שתף קטע נבחר

ריבלין על החללית: "האכזבות מתגמדות לצד ההישג האדיר"

נשיא המדינה צפה בשידור החי מניסיון הנחיתה יחד עם ילדים בבית הנשיא. לאחר התרסקות החללית הוא אמר: "עם מעט מאוד משאבים וכסף הבאנו את בראשית כמעט עד הירח". נתניהו הבטיח: "הגענו לירח, אבל ננסה שוב"

החללית הישראלית כשלה הערב (יום ה') ברגע האמת דקות לפני הנחיתה על הירח, אבל נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין מעודד מההישג הישראלי בעצם ההגעה לירח.

 

 

כמה דקות אחרי התרסקות החללית על הירח, אמר נשיא המדינה: "יש לפעמים אכזבות, אבל הן מתגמדות לעומת ההישג האדיר. צריך למחוא כפיים למי שהוביל לירח. כדי להביא חללית לירח צריכים הון עצום, שרק מעצמות כמו רוסיה סין וארצות הברית יכולות להרשות לעצמן. אצלנו לא היה צריך כל כך הרבה כסף כי יש לנו אנשים נפלאים".  

 

הנשיא אירח במשכנו בירושלים עשרות ילדים שוחרי חלל וחווה יחד איתם את האכזבה הקשה. הנשיא אמר לילדים העצובים: "כן, יש לנו אכזבה, אבל אין ספק שההישגים והיכולות שלנו - של המדענים ושל המדינה שלנו - נפלאים. כדי להביא חללית לירח צריך הון עצום ואנחנו עם מעט מאוד משאבים וכסף הבאנו את בראשית כמעט עד הירח. כאשר אנחנו מאמינים - אנחנו משיגים".

 

התמונה האחרונה ()
התמונה האחרונה

נשיא המדינה ונכדיו צופים בנחיתה בבית הנשיא יחד עם עשרות ילדים שוחרי מדע (מארק ניימן לע
הנשיא ריבלין צופה בשידור החי מחדר הבקרה, לצדו המשנה למנכ"ל התעשייה האווירית אייל יוניאן(מארק ניימן לע"מ)

 

 

ריבלין הוסיף: "נכון, לפעמים יש אכזבות, אבל אלו בטלות לעומת ההישגים שהגענו אליהם גם בלילה הזה. לכן אני כל כך מאושר להיות פה כנשיא המדינה עם כל כך הרבה ילדים. כאשר היינו ילדים כמוכם לא חלמנו שנבצע איזשהו מסע אל הירח. אני מקווה שתהיו המדענים שיגיעו לירח ותשיגו הישגים הרבה יותר גדולים. זהו ערב חשוב למדינת ישראל לאזרחי ולילדי ישראל שרואים מה אפשר לעשות כשרוצים ומשתדלים - כל זמן שרוצים יחד".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהיה בחדר הבקרה ביהוד יחד עם ראשי SpaceIL והתעשייה האווירית, אמר: "ישראל היא המדינה הרביעית בהיסטוריה, אחרי שלוש מעצמות עולם, שמבצעת את ההגעה הזאת. מה שכביר אצלנו זו התעוזה, היוזמה, הדימיון, ההתמדה, הדבקות במשימה. אלה הדברים שאיפשרו לנו להשיג את מה שהשגנו כאן ב-70 שנה,  נתניהו הבטיח ספק בבדיחות לשלוח חללית נוספת לירח בעוד שנתיים או שלוש: "אני שוקל בצורה רצינית להשקיע עכשיו בתוכנית חלל. יש לזה השלכות לאומיות למדינת ישראל ויש לזה השלכות לאנושות, נעשה את שניהם". "הגענו לירח, אבל ננסה שוב. אנחנו נרצה בפעם הבאה לנחות בנחת. עצם הניסיון הוא הישג כביר".

 

רה
נתניהו ומוריס קהאן בחדר הבקרה ביהוד(צילום: מוטי קמחי )

 

מוריס קאהן, נשיא עמותת SpaceIL שתרם 40 מיליון דולר לפרויקט, אמר: "לא הצלחנו עד הסוף, אבל ההישג שלנו הוא אדיר וכולם יכירו את זה. אני מודה לכל המהנדסים, המנכ"לים, התעשייה אווירית, זה היה פרוייקט נהדר ואני לא מצטער לרגע שניסינו ועשינו". גם קאהן אמר כי יש להמשיך לנסות להגיע לירח: "ישראל הגיעה לירח ודגל ישראל על הירח, המסע של בראשית לא הסתיים. אני מצפה מהדור הבא של ישראל, שישלים את המשימה עבורינו".

 

מנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית, עופר דורון, אמר: "אנחנו אחרי הסתכלות ראשונית של הנתונים ונראה שאחד מהמאיצים גרם לשרשרת אירועים, שגרמה לכיבוי המנוע ולאי הצלחה. זה כאב גדול לצד הצלחה אדירה".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דגל ישראל על רקע הירח
צילום: מוטי קמחי
מומלצים