
 
בסוף הבלימה, החללית תעצור את המהירות האופקית בגובה של קילומטר אחד מפני הירח. כאשר המנועים מכוונים לקרקע. לאחר מכן יוותרו כ-40 שניות עד לעצירה מוחלטת של המהירות האנכית.

 

בגובה של 50 מטרים מעל פני הירח, במהירות אנכית אפס, החללית תרחף באוויר לחלקיק שנייה ותעצור את עצמה במרחק של חמישה מטרים מעל אדמת הירח. אז המנועים ייכבו והחללית תיפול לכיוון אדמת הירח.
 
כיוון ש"בראשית" תשקול בשלב הזה 180 ק"ג בלבד, על הירח שבו הגרביטציה חלשה פי 6 מכוח המשיכה של כדור הארץ. אם כל השלבים יתרחשו כשורה ובהתאם למתוכנן, לחללית ייקח 2.5 שניות ליפול מגובה חמישה מטרים ולנחות נחיתה רכה ומושלמת על אדמת הירח - ובכך להפוך את ישראל למדינה הרביעית בעולם - אחרי ברית המועצות, ארצות הברית וסין - שמנחיתה חללית על הירח.
 
 
 
 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראשית
הירח וכדור הארץ ברקע
צילום: בראשית
מומלצים